Ceny prądu: ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy województwa pomorskiego na tle pozostałych regionów?

Licznik prądu
Tczew - Ceny prądu: ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy województwa pomorskiego na tle pozostałych regionów?
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego*, w 2020 r. zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe w województwie pomorskim wyniosło 1 840 GWh - jest to siódmy wynik w skali kraju. W jaki sposób mieszkańcy mogą ograniczać zużycie prądu oraz wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego?

Co ciekawe, większą oszczędność w zużyciu prądu od gospodarstw domowych wykazują indywidualnie mieszkańcy Pomorskiego. Wg danych GUS, w 2020 r. zużycie na jednego mieszkańca regionu wyniosło 3 745, 73 kWh, co jest 10 wynikiem na tle pozostałych województw. Dla porównania - rekordziści w tym zakresie, czyli mieszkańcy w województwa opolskiego - mieli indywidualne zużycie na poziomie 5 783,32 kWh. W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej od nowego roku - w konsekwencji rosnących kosztów wytwarzania energii oraz wdrażania polityki klimatycznej Unii Europejskiej - warto już teraz zweryfikować, w jaki sposób gospodarstwa domowe województwa pomorskiego mogą kontrolować zużycie prądu, a co za tym idzie jego koszt.

Jak wskazują eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, obowiązkowy dla firm energetycznych zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla stanowi obecnie już nawet połowę kosztów energii i jest głównym czynnikiem wpływającym na wysokość taryf, a w konsekwencji również rachunków wysyłanych do konsumentów. Środki z drożejących uprawnień do emisji trafiają do budżetu państwa i przynajmniej w połowie powinny być przeznaczane na inwestycje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz system wsparcia dla odbiorców energii.

Jednak - mimo nadchodzących podwyżek - mieszkańcy Pomorskiego nadal są w stanie ograniczyć ich wpływ na budżet gospodarstwa domowego. Rozwiązaniem jest kilka prostych nawyków, których stosowanie może pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej. Zaczynając od oświetlenia, które standardowo powinniśmy wyłączać w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Równie istotna jest wymiana żarówek starego typu na energooszczędne, szczególnie w tych częściach domu czy mieszkania, w których przebywamy najczęściej. Tradycyjna żarówka jedynie ok. 5% pobieranej energii przetwarza na światło, natomiast aż 95% to strata, którą odczuwamy na rachunku.


Wśród urządzeń domowych, które pochłaniają najwięcej prądu, prawie w każdym domu pierwsze miejsca zajmują: lodówka z zamrażarką, bojler elektryczny oraz ceramiczna kuchenka elektryczna. W przypadku lodówki spore ilości energii pochłania konieczność jej ponownego chłodzenia przy przechowywaniu ciepłego jedzenia, częstym otwieraniu bądź niedomykaniu drzwi. Dla bojlera elektrycznego kluczowe jest zmniejszenie ilości energii zużywanej na podgrzewanie wody tylko po to, aby później stygła. Rozwiązaniem jest włączanie go wyłącznie w godzinach, w których ciepła woda będzie nam potrzeba w dużych ilościach - np. rano i wieczorem. Dla ograniczenia kosztów przyrządzania potraw, wystarczy przykrywanie garnków pokrywką - co przyspieszy gotowanie i tym samym skróci czas korzystania z kuchenki. Natomiast, jeśli chodzi o piekarnik - obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku lodówki - im częściej go otwieramy, tym więcej energii będzie musiało zużyć urządzenie do przywrócenia pożądanej temperatury.

Oczywiście, korzystamy również z wielu innych urządzeń, jak zmywarka, pralka czy suszarka do ubrań. Jeśli nie będzie stanowiło dla nas problemu włączanie tych urządzeń o określonych godzinach bądź w nocy - powinniśmy sprawdzić możliwość korzystania z taryf, które oferują niższe ceny prądu w określonych godzinach. Najczęściej popełnianym niedopatrzeniem wpływającym na zbędne zużywanie prądu jest również brak nawyku wyłączania licznych urządzeń i pozostawianie ich w tzw. trybie uśpienia - podczas którego potrafią one generować nawet 15 proc. swojego normalnego zużycia energii elektrycznej. Jest to niestety standardem w wielu polskich domach.

Trwająca transformacja energetyczna nie dotyczy tylko firm wytwarzających prąd, czy dużych energochłonnych przedsiębiorstw takich jak fabryki, huty czy cementownie. Zmiana ta wymaga zaangażowania nas wszystkich. Zacznijmy zatem od własnego domu.

* Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Dane dotyczące energii elektrycznej wg zużycia województw za 2020 rok

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • -2

  Fabian.Liebner@smartsolar.pl_gość

  01.12.2021, 09:15

  Fotowoltaika

  No niestety zużycie prądu i ceny energii regularnie idą w górą już od wielu, wielu lat. Podobnie będzie w kolejnych latach i w krótkiej perspektywie jest to nie do zatrzymania. Choć akurat jest sposób na uniezależnienie się od tych podwyżek, montując przykładowo panele słoneczne. Sporo osób się już o tym przekonało, widzimy zresztą na ulicach Tczewa, ale i w całej Polsce, że wciąż przybywa na dachach paneli słonecznych, bo to się faktycznie opłaca. Choć niestety już niedługo, bo 1 kwietnia ma wejść ustawa zmieniająca sposób rozliczania wyprodukowanej energii i zmiany będą na gorsze, przez co wydłuży się okres zwrotu z inwestycji...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx6 
 • +8

  Fotoupierdliwi_gość

  01.12.2021, 09:38

  !

  Wy od fotowoltaiki. Zapiszcie sobie gdzieś, że nie mam domu, tylko mieszkanie. Nie dzwońcie do mnie więcej!!! Mam zablokowane już chyba 50 waszych numerów. Wasze boty dzwonią nawet w weekendy o 21.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx6 
  +7

  solar_gość

  01.12.2021, 09:53

  PO ILU LATACH

  WYJDZIESZ NA ZERO BIORĄC POD UWAGĘ ZAKUP I MONTAŻ ? 15 DO 20 LAT I UTYLIZACJA STARYCH PANELI PRZY TYCH CENACH PANELI TO NIE JEST ROZWIĄZANIE.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx2 
 • +3

  M._gość

  01.12.2021, 10:04

  GWh

  Niezłe to gospodarstwo domowe co zużywa 1840 GWh. Czy się komuś nie pomylił przedrostek giga z kilo - kWh? Różnica 1 000 000 razy.

  Odpowiedz
  IP: 188.47.xx6.xx8 
 • +1

  Fabian.Liebner@smartsolar.pl_g_gość

  01.12.2021, 10:09

  "Wy od fotowoltaiki. Zapiszcie sobie gdzieś, że nie mam domu, tylko mieszkanie. Nie dzwońcie do mnie więcej!!! Mam zablokowane już chyba 50 waszych numerów. Wasze boty dzwonią nawet w weekendy o 21."

  Fakt, sam doświadczam takich telefonów. Jak w każdym środowisku są firmy/ludzie porządni i też tacy, których praktyki pozostawiają wiele do życzenia. Lepiej nie wrzucać wszystkich do jednego worka, jest wielu doradców uczciwych i rzetelnych.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx6 
 • dziabniety_gość

  02.12.2021, 09:05

  ja

  W 2015 zainwestowałem w sprzęty domowe, wymieniałem starą lodówkę, telewizor, pokupowało się rzeczy energooszczędne i mi rachunek spadł prawie o połowę. Jak to teraz ma podrożeć i mam znowu wejść na starą cenę to na cholerę próbować oszczędzać i wymieniać, lepiej żyć w jurcie w stepach.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx8.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.