Środowiskowy Dom Samopomocy - nowa placówka wkrótce na Zatorzu

Budynek przy Elżbiety (fot. Urząd Miejski)
Tczew - Środowiskowy Dom Samopomocy - nowa placówka wkrótce na Zatorzu

zobacz galerię zdjęć: 1
Dobiega końca gruntowna przebudowa budynku przy ul. Elżbiety 19A. Obiekt przeznaczony jest dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Po zakończeniu prac znajdzie się tam miejsce na zajęcia dla osób przewlekle psychicznie chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Budynek znajduje się na Os. Zatorze, w sąsiedztwie otwartego w 2020 r. Klubu Rodzinnego Zatorze (ul. Elżbiety 19B). Powierzchnia użytkowa parterowego budynku z poddaszem to 206 m2. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania socjalne, ale lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali.

- Wartość zadania to 750 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, natomiast inwestycję prowadzi Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Trwają ostatnie prace wykończeniowe wewnątrz obiektu, jeszcze w styczniu ma się rozpocząć wyposażanie obiektu, w lutym planowane jest rozpoczęcie użytkowania budynku przez Środowiskowy Dom Samopomocy.


W budynku znajdować się będą m.in.: na parterze: dwie pracownie terapii zajęciowej, pracownia kulinarna, pracownia rękodzieła artystycznego, łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych; a na poddaszu: pokój indywidualnego poradnictwa psychologicznego, pokój biurowy, pomieszczenie gospodarcze. Poziom parteru z poddaszem został skomunikowany za pomocą nowej, żelbetowej klatki schodowej. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

- ŚDS przy ul. Elżbiety będzie placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 25 osób przewlekle psychicznie chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek prowadzić będzie kompleksową i długofalową terapię, dotyczącą wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej. Dla każdego uczestnika opracowany zostanie indywidualny plan wspierająco-aktywizujący, zgodny z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi. - dodaje Mykowska.


Realizacja przyjętych założeń odbywać się będzie poprzez prowadzenie treningów umiejętności niezbędnych w życiu codziennym i terapii zajęciowej odbywającej się w pracowniach: kulinarnej, multimedialnej, ceramicznej, rękodzielniczej. Uczestnicy będą mogli także korzystać z poradnictwa psychologicznego, zajęć poprawiających sprawność ruchową, do dyspozycji będzie także przydomowy ogród. Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Secirity_gość

  19.01.2021, 10:59

  Dlaczego tcz.pl milczy na temat wycieku danych?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.