Trwają przygotowania do procedury poszerzenia granic

Mapa
Tczew - Trwają przygotowania do procedury poszerzenia granic
W tczewskim ratuszu trwają przygotowania do rozpoczęcia czasochłonnej procedury zmiany administracyjnych granic miasta.Tczew chce powiększyć się o część sołectwa Rokitki. Obecnie trwa analizowanie układu komunikacyjnego.

Tczew jest jednym z najgęściej zabudowanych miast na północy kraju. Dlatego władze Tczewa coraz częściej wspominają o możliwości poszerzenia granic administracyjnych miasta, choć przyznają, że to proces długi i skomplikowany. Z chęcią zerkają w stronę podtczewskich miejscowości.

W Tczewie mieszka obecnie ponad 58 tysięcy ludzi - miasto jak większość polskich miejscowości boryka się z tzw. suburbanizacją. To zjawisko wyludniania się centrów miast i osiedlania się na ich obrzeżach. Doskonale widać to w takich miejscowościach jak Bałdowo, Śliwiny, czy wreszcie Rokitki, gdzie ostatnio ruszała budowa całego osiedla bloków. Tczewianie coraz częściej mieszkają zatem na terenie gminy Tczew - i tam płacą podatki, ale chcą np. w Tczewie uczyć swoje dzieci, czy korzystać z tutejszych ośrodków zdrowia.

- Jeśli nie poszerzymy granic za 20 lat miasto po prosu się udusi - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.


Możliwości nie ma wiele - od wschodu miasto ogranicza Wisła, na północy znajdują się tereny typowo rolnicze - zatem pozostają okolice Bałdowa i Rokitek. I to właśnie w stronę tej ostatniej miejscowości zerkają władze Tczewa. Niekoniecznie mowa o całym sołectwie - bo ma nietypowy, wydłużony kształt:

- Analizujemy sprawę przede wszystkim pod kątem układu komunikacyjnego - mowa nie tylko o autobusach, ale przede wszystkim układzie drogowym - bo włączenie do miasta będzie oznaczało konieczność stworzenia odpowiedniego rozkładu ulic o standardzie drogi miejskiej. - wyjaśnia prezydent.

Władze Tczewa niedawno udały się do Rzeszowa, który niedawno poszerzył swoje granice, by podzielić się doświadczeniami.

- Cała procedura jest bardzo skomplikowana - to są kartony dokumentów - dodaje prezydent.

Poszerzenie granic o część Rokitek dałoby nie tylko nowe tereny pod rozbudowę, ale i rekreację. Tematowi bacznie przyglądają się władze 14-tysięcznej gminy Tczew.

- Znam plany prezydenta i im się nie dziwię, bo miasto się dusi. Prezydent ma prawo do takich działań, ale decydować będą mieszkańcy. - mówił nam niedawno wójt gminy Tczew, Krzysztof Augustyniak.


Władze obu jednostek współpracują m. in. w zakresie planów zagospodarowania terenów nad jeziorem Rokickim, czy w mieście w zakresie poprawy warunków lokalowych pracowników Urzędu Gminy, choć w zakresie rozszerzenia włodarze mają inną wizję:

-
To jest gra interesów - na zasadzie kto da mieszkańcom więcej - prezydent, czy wójt - dodaje M. Pobłocki.


Procedura poszerzenia granic jest długa i czasochłonna - i ściśle sformalizowana. Ma nie zabraknąć debaty - mieszkańcy będą decydować, czy tych zmian chcą. Później taki wniosek trafia do wojewody - który określa, czy zmiana jest celowa, a stamtąd do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli wszystko szłoby zgodnie z planem, rok 2022 mógłby stać się realną datą powiększenia miasta.

Dodajmy, że średnia gęstość zaludnienia na terenie Polski wynosi 124 osoby/km kw., tymczasem w naszym mieście to aż ponad 2636 os./km kw. - jesteśmy w czołówce polskich miasta z największą gęstością zaludnienia.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (47)
dodaj komentarz

 • +18

  Ben_gość

  08.08.2019, 09:39

  3...2....1.... płacz rokitek !

  Odpowiedz
  IP: 91.224.xx9.xx2 
 • -15

  Rowerowy_johny_gość

  08.08.2019, 13:31

  Miastowi do miasta,

  wieśniacy na wieś. Na wsi to przecież nie ma ścieżek rowerowych, już nie mówiąc o innych uciążliwościach, chociażby błoto, smród obornika, wszechogarniająca ciemność i brak połączeń z cywilizacją. Ale jak ktoś lubi .... Aż się dziwię dlaczego ludzkość w ogóle zaczęła tworzyć miasta, można byłoby przecież do dzisiaj mieć same wsie, byłoby przecież super!

  Cytuj
  IP: 157.25.xx0.xx6 
  +6

  wolnosc_gość

  08.08.2019, 23:38

  na wsi mamy naturalne sciezki w lasach; błoto? chyba po większej ulewie-a Tczew wtedy płacze; ciemność? wtf?; brak polaczen? jezdzi chociazby latocha a poza tym mamy samochody rowerzysto

  Cytuj
  IP: 31.0.xx5.xx4 
  +1

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  12.08.2019, 08:34

  Mieszane uczucia !!

  Należy umiejętnie gospodarować tym co się ma , a następnie sięgasz po dalsze ! Pana poprzednicy i Pan doprowadziliści do takiej sytuacji wpuszczając do stref zakłady i sieci handlowe przy zmotoryzowanej społeczności i połączeniach komunikacyjnych ! Mądrości !!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx5.xx4 
 • +21

  Janusz 1.9 TDi_gość_gość

  08.08.2019, 09:52

  Pamiętajcie mieszkańcy Rokitek,

  że Mirosław jest bardzo dobry w obiecywaniu.

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx7.xx9 
 • +7

  tczewiak_gość

  08.08.2019, 10:12

  To konieczne

  To konieczne, jeżeli mieszkańcy Rokitek tak bardzo nie chcą do Tczewa, niech nie korzystają z jego infrastruktury, przedszkoli, obiektów sportowych. Dziwie się, że tak słabo rozwiniętym społeczeństwie pod katem wspólnoty obywatelskiej, demokracji mowa jest o referendum. Nam Polakom wystarczy, że jakiś KUKIZ_15, KORWIN etc. (PIS to też dno) krzyknie, że to złe i wtedy się nakręcamy. A głupstwo powtarzane wielokrotnie nigdy nie stanie się prawdą.

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • +12

  Janusz 1.9 TDi_gość_gość

  08.08.2019, 10:39

  Przypominam Ci, że przedszkola są

  płatne, za basen czy inną infrastrukturę sportową TRZEBA płacić. Skoro taki jest Twój tok rozumowania to nie przyjeżdżajcie nad Jeziora Rokickie czy do lasu, biegajcie tylko do granic miasta. Nie ma nic za darmo dla mieszkańców miasta więc przestańcie ?erdolić o korzyściach z bycia mieszkańcem Tczewa bo ja nie mam żadnych a mieszkam tu 30lat!

  Cytuj
  IP: 37.30.xx7.xx9 
  +18

  reijo_gość

  08.08.2019, 10:49

  A kto im zabroni korzystać z tczewskiej infrastruktury? To wolni ludzie. Zastanów się raczej dlaczego tak bardzo nie chcą być mieszkańcami miasta. A skoro nie chcą, nikt ich do tego nie zmusi. Może, przyglądając się wszystkiemu z boku, widzą więcej niż wielu z nas, tczewian, mających jasny obraz tuż przed oczami, a jednak ślepych.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx8 
  -6

  gosc_gość

  08.08.2019, 12:27

  Mądraliński

  a pomyślałeś skąd masz ciepłą wodę i cieplutkie grzejniczki w domku?! Mądraliński jesteś więc z odpowiedzią sobie poradzisz :)

  Cytuj
  IP: 155.133.xx6.xx4 
  +18

  Janusz 1.9 TDi_gość_gość

  08.08.2019, 13:25

  A czy ciepłą wodę i grzejniki mam

  za darmo jako mieszkaniec Tczewa? Jesteś id**"ą to Ci odpowiem. Nie! Płacę za to, tak samo jak płacą mieszkańcy Górek a mieszkają w Tczewie. Powtórzę po raz kolejny. Mieszkańcy Tczewa nie mają żadnych profitów z bycia zameldowanym w Tczewie czy to tańszą rozrywkę czy komunikację miejską!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx6 
  -7

  Xxxa_gość_gość

  08.08.2019, 19:08

  Jak dla mnie mozesz sobie to miasto zamknac i zalac betonem nawet.Ja przezyje bez Tczewa. Wyprowadze sie dalej.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx6 

  widz z boku_gość_gość_gość

  11.08.2019, 09:46

  rokitki

  Wysoko rozwinięty cywilizacyjnie i demokratycznie obywatelu odpuść sobie ty cieniutkie tekściki - jeśli ktoś nie chce to ma prawo to powiedzieć i niech osoby trzecie nie decydują za niego co i gdzie będzie mu lepiej ! Natomiast pomyśl dlaczego ludzie uciekają z tego super atrakcyjnego miasta , a jeśli chodzi o korzystanie to Ty również nie miałbyś prawa korzystać dużo bardziej rozwiniętej infrastruktury Trójmiejskiej i krajowej jeśli patrzysz na to z tej strony. Wiadomo że włodarzom i wam krew się gotuje bo jasno trzeba powiedzieć że chodzi tylko o KASĘ, KASĘ I RAZ JESZCZE KASĘ . Prezydent Tczewa NIC oprócz lodowiska nie wybudował konkretnego przez całe lata dla mieszkańców Tczewa i nie ma się co ŁUDZIĆ że będzie inwestował w Rokitki. Natomiast bardzo zręcznie sprzedaje grunty pod wszelakie zabudowy . Dajcie Rokitkom spokój, nikt Tczewa do Rokitek nie zaprasza , żyjcie sobie w tym Tczewie długo i szczęśliwie

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • +9

  jastrząb_gość

  08.08.2019, 10:45

  dogęszczac a nie rozlewać

  nie dawno był artykuł , że mamy w Tczewie miejsca pod zabudowę na kilkadziesiąt lat ,na świecie dąży się do tego aby maksymalnie wykorzystywać potencjał miasta a nie budować osiedle na wsi bez infrastruktury szpecąc krajobraz . tworząc dodatkowe korki zanieczyszczając powietrze tracąc godziny na dowozie dzieciaków do szkoły i na zajęcia. Jak to się ma z rewitalizacją centrum starego miasta gdzie rzekomo dąży się do jego ożywienia a tym samym napływu mieszkańców skoro powstają decyzje aby się miasto rozlewało zamiast dogęszczać, ..może lepiej w pierwszej kolejności ożywić centrum a potem jak już będziemy się "dusić" to poszerzać , albo też jak się dusimy to w kilka minut uciekamy do dzikiej przyrody Rokitek.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx3 
 • +10

  reijo_gość

  08.08.2019, 10:58

  Powiedzmy sobie szczerze - stare miasto to trup, którego nie ożywią żadne piniądze. Tym bardziej, że lwia część jego budynków jest w rękach prywatnych, niejednokrotnie zagranicznych.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx8 
  +5

  xyz_gość

  08.08.2019, 12:38

  do Jastrząb

  Tu nie chodzi o rewitalizację tylko poszerzenie terenu dla tysiąca młodych ludzi nie mających gdzie mieszkać, bo mieszkań na sprzedaż jest jak kot napłakał, wynajmów też mało, a rynki wtórne często cena przewyższa faktyczną wartość dwukrotnie ze względu na wieli popyt, bo jak wspomniałam wciąż są niedobory mieszkaniowe dla młodych ludzi. Powiedzmy szczerze-nawet jak zrobią rewitalizację starego miasta, co to zmieni? Nikt nie chce tam zamieszkać, stare budy, piece kaflowe i pijaki dookoła. Zero perspektyw-szacun dla nowych lokali typu "You", "Shot", że jeszcze nie padły...

  Cytuj
  IP: 185.167.xx4.xx8 
 • +9

  gość_gość_gość_gość

  08.08.2019, 11:56

  Panie Augustyniak co Pan opowiadasz. Ucz się Pan ,ucz, chociaż myślę że Pan to i tak się nie nauczysz.

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx3.xx6 
 • ja_gość

  08.08.2019, 12:04

  Do janusz 1.9 tdi

  Ty to jezioro sobie w cztery litery wsadź. http://www.youtube.com/watch?v=VEVuEtkTayY

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx3.xx5 
 • +4

  kolotko_gość

  08.08.2019, 23:44

  bo to własnie wieśniaki z tczewa przyjeżdżają i robia taki syf, teraz już nawet ławki wszystkie zabrali żebyście nie przyjeżdżali, idzta se nad wisle robić chlew

  Cytuj
  IP: 31.0.xx5.xx4 
 • +15

  ja_gość_gość

  08.08.2019, 12:24

  Przypominam, że szkoły, część przedszkoli są dotowane z podatków Tczewian. Samorząd miasta uczestniczy w kosztach. Oczywiście mieszkańcy gminy mają prawo korzystać z naszych pieniędzy, ale czy to jest fair?

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx0.xx0 
 • -1

  widz z boku_gość_gość

  11.08.2019, 10:03

  Tczew

  Nieświadomy obywatelu - za każdym uczniem idzie SUBWENCJA ( pieniądze państwowe) i ciesz się że uczniowie z poza Tczewa uczęszczają do tczewskich szkół ! Wiadomo że uczniów w szkołach nie jest nadmiar a wręcz odwrotnie, jak jest mało uczniów a szkoła musi funkcjonować to dopiero jest problem bo jednostka odpowiedzialna ( miasto, powiat) muszą dokładać do utrzymania .Tak teraz dla Twojego rozumowania: im więcej uczniów tym mniej się dokłada . Zupełnie innym problemem jest poziom nauczania w tczewskich szkołach - radzę poprzeglądać rankingi wojewódzkie i krajowe- TRAGEDIA.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • +8

  Tak_gość

  08.08.2019, 13:05

  Zwiększenie miasta

  Czarlin, Rokitki i Baldowo Tak powinny się przyłączyć te tereny. Będą nowe dzielnice !

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx6 
 • +8

  wojt_gość

  08.08.2019, 13:07

  taka jest prawda

  A może mieszkańcy Tczewa wyprowadzają się z miasta, bo nie chcą już patrzeć na te rządy w mieście. Obiecywanie, propaganda przed wyborami. Sitwa i nepotyzm w urzędach i spółkach. Mają tego dość. W gminie przynajmniej co jakiś czas jest wietrzenie. W Tczewie niestety nie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • +11

  Mieszkaniec Rokitek_gość

  08.08.2019, 17:09

  Prawda

  Panie Pobłocki myśli Pan, że ludzie są tacy naiwni i nie wiedzą że chodzi Panu tylko i wyłącznie o strefę ekonomiczną, kotłownię i o nowe bloki co przynosi duży dochód gminie z podatków, a tak to przyniósł by miastu czyli Panu.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx1.xx2 
 • Johnny Mnemonic_gość

  10.08.2019, 21:23

  Bardziej sprawa polityczna

  Czyli wolisz płacić wójtowi i radzie gminy wiejskiej niż miastu. Ja tam wolę płacić miastu. Mimo wszystko wzamian za te zapłacone podatki dostaję więcej. A płacić trzeba i tu i tu, nieważne gdzie przebiega granica miasta.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx1.xx9 
 • +13

  EkO_gość

  09.08.2019, 06:51

  o tym napiszcie!

  Tcz.pl to portal informacyjny miasta Tczewa? Dlaczego nie ma więc żadnej informacji o tym, jak zorganizowane jest przelewanie środków z kart miejskich?! Może warto przyjść i zobaczyć te kolejki? Może zapytajcie państwo ludzi w tych kolejkach, co o tym sądzą! To jest temat. Niewygodny?

  Odpowiedz
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • -4

  Ted_gość

  09.08.2019, 07:22

  Nie wiesz jak to się robi?

  Zamknąć punkt wymiany ksrt i kolejki znikną.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
  +3

  reijo_gość

  09.08.2019, 12:55

  Kiedy wymieniałem kartę, spytałem jaki to problem przelać pieniądze ze starej karty od ręki, skoro mam obie. Usłyszałem, że to nie takie proste i stara karta nic tu nie da. Za dwa tygodnie syn zgubił nową kartę i wyrobił drugą. Na pytanie, czy przeleją mu środki z zagubionej karty usłyszał: "niestety, bez tej zagubionej karty nic nie da się zrobić". Ot, specjaliści. 15 lat temu kupiłem dzieciom grę Monopoly z elektronicznym bankiem i kartami. Tam system jest podobny i bez trudu obsługiwał go sześciolatek.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • +7

  Gość_gość_gość_gość

  09.08.2019, 15:44

  Zmotoryzowani nad jeziorem Rokickim to porażka , powinien być zakaz wjazdu nad jezioro.

  Odpowiedz
  IP: 31.2.xx2.xx1 
 • -2

  Ziuta123 _gość

  09.08.2019, 15:49

  Miasto

  Niech rokitki wystąpią do prezydenta o nadanie praw miejskich...

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx0.xx6 
 • +2

  Tom_gość

  09.08.2019, 16:11

  Tom

  "Jak dla mnie mozesz sobie to miasto zamknac i zalac betonem nawet.Ja przezyje bez Tczewa. Wyprowadze sie dalej."

  To wydupiaj.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx8.xx7 
 • -3

  xxxa_gość_gość

  09.08.2019, 17:04

  Tak też zrobię. I dużo ludzi tak zaczyna robić. Tczew to bida z nędzą, jedyny wasz atut to, że jest na drodze do Trójmiasta :)

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx6 
 • +3

  Zbynio_gość

  09.08.2019, 16:13

  No

  "bo to własnie wieśniaki z tczewa przyjeżdżają i robia taki syf, teraz już nawet ławki wszystkie zabrali żebyście nie przyjeżdżali, idzta se nad wisle robić chlew"

  A w tej bajce były smoki ?

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx8.xx7 
 • -4

  Tczewiak_gość

  09.08.2019, 18:48

  Tereny Tczewa

  Tczew ma dyskoteki bary kasyna smród brud Rokitki mają świeże powietrze co nie można wspomnieć o Tczewie . Jeżeli to by powstało w Rokitkach to Rokitki by miały patologie i ulice zalane krwią i smród brud . Na Rokitki można się wybrać na spacer lub po biegać . Tamtejsi ludzie nie chcą należeć do Tczewa . Im jest dobrze tak jak jest i zostawmy ich tereny w spokoju bo takiego świeżego powietrza jak w Tczewskich Rokitkach w Tczewie jest smród brud a tam tego nie ma no i jeszcze hałas po co to naszym zasiądom z pobliskiej wioski . Niech zostanie jak jest w porównaniu do Tczewskiej pipidówy tam jest czysto i tam tejsi ludzie dbają o swoje miasteczko . Jak idę i zwracam uwagę na Tczewskie drzewa to wyglądają nie ciekawie bo ci co je przecinają nie mają gustu żeby tak przyciąć drzewa to nawet drzewa nie przypomina tylko jakiś badyl . Panie prezydencie nie zabieramjmy tamtejszym ludzią ich miasteczka bo tam jest pięknie a przyłańczając Rokitki do Tczewa to Rokitki na tym cierpią tam jest świeże powietrze a u nas tego brakuje . Tam jest świeże powietrze a zagarniajac tam tejsze ziemię stracą wszystko . Jedynie co mogą zyskać to wierzącą się patologie i bójki . Tamtejsi ludzie sobie radzę bardzo dobrze . Pozdro

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx7 
 • +1

  Zbynio_gość

  09.08.2019, 21:33

  Jo

  No to nie wjeżdżaj do Tczewa. Powinniście mieć zakaz wjazdu skoro tak wam się nie podoba

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx3 
  +2

  Xyz_gość

  10.08.2019, 00:05

  Sorki ale tak głupiego komentarza tu nie widziałam. Co ma wspólnego jakość powietrza z przyłączeniem Rokitek do Tczewa? Czy powietrze zmieni się kiedy Rokitki staną się częścią miasta? Otóż nie. Przy okazji nie widziałam w Tczewie żadnych dyskotek chyba że masz na myśli potancowki w knajpach pokroju la scali czy innej hacjendy gdzie w większości chodzą ludzie 40+ :). A na dodatek polecam przejść się nocą po Tczewie i zobaczyć że nie ma żadnych bójek czy nie wiadomo czego innego a to że kilka młodych ludzi siedzi sobie gdzieś na ławce i kulturalnie rozmawia nawet i popijając piwo od czasu do czasu i nie robiąc nic złego nie oznacza że od razu mamy w Tczewie patologie. No i polecam przeczytać komentarz zanim Pan/Pani go udostępnia bo jest strasznie chaotyczny i ma masę powtórzeń. Pozdrawiam :)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx3 
  +1

  Johnny Mnemonic_gość

  10.08.2019, 21:29

  Tczew ma różne oblicza

  Polecam odwiedzić tereny rekreacyjne i zielone na osiedlu Witosa w Tczewie. Dodam że osiedle to jest częścią miasta chyba już od pięćdziesięciu lat.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx1.xx9 
 • +2

  observeur

  10.08.2019, 01:35

  "za darmo jako mieszkaniec Tczewa? Jesteś id**"ą to Ci odpowiem. Nie! Płacę za to, tak samo jak płacą mieszkańcy Górek a mieszkają w Tczewie. Powtórzę po raz kolejny. Mieszkańcy Tczewa nie mają żadnych profitów z bycia zameldowanym w Tczewie czy to tańszą rozrywkę czy komunikację miejską!"

  True. Ja proponuję mieszkańcom Rokitek juz dzisiaj zrobic chcby prostą symulację obowiązkowego ubezpieczenia OC o ile wzrosnie jak zaczną być meldowani w miescie a nie jak do tej pory na wsi. Mało kto się orientuje, że wzrost ubezpieczenia może nawet skoczyc o 100 procent, ot tak. Wiem, że skala nie ta, porównywanie miasta wojewódzkiego a Tczewa, ale dam przykład : Gdańsk - ubezpieczenie OC przy 60% znizek na 2 litrowa benzynę marki Rover to 1400 zeta, u tego samego ubezpieczyciela na Tczew wychodziłoby około 1000. Tymczasem auto jest ubezpieczne na inne miejsce zamieszkania - typowo wiejskie i jest za 700. Zatem jak widac korzysci z bycia mieszczuchem są swietne ale dla spekulantów ;-)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Johnny Mnemonic_gość

  10.08.2019, 21:38

  Ludzie, przestańcie banialuki opowiadać

  Obawiam się że z palca to wyssałeś . Wysokość OC w Lubiszewie, Czarlinie, Subkowach czy Bałdowie dokładnie taka sama jak w Tczewie. W Gdańsku na pewno nieco drożej ale jeszcze nie słyszałem żeby ktoś z tego powodu chciał przeprowadzić się z Gdańska do Tczewa.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx1.xx9 
 • +1

  Rokicianin _gość

  10.08.2019, 09:36

  Samostanowienie

  Rozumiem, że władzę Tczewa chętnie i pożądliwie spoglądają na możliwość włączenia Rokitek w obręb swojego miasta. Chęci tę nie wiążą się jedynie z chęcią poprawienia sytuacji mieszkańców Rokitek. Mówią o potrzebie rozbudowy infrastruktury, zaplecza sportowego itd. jednak w rzeczywistości myślą oni o dochodach związanymi z dodatkowymi mieszkańcami i ich podatkach. Chęć włączenia takich wsi jak Rokitki jest porównywalna do hiszpańskiej konkwisty. Oficjalnie to chęć poprawy życia "zdobywanych" obywateli, a w rzeczywistości powiększenie własnego dochodu. Dlaczego nikt nie pyta mieszkańców Rokitek czego chcą ? Jednym z czynników odzyskania przez Polskę niepodległości było oparcie się o prawo samostanowienia narodów, dlaczego zabrania się mieszkańcom Rokitek do prawa o samostanowieniu chęci lub braku takowych do przyłączenia się do Tczewa. Niech władze miasta przygotują plan realnych pozytywnych zmian dla mieszkańców wsi, a nie mgliste obietnice co z resztą mają chyba w swojej naturze.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx8 
 • +2

  Johnny Mnemonic_gość

  10.08.2019, 21:49

  O jakie samostanowienie chodzi?

  Przypomnę że o tym w jaki sposób wydawane są pieniądze w Rokitkach decydują wójt i rada gminy wiejskiej Tczew. Mieszkańcy Rokitek będą mieli swoich przedstawicieli w radzie miasta tak samo jak teraz mają swoich przedstawicieli w radzie gminy wiejskiej. Zaryzykowałbym wręcz stwierdzenie że w radzie miasta będą mieli więcej do powiedzenia niż teraz w radzie wiejskiej.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx1.xx9 
 • -2

  xxxa_gość_gość

  10.08.2019, 14:45

  Mirki i Zbyszki, tczewskie nakazują włączenie na siłę i zakazy wjazdu do ich metropolii. Uważajcie, bo naprawdę coraz mniej ludzi widzi powody życia i robienia interesów w tym zdychającym mieście. Z lumpexów i monopoli nie wyżyjecie.

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx6 
 • -1

  Mieszkaniec Rokitek_gość_gość

  10.08.2019, 22:29

  Prawda

  "Czyli wolisz płacić wójtowi i radzie gminy wiejskiej niż miastu. Ja tam wolę płacić miastu. Mimo wszystko wzamian za te zapłacone podatki dostaję więcej. A płacić trzeba i tu i tu, nieważne gdzie przebiega granica miasta."

  Źle rozumujesz. Chodzi o podatki ze strefy, ciepłowni i nowego osiedla. Dowiedz się kto komu za co płaci i wtedy dyskutuj. To dlatego tak chcą rokitek do Tczewa. Żeby nie płacić za jedno, a jeszcze dostać za drugie.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx3.xx9 
 • +1

  St_gość

  11.08.2019, 03:29

  Taka prawda że miasta muszą się rozwijać. przypadek Tczewa jest o tyle faktycznie trudny że nie ma zbyt wiele terenów rozwojowych. Kwestia OC którą ktoś przytoczył to totalna bzdura, bo z czego wiem to wysokość OC zależy od powiatu zamieszkania, a nie konkretnej gminy, wiec po zmianie gminy wiejskiej na gminę miejską w tym samym powiecie nic się nie zmieni. Sam jakis czas temu zastanawiałem się z żoną nad kupnem mieszkania w Rokitkach, bo ładna okolica, ale niestety z uwagi na brak dobrze funkcjonującej komunikacji pomysł odpadł. Komunikacja miejska w Tczewie pozostawia wiele do zyczenia ale i tak jest lepsza niz to co jest oferowane w gminie. Niestety ale te parę busów, które zjeżdża do Rokitek (pierwszy przed 6, ostatni po 17) to żart, a nie komunikacja. Takie Górki mają autobusy od 4 do 22, które łączą je z resztą miasta codziennie, a tu jeden bus do którego nawet wejście z wózkiem, zakupami to problem i który nie jedzie nawet do centrum. Można powiedzieć to jeździj autem. Pewnie że można ale ile można być w domu szoferem. Także mimo wszystko wydaje mi się że włączenie Rokitek do Tczewa nie jest taką tragedią bo mimo wszystko tak na prawdę nie zmieni się nic pod względem budowy nowych bloków, itd A co najwyżej powinien poprawić się dojazd dla mieszkańców do reszty Tczewa.

  Odpowiedz
  IP: 213.108.xx8.xx7 
 • -2

  Mieszkaniec tcz_gość

  11.08.2019, 10:16

  Miekania tczewie

  Mieszkania Tczewie prezytend mówi nam że jest zaludnione ale kogo to jest wina i sprzedaje tczewski tereny prywatnym osobą na budowy bloków i po tem stoją puste bo nie stać mieszkańców na ich wykup oraz to że połowa miasta jest nie zamieszkana bo nie nadaje się do tego zamiast miasto odnowić te stare kamienice to sprzedają za grosze a dużo jest młodych ludzi co czeka na mieszkanie z urzędu miasta ale nie mogą dostać bo pracują i dochód przekracza a obok jest biuro nieruchomości i pisze nowe mieszkania na sprzedaż a takie to za drogie albo kredytu nie można dostać bo bank patrzy na zdolność kredytową i ma za mało. A tak jak od miasta dostaną po kilku latach to już są stanie sami wybudować na takich terenach za miastem bo jest o wiele taniej niż kupna mieszkań + jeszcze jest w tym że jak się zbuduje to płacisz za to co sam masz tylko za ziemię a nie jakieś czynsze co miesiąc i miasto się bogaci a tak to te mieszkania puste i tylko straty i brak kasy na odnowę budynku bo dają takim osobom co nie pracują i żerują na państwie taka jest polityka tego miasta zamiast dać to tylko sprzedawać żeby te za biurkiem mieli co do kieszeni chować bo nie liczą się dobro miasta tylko żeby oni mieli jak najwięcej a tam na rokitkach ludzie nie po to wszystko się dorabiali żeby teraz tracić

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx3 
 • -1

  widz z boku_gość_gość_gość

  12.08.2019, 10:58

  tczew - rokitki

  BZDURY , BZDURY OPOWIADA PREZYDENT - ZA KAŻDYM UCZNIEM IDZIE SUBWENCJA PAŃSTWOWA( KASA) NICH SIĘ Z TEGO CIESZY BO JAK NIE BĘDZIE UCZNIÓW Z POZA TCZEWA TO BĘDĄ ZDECYDOWANIE WIĘKSZE KOSZTY UTRZYMANIA OŚWIATY- SZKOŁY TRZEBA UTRZYMAĆ A I CZĘŚĆ NAUCZYCIELI NALEŻAŁOBY WTEDY ZWOLNIĆ. NIECH MYŚLI JAK PODNIEŚĆ POZIOM NAUCZANIA ( patrz rankingi krajowe , wojewódzkie) PONIEWAŻ NIEMAŁA LICZBA MŁODYCH LUDZI UCIEKA DO SZKÓŁ TRÓJMIEJSKICH. ODNOŚNIE SŁUŻBY ZDROWIA TO CZĘŚĆ JEST POWIATOWA ALE NAJLEPSZA I NAJWIĘCEJ JEST PRYWATNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ (za nasze a nie miejskie pieniądze) TAKŻE I W TYM WYPADKU NIE DO KOŃCA UCZCIWY PRZEKAZ . PEWNIE JESZCZE WIELE TAKICH I PODOBNYCH FRAZESÓW BĘDZIE LUDZIOM WCISKANE A WIADOMO ŻE CHODZI O PIENIĄDZE BO W TCZEWIE PRAWIE WSZYSTKIE GRUNTY SPRZEDANE. TAKIM GOSPODARZEM MOŻE BYĆ KAŻDY !!!

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • -1

  observeur

  12.08.2019, 13:41

  "Obawiam się że z palca to wyssałeś . "

  A ja sie obawiam, ze mało widziałes. Chcesz Mnemonicu to mozemy sie gdzies spiknac, pokaze Ci swistki za ubezpieczenie robione na poczatku roku na te same auto: w Tczewie i w okolicznej wsi. A za Gdansk przywioze Ci spekulację z CUK. Wtedy sobie będziemy mogli sie poprzepychac na argumenty i ich brak.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Margo_gość

  13.08.2019, 01:44

  "Nieświadomy obywatelu - za każdym uczniem idzie SUBWENCJA ( pieniądze państwowe) i ciesz się że uczniowie z poza Tczewa uczęszczają do tczewskich szkół ! Wiadomo że uczniów w szkołach nie jest nadmiar a wręcz odwrotnie, jak jest mało uczniów a szkoła musi funkcjonować to dopiero jest problem bo jednostka odpowiedzialna ( miasto, powiat) muszą dokładać do utrzymania .Tak teraz dla Twojego rozumowania: im więcej uczniów tym mniej się dokłada . Zupełnie innym problemem jest poziom nauczania w tczewskich szkołach - radzę poprzeglądać rankingi wojewódzkie i krajowe- TRAGEDIA."

  Coś tam usłyszałeś, ale zorientowany to raczej nie jesteś. Subwencja to jest małe miki w porównaniu do kwot, jakie samorządy dokładają do oświaty. W Tczewie dokłada UM Tczewa, z podatków płaconych w Tczewie. A szkoły pełne są dzieci rodziców płacących gdzie indziej. Czyli - korzystających z naszej kasy.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA