Światowy Dzień Kociewia za nami

Światowy Dzień Kociewia (fot. mat. prasowe)
Tczew - Światowy Dzień Kociewia za nami

zobacz galerię zdjęć: 3
10 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia. Święto ustanowiono na pamiątkę wydarzeń z XIX wieku. Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła "patrol ku Gociewiu". Ten właśnie fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 r., wysłany z Nowego nad Wisłą, jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu Kociewie. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2007 r. ustanowiono dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.

W tym roku z uwagi na obostrzenia pandemiczne obchody miały ograniczony wymiar, ale warto odnotować te wydarzenia, które się odbyły.

Tczew

W grodzie Sambora w "Fabryce Sztuk" ukazał się zeszyt ćwiczeń o Kociewiu. Publikacja prezentuje dzieje regionu, folklor czy gwarę kociewską. Zeszyt może stanowić wspaniałe źródło uzupełnienia szkolnej edukacji o regionie. Lokalna Organizacja Turystyczna "Kociewie" idąc z duchem czasu zorganizował konkursy i zabawy w mediach społecznościowych poświęcone kociewskiej krainie. Lokalni samorządowcy z powiatu tczewskiego podsumowali współpracę lokalną i planowali nowe wspólne inicjatywy.


Gniew

W lokalnej stacji telewizyjnej zaprezentowano występy kociewskich zespołów folklorystycznych, a słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu Marka Kordowskiego o historii i walorach Kociewia.

Piaseczno

Lokalne władze, uczniowie i mieszkańcy oddali hołd zasłużonym Kociewiakom, regionalistom Janowi Ejankowskiemu i Teofilowi Watkowskiemu na cmentarzu w Piasecznie.

Świecie

Zaprezentowano kulinarny konkurs regionalnych specjałów i pyszności.

Zblewo


Ogłoszono konkurs fotograficzny pt. "Najlepiej Kociewie- czuje się w Zblewie".

Szeroki wachlarz inicjatyw i pomysłów promujących Kociewie pozwolił zaprezentować region szerszej grupie odbiorców. Wszystkie inicjatywy odbywały się z udziałem i przy zaangażowaniu działaczy i sympatyków Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego oddziały Kociewskie w Tczewie, Pelplinie i Zblewie.

Tekst: Tomasz Jagielski

FOTO:
Fabryka Sztuk,
Lot Kociewie
Biblioteka Tczew,
Powiat Tczew
UM Gniew
Powiat Świecki
UG Zblewo

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  Dick_gość

  17.02.2022, 12:54

  Bidnie jak na Kociewiu... LOT Kociewie ma okazję się w ten wybitny dzień wykazać... no ale to trzeba chcieć.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.