Prokuratorzy masowo skarżą gminne uchwały ws. podłączeń wodociągowo-kanalizacyjnych

Prokuratura Krajowa
Tczew - Prokuratorzy masowo skarżą gminne uchwały ws. podłączeń wodociągowo-kanalizacyjnych
Prokuratury w całym kraju zbadały 1771 gminnych uchwał dotyczących pobierania od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; do sądów skierowano 469, a 333 z nich zostało uwzględnionych - podała Prokuratura Krajowa.

Pismo do wszystkich prokuratorów w kraju rozesłał w tej sprawie zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand. Zwrócił w nim uwagę, że, cyt:

"Obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, art. 84 i art. 94 Konstytucji RP"


"Zaznaczył, że upoważnienie powinno wynikać wprost z przepisów ustawowych i wskazywać organ administracji publicznej właściwy do wydania danego aktu normatywnego" - informuje Prokuratura Krajowa (PK).


W efekcie prokuratorzy w skali całego kraju przeanalizowali już łącznie 1771 uchwał badając zgodność z prawem warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej.

"W sytuacji ujawnienia nieprawidłowości polegających na nakładaniu na mieszkańców obowiązku ponoszenia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci, podejmują oni działania zmierzające do zakwestionowania tych zapisów, jako nie posiadających upoważnienia ustawowego" - informuje PK.


Czytaj więcej: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/prokuratorzy-masowo-skarza-gminne-uchwaly-ws-podlaczen-wodociagowo

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +5

  Jakby_gość

  30.07.2020, 13:36

  Jakby tak Tczew przeswietlili to by sądy zasypali :D

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx6 
 • +5

  observeur_gość

  30.07.2020, 15:22

  A co z kosztami przyłączenia do pewnego swiatłowodu, kosztami takze przerzucanymi przez operatora na klienta? Sprawa przyschnie?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx4.xx5 
 • +5

  Despicable me_gość_gość

  30.07.2020, 17:59

  Prokuratorzy a w szczególności nieudolny Pan prokurator kumor z Tczewa który powinien już siedzieć na emeryturze to sygnał dla polskiego systemu sprawiedliwości że w tym kraju to się pilnuje kiedy minie 15 i umywa się ręce od wszystkiego. Policja i prokuratura tczewska nadaje się do śmiechu warte Pana drozdy...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.