Zrób sobie mydło z Fabryką Sztuk

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Zrób sobie mydło z Fabryką Sztuk
Fabryka Sztuk online - odcinek 19 - warsztaty mydełkowe. Najstarsze przesłanki o używaniu mydła (nawet sprzed 2800 lat p.n.e.) pochodzą ze starożytnej Mezopotamii. Na glinianych tabliczkach z pismem klinowym możemy zobaczyć prawdopodobne metody wytwarzania mydła.

Istnieje pogląd, że pierwsze mydła służyły z początku do prania wełny i czyszczenia skór, a nie do mycia ciała. W kulturach śródziemnomorskich ciało pokrywano oliwą z oliwek, a następnie piaskiem, po czym następowała gorącą kąpiel.

Mydła wyrabiano w wyniku zmieszania tłuszczów zwierzęcych lub roślinnych (np. olejek kasjowy) z popiołem i wodą. W starożytnym Egipcie do bazy tłuszczowej dodawano sole alkaliczne. Dawnym składnikiem mydła był też olej z nasion sezamu, używany w Rzymie w VI w. p.n.e.

Mydło do Europy trafiło za sprawą arabskich kupców w I w. n.e. Pierwsze wytwórnie mydlarskie powstały w Marsylii, Wenecji i Hiszpanii. Było ono często kruche, nie zawsze ładnie pachniało i miało nierówny kształt.


Na początku XIX w. francuski chemik Michel Eug?ne Chevreul wyjaśnił budowę tłuszczów i zasadę procesu zmydlania, co miało ogromny wpływ na rozwinięcie przemysłowej produkcji mydła. Co ciekawe, sam przez całe życie mył się tylko gorącą wodą, ponieważ uważał, że mydło niszczy naskórek.

Tak w skrócie wygląda historia mydła. Dzisiaj możemy zrobić mydło domowymi sposobami, ale o tym więcej w filmiku Fabryki Sztuk "Warsztaty mydełkowe".Tekst na podstawie wystawy "Skąd to: historia artykułów codziennego użytku" (Fabryka Sztuk, Tczew 2018, kurator: Dariusz Wałaszewski).

#zostanwdomu #kulturaonline

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Precz z cenzurą_gość

  08.06.2020, 19:37

  Jaki jest szczyt recyklingu?

  Odzyskać żyda z mydła xD

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA