Światowy Dzień Żółwia. CKiS zaprasza do zabawy

(fot. mat. prasowe)
Światowy Dzień Żółwia. CKiS zaprasza do zabawy
23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi.

Według national-geographic.pl żółwie to zwierzęta niezwykle ciekawe. Ludzkość interesowały od starożytności, przypisywano im nadzwyczajną moc. W Indiach wyobrażano sobie ziemię jako tarczę pod podporą słoni stojących na pancerzu żółwia, które wolno się obracały, tworząc dzień i noc. Indianie z kolei wierzyli, że dawniej zwierzęta mieszkały na pancerzu żółwia, jednak pojawił się krab, który naniósł tyle piasku, że cały pancerz zasypał.

Żółw to także popularny bohater dziecięcych bajek. Jest powolny, ociężały, jednak uparcie dąży do celu i zwycięża.
Żeby zainteresować Was tymi niezwykłymi zwierzętami, zapraszamy do kreatywnej zabawy ONLINE!

- Obejrzyj nasz film z propozycją twórczej zabawy, zrób swojego żółwika, a w komentarzu pod postem na Facebooku wrzuć fotkę. Pochwal się swoim dziełem i zgarnij wejściówkę na spektakl "Baśnie 1001 nocy" /30 maja 2021r, szczegóły - http://ckis.tczew.pl/wydarzenie/basnie-1001-nocy-spektakl-dla-dzieci/ . - informuje CKiS.

Uwaga! Nagrody powędrują do pierwszych 10 osób, które pochwalą się własnoręcznie zrobionym gadem:)Do dzieła!

Kilka faktów, które warto wiedzieć (national-geaographic.pl):
- Żółwie są jajorodne.
- Są jedynymi kręgowcami na świecie, które zostały wyposażone w zewnętrzny szkielet, którego zewnętrzna część powstała z żeber i ościstych wyrostków kręgów w kostne płyty.
- Zwierzęta te mają rogowy dziób, w którym zamiast zębów (z wyjątkiem kilku wygasłych form) są ostre rogowe listwy na krawędziach szczęki i żuchwy.
- Niektóre żółwie są mięsożerne, a inne roślinożerne. Wyróżniamy gatunki wodne i lądowe oraz wodno-lądowe.
- W Polsce występuje tylko jeden gatunek: żółw błotny. Można czasem spotkać inne, które zostały wprowadzone z innego geograficznie regionu (np. żółw stepowy).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  Ignac_gość

  23.05.2021, 17:19

  Zróbmy "SOIBIE" żółwika? Znów analfabeta to pisał.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xx8 
 • błędy ortograficzne_gość

  23.05.2021, 22:45

  Macie dysortografię to się nie bierzcie za pisanie artykułów "- SOIBIE" żółwika?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.