Pamiętaj, Ty też będziesz seniorem! Nietypowe targi w Tczewie

Co piąty mieszkaniec Tczewa jest seniorem (fot. tcz.pl)
Tczew -  Pamiętaj, Ty też będziesz seniorem! Nietypowe targi w Tczewie
Już 1. października obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Obchody stają się okazją do pogłębienia więzi międzypokoleniowej, wspólnego spędzania czasu oraz rozmowy na temat potrzeb i problemów seniora w Tczewie. Co piąty mieszkaniec naszego miasta to osoba powyżej 60 roku życia, dlatego od lat nie brakuje tutaj inicjatyw dla seniorów. Teraz organizatorzy tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zapraszają lokalne firmy do udziału w Tczewskich Targach Ludzi Złotego Wieku. Targi odbędą się 30 września w Centrum Kultury i Sztuki.

Święto promuje aktywność osób starszych i realizowane wspólnie z osobami młodymi inicjatywy. W Tczewie niestereotypowy społeczny wizerunek osoby starszej promują coraz aktywniejsi wśród seniorów liderzy, zwiększa się też udział osób w wieku 50+ w życiu społeczno-kulturalnym. Realizowane projekty dowodzą, że starość nie musi wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego życia i samorealizacji.

- Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych stają się okazją do zwrócenia uwagi na problemy osób w wieku 50+, do przeciwdziałania którym włączają się coraz liczniejsze środowiska - lokalne władze, instytucje i organizacje. Tym samym nasze miasto upowszechnia dobre praktyki w realizacji polityki społecznej, uwzględniającej potrzeby i potencjał osób w każdym wieku. Inicjatywy takie, jak organizacja obchodów ustanowionego przez ONZ w 1990 roku Międzynarodowego Dnia Osoby Starszej, mają pozwolić społecznościom skuteczniej zmierzyć się z problemem przedwczesnego starzenia się społeczeństw i stać się okazją do podejmowania zintegrowanego działania. Tego dnia w całej Europie inaugurowane są różnorodne przedsięwzięcia mające na celu poprawę wizerunku osób starszych, podkreślenie ich społecznej roli i wyartykułowanie problemów. Tczew jest czwartym co do wielkości miastem w województwie pomorskim, w którym co piąty mieszkaniec jest osobą powyżej 60 roku życia. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, przed jakim stoją współczesne, starzejące się społeczeństwa, w Tczewie zaplanowano na ten dzień organizację Targów Ludzi Złotego Wieku - inicjatywy umożliwiającej zapoznanie się z ofertą usług wspierających aktywność w wielu obszarach życia osób starszych. Tym samym po raz pierwszy w formie Targów osoby starsze mają okazję w uroczysty obchodzić święto jesieni życia - tłumaczy Aleksandra Hotowy z Działu Programów MOPS w Tczewie.

Organizatorzy tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zapraszają mieszkańców do udziału w Tczewskich Targach Ludzi Złotego Wieku w dn. 30. września w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w godz. 13.00-17.00. Targi - otwarte na mieszkańców Tczewa w każdym wieku - stwarzają możliwość zapoznania się z różnorodnymi usługami, produktami i ofertami w zakresie aktywności i opieki, poprawiających jakość życia osób starszych i niepełnosprawnych.


- Do udziału zapraszamy szczególnie osoby starsze, do których wprost adresowane są usługi, ale także rodziny osób starszych, przedstawicieli instytucji opiekuńczych, lokalne firmy i inne osoby zainteresowane, dla których Targi mogą być okazją do wymiany doświadczeń, poszerzenia istniejących ofert aktywności, pomocy. Wstęp dla osób zwiedzających jest nieodpłatny. - zachęcają organizatorzy.

Organizatorem obchodów jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie oraz Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Tczewie. Tegoroczne obchody dofinansowane są ze środków Gminy Miejskiej Tczew.

Drukuj
Prześlij dalej