Renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić więcej

Pieniądz (fot. mat. prasowe)
Renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić więcej
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż poprzednio. Ten wzrost oznacza, że od 1 marca renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić więcej. do swoich świadczeń
Niektórzy świadczeniobiorcy powinni kontrolować czy ich dodatkowe zarobki nie zimniejszą bądź nie zawieszą otrzymywanych świadczeń. Limity, czyli graniczne kwoty przychodu są uzależnione od średniej płacy krajowej, której wysokość publikowana jest co trzy miesiące przez GUS.


Zmniejszenie bądź zawieszenie świadczenia mogą spowodować przychody z umów od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który jest podstawą wymiaru składek przy działalności gospodarczej.
Od 1 marca świadczeniobiorcy, którzy pobierają emerytury, ale nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz wszyscy renciści, będą mogli dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 4713,50 zł czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli ich przychód przekroczy 70 proc. ale będzie niższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia czyli 8753,60 zł. to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

- Od 1 marca tego roku do końca lutego 2024 r. będzie ona wynosić wynosi ona 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba. Jeżeli dodatkowe przychody przekroczą kwotę 8753,60 zł to świadczenie zostanie zawieszone. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Wówczas, jakakolwiek kwota dodatkowego przychodu będzie skutkowała zawieszeniem jednego ze świadczeń. Natomiast jeżeli przychód z tytułu pracy emerytów, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, przekroczył wysokość kwoty podwyższenia, to emerytura będzie przysługiwała w niższej kwocie, bez dopłaty. Ograniczenia nie dotyczą części rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń.
Nowe limity będą obowiązywały do końca maja 2023 r.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -7

  emeryt _gość

  03.03.2023, 05:12

  dorabiam ile chcę

  Państwo Policyjne . Jestem na emeryturze od kilku lat , mam emeryturę 5000 zł i dorabiam dla przyjemności wykonywania czynności sprawiających radość i dostaję za to kolejne 3 000 zł , więc ten US może mi skoczyć , bo nikt o tym nie wie.Mam zdrowie więc pracuję , kto nie chce pracować nie też nie je

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • +4

  A _gość

  03.03.2023, 06:11

  Kanapki

  Do szkoły wziąłeś ,kt?re mama ci zrobiła?

  Cytuj
  IP: 188.47.xx5.xx9 
  +3

  Magma_gość

  03.03.2023, 06:12

  Nadal w roli stróża?

  Cytuj
  IP: 178.235.xx6.xx5 
 • +2

  Lejba _gość_gość

  03.03.2023, 08:26

  Emeryci chcący dorabiać powinni mieć zabrana emeryturę I niech pracują do sto lat

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.