Bezpłatnie sprawdzą oświetlenie pojazdu

Samochód, światła (fot. tcz.pl)
Tczew - Bezpłatnie sprawdzą oświetlenie pojazdu
22 października rozpoczęła się ogólnopolska kampania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym pn. "Twoje światła - Nasze Bezpieczeństwo". Działania prowadzone będą do 15 grudnia br. W ramach akcji zaplanowano konkurs z nagrodami oraz bezpłatne sprawdzenie oświetlenia pojazdu na stacjach diagnostycznych.

Prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia po zmroku, wtedy, gdy staje się ono często jedynym źródłem światła na drodze. To nie tylko oznaczenie pozycji pojazdu, zwiększenie jego widoczności, ale także oświetlenie drogi oraz pieszych znajdujących się na niej.

Na prawidłowe działanie świateł składa się kilka czynników:

- właściwe ustawienie wysokości świateł,


- prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,

- prawidłowe natężenie emitowanego światła,

- sprawne żarówki,

- czystość lamp.

Kierujący często zapominają, iż w nocy zasięg widoczności może być znacznie ograniczony. Eksperci określają, że może to być nawet jedynie 20 metrów. Z tego powodu po zmierzchu należy dostosować prędkość do własnego postrzegania, a wyprzedzać jedynie w sytuacji, gdy widzimy wystarczająco daleko.

Policyjna akcja prowadzona będzie do 15 grudnia br. W ramach planowanych działań przewiduje się m.in. prowadzenie zintensyfikowanych kontroli drogowych w zakresie oświetlenia pojazdów, a także działań informacyjnych związanych z koniecznością posiadania sprawnych świateł.

Na profilu społecznościowym pomorskiej Policji publikowane będą artykuły edukacyjne związane z prawidłowym używaniem świateł pojazdu. Ostatniego dnia akcji - 15 grudnia br., zamieszczone zostanie pytanie konkursowe. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi otrzyma atrakcyjną nagrodę - voucher na kurs doskonalenia techniki jazdy. Konkurs prowadzony jest wspólnie z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, a fundatorem nagrody głównej jest Autodrom Pomorze.

Ponadto kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów na kontroli pojazdów, które włączyły się w działania Policji. W województwie pomorskim jest ich aż 74. Osoby posiadające aplikację komunikatora Yanosik otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia.


Bezpłatne sprawdzenie oświetlenia pojazdów w okolicy Tczewa:

Kompleksowe Usługi Motoryzacyjne Łosiak Natalia, Zajączkowo 43, 530-500-635 6:00-14:00


Terminy: 24 października, 07 listopada, 21 listopada


Partnerami akcji są: Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, operator komunikatora Yanosik - firma Neptis S.A. , Firma Screen Network S.A.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +10

  Tczewiak_gość

  23.10.2020, 08:15

  Fajna i mądra akcja. Popieram. Biorąć pod uwagę nierozwagę pieszych...którzy ubrani na ciemno...czasami nie zachowują rozwagi przecinając oś jezdni na uliczkach osiedlowych i nie tylko...warto sprawdzić stan oświetlenia. Jedna przy okazji tej akcji, którą popiera,...chciałbym zaapelować o przywrócenie kar cielesnych dla szaleńców montujących w swoich siewnikach chińskie zaróweczki LED. Na litość...w myśl: Mi jest fajnie, innych mam gdzieś"...przypominam, że te wasze zaróweczki w 20/30 letnich autach z odbłyśnikami...sprawiają, że inni oślepieni waszymi wynalazkami... na kilka krótkich sekund...tracą możliwość widzenia. A as ze srebrnego AŁDI A3 śmigający codziennie ok 6.00 ze Stanisławia do Tczewa - obiecuję, że kiedyś osobiście zdemontuję te Twoje żaróweczki. MYślmy...szanujmy siebie i innych. Póki co...nikt nie udowodnił, że mamy więcej niż jedno życie! Pozdrawiam wszytskich rozsądnych kierowców i pieszych. Tych...mylących pierwszeństwo z nieśmiertelnością...pozdrawiam tymbardziej...może uświadomią sobie, ze warto żyć...i dać żyć innym.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • adi_gość

  23.10.2020, 15:54

  reklama

  znowu reklamowy spam, tu Losiak tam Losiak...

  Odpowiedz
  IP: 85.128.xx2.xx7 
 • -4

  Obywatel RP_gość_gość

  23.10.2020, 18:02

  Zarowki

  Ej, masz coś do mojej fury? Dzięki tym zarowkom moje Ałdi wygląda jak z zagranicy. Nie bedziezz mi demontował żarówek, jak zazdrościsz to se kup. Są w kerfurze za 12zl komplet.

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx1.xx9 
 • Stefan_gość

  24.10.2020, 13:10

  Sprawdzać? Tu nie trzeba sprawdzać, tylko naprawiać! Jakieś 20% samochodów porusza się po ulicach bez sprawnych świateł, do tego połowa podczas deszczu jedzie na dziennych, czyli bez oświetlenia tylnego. Dać debilowi automatyczne światła, to jak odebrać rozum.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.