Tczew testował e-dowód

Czytnik do e-dowodu (fot. tcz.pl)
Tczew - Tczew testował e-dowód
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w marcu w całym kraju ruszy usługa e-dowodu. W tczewskim ratuszu odbyły się już testy systemu.

Kolejna tura miast jest po pomyślnych testach dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.

-
W Wydziale Spraw Obywatelskich taki test się już odbył. Na wydzielonym komputerze, zawierającym specjalną aplikację, testowane były dwa próbne dowody wyposażone w warstwę elektroniczną. Testy wypadły pozytywnie. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.

Nowy dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

- Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty). - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA