Złe wieści ws. remontu drogi nr 224

Remont drogi nr 224 (fot. tcz.pl)
Tczew - Złe wieści ws. remontu drogi nr 224
Co dalej z remontem drogi dojazdowej do autostrady A1 łączącej Godziszewo ze Stanisławiem? Nie ma dobrych wiadomości dla kierowców. Zarząd Dróg Wojewódzkich zerwał kontrakt z wykonawcą. "Na tę chwilę trudno jest jasno i precyzyjnie określić, w jakim zakresie uda się zrealizować rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 224" - przyznają przedstawiciele ZDW.

Chodzi o rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady A1 Stanisławie. Przebudowa obejmuje odcinek drogi o długości ok. 9,4 km wraz ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 222 w miejscowości Godziszewo. Wartość umowy podpisanej z wykonawcą robót wynosiła 24,9 mln zł. 85 proc. tej kwoty zostanie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Część prac ruszyła jesienią 2017 roku - i według wstępnych założeń miała zakończyć się pod koniec sierpnia 2018. Termin przedłużono do końca br - wiadomo już, że ta dana jest również nierealna.

W marcu br. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku (ZDW) wystosował do wykonawcy - Konsorcjum firm: TRAKCJA PRKiI S.A. z siedzibą w Warszawie (Lider) oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku (Partner), pismo ws. odstąpienia od umowy nr 50/2017/2018 z dnia 20 stycznia 2017r. na zaprojektowanie i wybudowania obiektu budowlanego pn.: "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady A1 Stanisławie".

- Na etapie sporządzania projektu budowlanego rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 224 wystąpiła konieczność poszerzenia istniejącego pasa drogowego. Wykonawca, podczas sporządzania projektów podziałów działek sąsiadujących z istniejącym pasem drogowym, napotkał na nieuregulowane stany prawne nieruchomości - zaszłości powodujące konieczność wykonania skomplikowanych czynności geodezyjno-prawnych i odtworzenia rzeczywistych granic działek, łącznie z badaniem archiwów sprzed II wojny światowej. Powyższe spowodowało, że proces projektowy znacznie się wydłużył. Jednocześnie sytuacja rynkowa w budownictwie w ostatnich 2-3 latach, tj. ciągły i gwałtowny wzrost cen zarówno materiałów budowlanych jak i kosztów pracy, spowodowały, że Wykonawca nie chciał realizować kontraktu bez zwiększenia jego wartości. Zgodnie z zapisami łączącej strony umowy zwiększenie wartości kontraktu, spowodowane wzrostem cen, nie było możliwe. W związku z powyższym, ZDW mając wiedzę, że Wykonawca nie przystąpił i nie zamierza przystąpić do realizacji robót budowlanych, na warunkach określonych umową, podjął decyzję o odstąpieniu od umowy. - wyjaśnia Anna Mątewska, Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Gdańsku


Co dalej z finansowaniem zadania? Inwestycja otrzymała bowiem dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- ZDW, chcąc wywiązać się z umowy o dofinansowanie, musiał podjąć działania mające na celu doprowadzenie do zrealizowania inwestycji w obowiązującej perspektywie unijnej. Wartość umowy z Wykonawcą opiewała na blisko 25 mln. brutto, z czego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zamierza zapłacić za faktycznie wykonany zakres prac projektowych i robót budowlanych. Odebrana od Wykonawcy dokumentacja projektowa, po uzyskaniu stosownej zgody Instytucji Zarządzającej RPO WP umożliwi ogłoszenie nowych przetargów na roboty budowlane. W pierwszej kolejności ZDW zamierza ogłosić przetarg na roboty na odcinku w Godziszewie. Następnie w miarę posiadanych środków będą realizowane kolejne odcinki inwestycji. Ze względu na obecną, bardzo trudną sytuację na rynku budowlanym i stale rosnące ceny, zarówno materiałów jak i robocizny, na tę chwilę trudno jest jasno i precyzyjnie określić, w jakim zakresie uda się zrealizować rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 224. - dodaje Anna Mątewska.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +33

  łukasz _gość

  04.06.2019, 15:50

  To może przy okazji w końcu ktoś sprzątnie z drogi stojące od ponad roku słupki, ograniczenia prędkości i znaki ostrzegające o robotach które nie są realizowane.... Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx6 
 • +6

  Znaki_gość

  04.06.2019, 19:24

  Odcinek drogi z najlepszą nawierzchnią ma ograniczenie do 40 km/h, naturalny teren łowiecki dla drogówki. Tylko czekać, aż pojawią się pierwsze drapieżniki.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx4.xx3 
 • +12

  Belzedoop_gość

  04.06.2019, 22:20

  Mam pomysł.....

  .... jest szansa, że droga będzie w miesiąc wyremontowana. Mały gest. Niech się tam, np. w Turzu pewna Becia zamelduje. Nowy gościniec w ramach specustawy nocnej w 3 dni powstanie. Inaczej zwykłe baranki będą dekadę czekały na ten remont. Ma być budowane, a nie wybudowane. Urzędasy już się wytłumaczyły. Winnego jak zwykle nie ma. Skoro nie idzie budować szerzej, bo grunty prawnie nieuregulowane, to w cholerę budujcie wężej, ale na litość bosaka budujcie. Dajcie ludziom normalnie żyć. Połataliście to g.....wno, kasa wywalona w błoto. Macie tupet, to trzeba wam przyznać. Próbujecie się tłumaczyć z tej nieudolności??? Wstyd, hańba i pogarda dla mieszkańców. Bareja przy tym to pikuś.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx4.xx9 
 • +6

  Belzedoop_gość

  04.06.2019, 22:22

  PS.

  Postawcie kolejny pomnik, będzie się przy czym lansować. W ch......y z drogą, przyjdzie czas. Średniowiecze ......

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx4.xx9 
 • +5

  MZ_gość_gość

  04.06.2019, 22:25

  I PIENIĄDZE PRZEZNACZĄ NA OBIETNICE SOCJALNE JARKA

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx5.xx4 
 • +2

  berlinka_gość

  05.06.2019, 11:30

  Na berlince też Trakcja nic nie robi

  Odpowiedz
  IP: 176.221.xx3.xx8 
 • Buli_gość

  05.06.2019, 12:39

  Też grunty nieuregulowane

  budowane za Adolf a może ma udziały...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx6 
 • gość_gość_gość

  07.06.2019, 14:40

  droga

  Są nowe władze gminy. Pytanie co w tym kierunku robią, chyba nic , kręci ich tylko karuzela stanowisk i załatwianie pracy i spraw dla swoich. Dobra zmiana....

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA