"Fala" coraz bliżej

Fala - zintegrowany bilet dla Pomorza (fot. mat. prasowe)
"Fala" coraz bliżej
W tym roku pomorscy pasażerowie mają zacząc korzystać z systemu Fala. Wprowadzenie wspólnego biletu było zapowiadane od jakiegoś czasu - i przekładane. Teraz - w kwietniu - mają ruszyć testy aplikacji - całość latem br.

Uruchomienie systemu Fala planowane jest na początek lipca. Wcześniej - bo od kwietnia - zgodnie z zapowiedzią operatora działać ma aplikacja. O uruchomienie systemu zapytaliśmy Katarzynę Wośko, kierownik Zespołu Promocji i Edukacji spółki InnoBaltica, odpowiedzialnej za wdrożenie i utrzymanie systemu.

System ma testowo ruszyć w kwietniu. Czy wiadomo już, kiedy obejmie całe województwo? Kiedy wystartuje w Tczewie?

- Uruchomienie testowe systemu FALA, która działać będzie w ograniczonym zakresie w wersji aplikacyjnej od kwietnia, nie będzie ograniczone do pojedynczych miast. Można więc powiedzieć, że zacznie działać w całym województwie. Jeśli zaś chodzi o uruchomienie w pełnym zakresie - z wykorzystaniem walidatorów (czyli urządzeń łączących funkcję kasownika i biletomatu), planowane jest ono na lipiec 2023 r. W przypadku Tczewa dokładny termin uruchomienia walidatorów w autobusach jest zależny od m.in. od tego, kiedy zostanie wyłoniony nowy przewoźnik i kiedy w związku z tym będzie możliwy montaż walidatorów w tczewskich pojazdach.


Czy system będzie działał równolegle z miejskimi systemami danej gminy? (w przypadku Tczewa to Karta Miejska) - czy oznacza ich likwidację?

- Istnieje możliwość integracji systemu FALA z systemami kart miejskich. Funkcjonowanie systemu FALA nie oznacza likwidacji dotychczas funkcjonujących systemów na terenie danych gmin. Jednakże ostateczne decyzje w tym zakresie należą do poszczególnych organizatorów publicznego transportu zbiorowego.

System obejmuje przewoźników miejskich. A co z koleją - Przewozy Regionalne, IC?

System FALA obejmuje swoim działaniem przewoźników kolejowych Polregio oraz SKM w Trójmieście i Arriva RP w granicach województwa pomorskiego. Za przejazdy pociągami IC, jak również Kolei Mazowieckich (pociąg "Słoneczny") nie będzie można na razie płacić w systemie FALA.


O systemie słów kilka

FALA będzie narzędziem informatycznym, które zintegruje rozproszone systemy biletowe w różnych miastach województwa i połączy je z systemami kolejowymi PKP SKM oraz Polregio. Dzięki temu pasażer, wsiadając do autobusu, pociągu, tramwaju czy trolejbusu nie będzie musiał kupować odrębnych biletów u każdego z organizatorów transportu. Rozliczać się będzie na podstawie sygnalizowania swojej obecności w pojeździe - odbijając się - wchodząc i wychodząc z pojazdu - na specjalnych czytnikach kartą komunikacyjną, kartą bankową lub smartfonem z zainstalowaną aplikacją.

Choć system z założenia będzie przystosowany do samodzielnej obsługi, na terenie województwa uruchomionych zostanie na początek ponad 20 punktów obsługi klienta, które zapewnią pomoc osobom z ograniczonymi umiejętnościami obsługi komputera czy smartfonu. W każdym z POK-ów będzie można uzyskać pomoc przy założeniu konta, sprawdzić swoje dane, doładować swoje konto określoną kwotą lub biletem okresowym oraz uzyskać wiele informacji na temat transportu publicznego w regionie. Taki punkt będzie działał również w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +26

  WOW_gość

  24.01.2023, 08:27

  Znów wymiana kart do autobusów. Nie wiem na chvj nam ta FALA, która podroży tylko ceny biletów. Kto chce to już kupił sobie bilet na pociąg jedną z aplikacji na telefon. Skoro Tczew chciał być taki nowoczesny i mieć w końcu doładowania biletów przez telefon to trzeba było się dogadać z aplikacją "Jak dojadę". Ale oczywiście trzeba wyj**ać na FALĘ setki milionów - by dać zarobić znajomym.

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • +5

  Łupaszko_gość_gość

  24.01.2023, 09:37

  "a 'la long"

  "Wałek coraz bliżej"- Pobłocki=Porażka !!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx2 

  tomek_gość

  26.01.2023, 17:42

  jak dojade

  Ej, ale wiesz, ze takiemu Jakdojade się płaci prowizję? Idzie na to kupa kasy.

  Cytuj
  IP: 195.181.xx2.xx3 
 • +6

  Zdegustowany _gość_gość

  24.01.2023, 08:27

  Punkty

  I znowu jeden punkt? Tylko na dworcu w sklepiku? I znowu tylko płatność gotówką? Ja pi******, dziękuję, postoje

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx7 
 • +6

  WOW_gość

  24.01.2023, 08:37

  W godz 9.00-14.00

  Cytuj
  IP: 80.52.xx9.xx8 
  -2

  Dominik

  24.01.2023, 22:07

  Punkty obsługi klienta

  Jeśli chodzi o Punkt obsługi klienta systemu FALA konkretnie, w Tczewie.To będą trzy punkty, tak wyczytałem na stronie FALA.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -1

  Łupaszko_gość_gość

  25.01.2023, 07:36

  "a 'la long"

  Teeeee Dominik a o swojej chorobie co wyczytałeś ? Myślisz że będziesz miał jakieś zniżki wybij to sobie z głowy - Tczew to nie miasto dla niepełnosprawnych -BUHAHA Pobłocki = Porażka ?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx2 
  +2

  Łupaszko_gość_gość

  25.01.2023, 08:05

  "a 'la long"

  Tczew to miasto co najwyżej dla rowerzystów - BUHAHA Dzięki Dominik - zrobiłeś mi dzisiaj dzień :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx2 
 • +9

  EkO_gość

  24.01.2023, 09:01

  Miasto absurdów!

  Po co nam system FALA? Po nic! Wdrożenie tego systemu będzie kosztowne, a nie da żadnych, wymiernych efektów! Zobaczycie państwo ile będzie absurdalnych sytuacji...

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • Vela_gość

  01.02.2023, 14:47

  Fala

  Zgadzam się w 100% ! Nie na darmo mówi się i artykuły to potwierdzają, ze system Fala, to "fala podwyżek" i rozgardiaszu. Pracowali nad tym systemem tyle czasu a wciąż wprowadzają jakieś poprawki !

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xx2 
 • +8

  mój nick_gość

  24.01.2023, 09:16

  nie dla kolejnego skoku na kase

  wyp&*%^%ć z ta falą!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx2 
 • +1

  yvghj_gość

  25.01.2023, 10:19

  W tczewkowie dalej blokują karty jak sie skonczy ulga ? Nie można naliczac pełnej opłaty tylko trzeba blokowac karte ?

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx2.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA