Od kwietnia drożej za egzamin

Nauka jazdy
Od kwietnia drożej za egzamin
Egzamin teoretyczny będzie kosztować 50 zł. Natomiast za praktyczny egzamin zależnie od kategorii trzeba będzie zapłacić 200 lub 250 zł. Podwyżki to efekt m.in. rosnących cen energii czy utrzymania floty samochodowej Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ceny egzaminów nie zmieniały się przez prawie 10 lat.

Nowe ceny egzaminów będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r.

Rosną koszty

Działalność ośrodków ruchu drogowego w głównej części finansowana jest z opłat za przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy. Od 2013 r. stawki te nie były zmieniane. Tymczasem koszty działalności ośrodków ruchu wzrosły o kilkadziesiąt procent.


- To niewątpliwie przekłada się na zwiększenie kosztów realizacji państwowych egzaminów na prawo jazdy. Rosną koszty zakupów i utrzymania floty pojazdów, a także utrzymania systemów teleinformatycznych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dodatkowym obciążeniem dla budżetu jednostek była pandemia i dodatkowe koszty związane choćby z dezynfekcją pomieszczeń.

- Konsekwencją wieloletniego braku środków było zaniechanie rozwoju infrastruktury egzaminacyjnej, co może doprowadzić do braku możliwości dostosowania jej do nowych wymagań - brzmi uzasadnienie.

Jakie będą zatem nowe ceny egzaminów?

Nowy cennik

Zgodnie z przyjętą przez Sejmik Województwa Pomorskiego uchwałą egzamin teoretyczny kosztować będzie 50 zł. W tym przypadku cena jest stała dla wszystkich kategorii praw jazdy. Inaczej wygląda to, w przypadku egzaminów praktycznych. I tak, zdający na kategorie: AM, A1, A2, A, B1, B B96, C1, D1, T lub uprawnienia do kierowania tramwajem będą musieli zapłacić 200 zł. Egzamin na kategorie: B+E, C1+E, C, C+E, D+E, D1+E będzie kosztować 250 zł. Osoby niepełnosprawne nie ponoszą kosztów egzaminów. Nowe ceny egzaminów będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Fran _gość_gość_gość

  02.03.2023, 08:03

  Ja jechać umie nie potrzebny mi jakiś egzamin niech kosztuje ile chce

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx4 
 • Tczewianin_gość

  02.03.2023, 10:00

  No to teraz dopiero będą robić wszystko byle by egzaminujący nie zdał i podchodził kilka razy pod egzamin praktyczny , maszynka do pieniędzy ruszyła.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.