Straż przypomina o konieczności przeglądów kominowych

Komin, dym, dron (fot. tcz.pl)
Tczew - Straż przypomina o konieczności przeglądów kominowych
Kontynuujemy prezentację naszego cyklu "Kronika strażacka". Poniżej niektóre zdarzenia, z którymi zmagali się strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie w ubiegłym tygodniu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 03.01.2022 do 09.01.2022 roku zanotowano łącznie 13 zdarzeń, w tym 4 pożary oraz 9 miejscowych zagrożeń.

03.01.2022 - Gogolewo - pożar w budynku jednorodzinnym

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się regały pod schodami w budynku jednorodzinnym. Działania JOP polegały na udzieleniu KPP osobie poszkodowanej, podając tlen, która miała duszności wskutek zatrucia dymem. Przy użyciu jednego prądu wody ratownicy ugasili pożar, a następnie wynieśli spalone elementy regałów. Cały obiekt sprawdzono kamera termowizyjną. W zdarzeniu udział brały 2 zastępy z JRG Tczew, 1 zastęp JRG Kwidzyn, 2 z OSP Gniew oraz 1 z OSP Gogolewo.


07.01.2022 - Zajączkowo - wypadek drogowy

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano zderzenie trzech samochodów osobowych marki Audi, VW i Skoda na DK 91. Działania polegały na udzieleniu KPP 3 osobom poszkodowanym, oświetleniu terenu akcji, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz sprzątnięciu jezdni z porozbijanych części karoserii. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew oraz 1 zastęp z OSP Miłobądz.

01.01.2022 - Wielkie Walichnowy - pożar sadzy w kominie

Na miejscu zdarzenia zastano pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego. Działania polegały na ugaszeniu pożaru sadzy w kominie. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z OSP Wielkie Walichnowy oraz 2 z OSP Gniew.

Na podstawie art. 62 ust. 1 prawa budowlanego właściciel, zarządca lub użytkownik ma obowiązek raz w roku skontrolować sprawność przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych. Taką kontrolę może tylko przeprowadzić osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi.

Częstotliwość czyszczenia kominów reguluje § 34 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe. Cztery razy w roku należy czyścić przewody kominowe w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Dwa razy w roku czyści się przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.

W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi. W domach jednorodzinnych mogą to robić we własnym zakresie właściciele.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • qq_gość

  11.01.2022, 06:29

  Zróbmy więc prywatkę jakiej nie przeżył nikt Niech sąsiedzi walą walą walą walą do drzwi choinka niech sie pali pali pali a Ty Tańcz i wino pij niech cały wiruje świat

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +2

  Gość _gość_gość_gość_gość

  11.01.2022, 10:38

  Sąsiedzi to cie szybciej pod...lą niż pomogą:)

  Cytuj
  IP: 46.215.xx5.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.