Kazimierz Piechowski upamiętniony w setną rocznicę urodzin

Upamiętnienie Kazimierza Piechowskiego (fot. Jacek Cherek)
Tczew - Kazimierz Piechowski upamiętniony w setną rocznicę urodzin

zobacz galerię zdjęć: 14
W Tczewie trwa Rok Kazimierza Piechowskiego. Z tej okazji, 3 października, na budynku w którym mieszkał, odsłonięta została tablica upamiętniająca słynnego uciekiniera z obozu w Auschwitz i Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Kazimierza Piechowskiego w Tczewie i powiecie tczewskim.

- 3 października przypada 100-lecie urodzin Kazimierza Piechowskiego. Pamiątkowa tablica informująca o tym, że K. Piechowski mieszkał w Tczewie w okresie międzywojennym, została zamieszczona na ścianie kamienicy przy ul. Sambora 18 - tam, gdzie spędził kilka lat życia - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie
.

W czwartek w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. odbyła się też uroczysta msza św. pamięci K,. Piechowskiego, a w Centrum Kultury i Sztuki - projekcja filmu "Uciekinier" w reżyserii Tomasza Pawłowskiego (dokument fabularyzowany z 2006 r.)


Jak Piechowski trafił do Auschwitz? W listopadzie 1939 roku razem z Alfonsem "Alkiem" Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a potem do Francji do tworzącego się Wojska Polskiego. W pobliżu granicy został aresztowany przez niemiecki patrol i 20 czerwca 1940 roku deportowany do KL Auschwitz-Birkenau. Nadano mu numer 918. 20 czerwca 1942 roku wraz z porucznikiem Armii Krajowej Stanisławem Jasterem, Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem, po włamaniu do magazynu mundurów i broni, wyjechali samochodem Steyr 220 przez punkt kontrolny z obozu. Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 roku w Rajkowach niedaleko Tczewa. Dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie. To właśnie w Grodzie Sambora tutaj uczył się, zdał maturę, należał do tczewskiej drużyny harcerskiej. W ostatnich latach wielokrotnie gościł w Tczewie, chętnie i przy różnych okazjach odwiedzał miasto swej młodości, niemal do ostatnich chwil życia bywał obecny na spotkaniach autorskich oraz tczewskich uroczystościach patriotycznych. W roku 2006 nadano Kazimierzowi Piechowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Wielu osobom, zarówno w kraju, jak i za granicą, zapadł w pamięć jako bohater filmu dokumentalnego "Uciekinier", opowiadającego o brawurowej ucieczce trojga więźniów z niemieckiego obozu koncentracyjnego. Zgodnie ze swoją wolą Kazimierz Piechowskie spoczął na cmentarzy parafialnym przy ulicy Gdańskiej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  QQ13_gość

  04.10.2019, 15:32

  Wspaniała wstęga w barwach Monako. A może Indonezji?

  Odpowiedz
  IP: 91.206.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA