W pomorskich DPS-ach trwają badania na koronawirusa

Koronawirus
Tczew - W pomorskich DPS-ach trwają badania na koronawirusa
W województwie pomorskim jest 158 domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Są też hospicja, w których przebywają osoby najciężej chore. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS CoV-2 w tych instytucjach, sanepid wspólnie z wojewodą pomorskim podjęli decyzję o pobieraniu wymazów. Badania są wykonywane u losowo wybranych pensjonariuszy, pacjentów z objawami i pracowników.


Badania w DPS-ach będą przeprowadzane cyklicznie.

Żeby uchronić pensjonariuszy


Badanie podopiecznych to działanie prewencyjnie. Chodzi o wykrycie potencjalnego zagrożenia epidemiologicznego jak najszybciej, gdyż wirus w zamkniętych obiektach i w przypadku schorowanych osób może być niezwykle groźny. Akcja w pierwszym etapie dotyczy DPS-ów, a w następnej kolejności hospicjów. - Wymazy są pobierane od pracowników, pensjonariuszy z objawami i losowo wybranych pensjonariuszy bez jakichkolwiek objawów - informuje dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Tomasz Augustyniak. Badania mają być cykliczne, ale na razie nie wiadomo, jak często będą przeprowadzane. - Przewidywany pobór próbek, to od kilkunastu do 100 osób dziennie - dodaje rzecznik WSSE Anna Obuchowska. Badania będą wykonywane w przeważającej większości z testów dostarczanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jednak niektóre miasta np. Sopot wykupiły pakiet badań dla pensjonariuszy DPS w laboratorium Invicta. W celu realizacji tego przedsięwzięcia zapewniono 10 karetek tzw. wymazówek. Niestety problemem, jak mówią przedstawiciele sanepidu, jest kompletowanie zespołów medycznych do ich obsługi.

Koronawirusa stwierdzono w gdańskim DPS

Przypomnijmy, że u 15 pensjonariuszy i dwóch pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Polanki w Gdańsku potwierdzono zakażenie koronawirusem. Podopieczni są w szpitalu zakaźnym w Gdańsku i czują się dobrze. Przebadano wszystkich pensjonariuszy i personel. Badania u osób z negatywnymi wynikami mają być powtórzone w tym tygodniu. W placówce trwa remont, dlatego na 110 miejsc, zajętych było niespełna 80. Ponadto, były wstrzymane odwiedziny i wprowadzony został zakaz przemieszczania się między piętrami budynku, który ma pięć kondygnacji.

Więcej tutaj.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -2

  minister_gość

  23.04.2020, 07:16

  w lesie jest ok

  http://www.youtube.com/watch?v=2SUPF6KeNgc

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.