"Solidarnie z Ukrainą". Wieczorem manifestacja w Gdańsku

(fot. mat. prasowe)
Tczew - "Solidarnie z Ukrainą". Wieczorem manifestacja w Gdańsku
Świat z przerażeniem obserwuje to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Eksplozje miały miejsce zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Polski. Są już ofiary śmiertelne. Pomorze solidaryzuje się Ukraińcami - wieczorem odbędzie się manifestacja poparcia na placu Solidarności w Gdańsku.

O reakcji władz Tczewa pisaliśmy tutaj: Czarny dzień dla Europy - Rosja zaatakowała Ukrainę Głos zabrały także władze województwa.

- Z przerażeniem przyjęliśmy wiadomość o otwartej, brutalnej, zbrojnej napaści Rosji na Wasz kraj. Podtrzymujemy deklarację pełnej solidarność i wsparcia. Nie zostawimy Was samych. Możecie liczyć na naszą pomoc. Pomorze to miejsce w którym żyje i mieszka wielu obywateli Ukrainy. Jesteście naszymi sąsiadami, kolegami z pracy, koleżankami z uczelni, znajomi. Dziś razem z Wami martwimy się o losy Waszych bliskich i przyjaciół, którzy pozostali na Ukrainie. Pomorskie samorządy już kilka dni temu zadeklarowały pomoc ludności cywilnej z terenów objętych konfliktem zbrojnym. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie celem ewentualnego zwiększenia pakietu pomocy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, nasze działania podejmować będziemy w miarę jej rozwoju. Mimo wszystko liczymy na opanowanie agresora i zaprzestanie działań zbrojnych. - napisał w mediach społecznościowych marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


W samym Tczewie pracuje wielu Ukraińców - choć ta liczba nie jest dokładnie znana:


- Oficjalnie mamy 94 Ukraińców zameldowanych na pobyt czasowy i 9 na pobyt stały, ale to oczywiście nie oddaje rzeczywistej liczby... - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Z danych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na Pomorzu może przebywać ok. 22 tysiące Ukraińców. Dzisiaj pod Konsulatem Generalnym Rosji przy ul. Batorego we Wrzeszczu odbyła się manifestacja poparcia dla zaatakowanej w czwartek nad ranem Ukrainy. Z kolei o godzinie o godzinie 20:00 na Placu Solidarności w Gdańsku odbędzie się wiec, w trakcie którego będzie można okazać wsparcie naszym zaatakowanym sąsiadom.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (21)
dodaj komentarz

 • -11

  Katiusza _gość

  24.02.2022, 12:27

  A z Lecha K. szydzili.

  Spi..szaj dziadu krzyczeli. Jaki prezydent taki zamach. Namalujcie kredą tęczę i rozbijcie jajko na głowie.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +7

  Art_gość

  24.02.2022, 12:35

  I tu się mylisz

  Spie...j dziadu, to krzyczał Lech Kaczyński. Demonstranci go tylko cytowali...

  Cytuj
  IP: 158.116.xx5.xx2 
  +7

  amnezja_gość

  24.02.2022, 13:15

  HISTORYCZNA

  zapomnieliście rzeż na Wołyniu nabijane małe dzieci na sztachety, banderowców i inną swo łocz kolaborujacą i z ruskimi i z niemiaszkami .

  Cytuj
  IP: 5.173.xx8.xx9 
  +7

  true_gość

  24.02.2022, 13:15

  To kaczyński powiedział spieprzaj dziadu

  http://www.youtube.com/watch?v=o6sOs7E082Y

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
  -11

  ..._gość

  24.02.2022, 15:16

  ...

  Gdyby była wojna Byłabym spokojna Nareszcie spokojna Wreszcie byłabym Nie musiałabym wybierać Ani myśleć jak tu żyć Tylko być Tylko być

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • -10

  PZPR reaktywacja_gość

  24.02.2022, 13:01

  Nadchodzi ruski mir.

  Sprzedaliście im sznurek na którym teraz was powieszą. Całe szczęście, że nie ma PO u sterów, bo nie mamy przynajmniej darmozjadów na utrzymaniu, których oni chcieli wpuszczać.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx4.xx3 
 • +1

  nie dla wojny, nie dla polityk_gość

  24.02.2022, 14:29

  tak i nie

  Tczewianie nie dajcie się zmanipulować i wciągnąć w tę wojenkę. Wojna to bardzo zła sytuacja , ALE to nie nasz problem....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +7

  shooter_gość

  24.02.2022, 15:02

  a jak rakieta strzeli w twój dom

  To czyj będzie problem? Zrobisz zbiórkę online na odbudowę i potępisz atak na facebook'u? Nie widzisz, że Putin nie ma żadnych hamulców? Polska na pewno go nie powstrzyma, do tego potrzebna jest siła międzynarodowa.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 

  Hsjd_gość

  24.02.2022, 15:47

  Wypad ruski szmondaku, ile masz rubli od posta?

  Cytuj
  IP: 31.0.xx4.xx0 
 • -4

  KODi_gość

  24.02.2022, 14:46

  Czy Ukraina i Rosja opłaciły podatek?

  Podatek od CO2. Jaki ślad węglowy pozostawią po sobie?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +2

  bezsrejtu_gość_gość_gość

  24.02.2022, 15:11

  A Ty Polaku sobie zdychaj...

  ...najpierw test, a potem może ktoś się tobą zajmie przy przyjęciu do szpitala. Że nie wspomnę o bezprawnych aresztach domowych!!! "Rząd planuje zwolnienie Ukraińców z kwarantanny i okazywania wyniku testu na COVID-19 Warszawa, 24.02.2022 (ISBnews) - Rząd planuje wprowadzenie przepisów zakładających zwolnienie obywateli Ukrainy z kwarantanny i obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na COVID-19, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przepisy te mają znaleźć się w nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. "W rozporządzeniu przewiduje się dodanie przepisu dotyczącego zwolnienia z obowiązku odbycia kwarantanny oraz okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa" - czytamy w wykazie. Powyższe uzasadnione jest koniecznością zapewnienia płynnego przemieszczania się osób, które przekraczać będą granicę polsko-ukraińską w związku z opuszczeniem terytorium Ukrainy."

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx1 
 • Polski_gość

  26.02.2022, 18:54

  wariant niemiecki ?

  Co ciekawe, ledwo Rosja rozpoczęła działania, a już na drugi dzień się okazało, że na naszej granicy czekają na wjazd przygotowane tysiące ukraińskich "uchodźców". Do tego gotowe do ich obsługi polskie szpitale i służba zdrowia, która przez dwa lata odmawiała leczenia Polaków. Przygotowano pociąg ratunkowy... i wcale nie jest przeciwny wsparciu ofiar konfliktu, lecz dlaczego tych dóbr, nierząd warszawski żałuje Polakom ?...

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • -8

  Kk_gość

  24.02.2022, 16:07

  Zm

  Mogli w końcu polskie za atakować był by spokój

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx2.xx1 
 • +4

  poczekam_gość

  24.02.2022, 16:50

  ciekawe , jaki motyw ?

  Jak donosi portal medianarodowe.com od 30 listopada 2021 r. trwa bezterminowa blokada kolejowa na granicy z Ukrainą. Z nieznanych powodów Koleje Ukraińskie zablokowały tranzyt ładunków m.in. z Chin i Kazachstanu. Wszelkie negocjacje z Kijowem zakończyły się fiaskiem. Podczas wtorkowej konferencji prasowej Olszewski poinformował, że od 30 listopada ub. r. obowiązuje bezterminowy zakaz nałożony przez Koleje Ukraińskie przyjmowania do przewozów wszystkich przesyłek nadawanych z 15 wybranych krajów, m.in. Chin, Rosji, Kazachstanu do Polski tranzytem przez terytorium Ukrainy. Prowadzone przez Koleje Ukraińskie działania w praktyce oznaczają spadek przekazywania towarów w tranzycie przez terytorium Ukrainy w relacji wschód-zachód kierowanych do Polski i powodują całkowite wyeliminowanie tranzytu. Jesteśmy jedynym krajem europejskim dotkniętym takim bezterminowym zakazem

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • -4

  POMORZANIN_gość

  24.02.2022, 17:11

  ???

  "11 i 12 lipca 1943 roku bandy UPA zaatakowały polską ludność cywilną na Wołyniu, łącznie w 150 miejscowościach, siejąc wszędzie mord i zniszczenie. O planowaniu dokonania tego ludobójczego działania oraz o iście szatańskim podejściu oprawców, wywołującym nieukrywany szok wśród Polaków, świadczy fakt ataku na kościoły katolickie w czasie niedzielnych nabożeństw. Jak wspominała Pani Alfreda 11 lipca : (...) Pogoda się popsuła, siąpił deszcz. Zazwyczaj latem podczas mszy część wiernych siedzi na ławeczkach albo stoi przed kościołem. Ale, ze względu na mżawkę, wszyscy weszli do środka. To ich zgubiło. Ukraińscy nacjonaliści w trakcie trwania nabożeństwa po cichu otoczyli kościół. Następnie podkradli się pod wszystkie drzwi - główne i boczne - i otworzyli ogień do modlących się Polaków. Bez żadnego ostrzeżenia. Można się tylko domyślać co działo się w środku (...) Od razu się domyśliliśmy, co się stało. Atak na świątynię! Wyżynają wiernych! Do naszych uszu dochodziła gęsta kanonada. Mama dosłownie szalała z rozpaczy. Ale biec w stronę Kisielina byłoby samobójstwem (...) Padliśmy na kolana przed obrazem Matki Bożej i łkając, żarliwie modliliśmy się za dusze konających, ale przede wszystkim za naszą kochaną siostrę. Cóż to była za upiorna, piekielna noc. Wołyńska krwawa niedziela. 11 lipca 1943 roku od łun pożarów zrobiło się jasno jak w dzień. Zewsząd dobiegały strzały i krzyki. (...) gdy nazajutrz stanęła w drzwiach - czarna od dymu i ognia, cała we krwi - nie mogliśmy uwierzyć[1]. Czytając te wspomnienia rodzi się nieodparte pytanie kiedy Ci ludzie doczekają się należnego każdemu człowiekowi zwykłego pogrzebu. Kiedy Episkopat Polski, tak chętny na różnego rodzaju "pojednania" z grekokatolikami, którzy święcą pomniki ludobójców odważy się głośno upomnieć za tymi świadkami wiary w Chrystusa, ginącymi w murach świątyń podczas niedzielnych Mszy Świętych? Kiedy sami duchowni, którzy zdolni są stanowczo występować w sprawie możliwych strat dochodów przez duchownych w ramach Nowego Ładu PiS-u[2] będą potrafi tak samo zdecydowanie upominać się o chrześcijański pogrzeb dla tysięcy Polaków - wiernych tej samej owczarni - przed władzami w Warszawie? Czy też według nich szacunek dla osób zamordowanych w czasie wojny zależny jest od sprawców mordów i kapłan umierający na Wołyniu w męczarniach zafundowanych przez banderowców jest gorszego sortu niż kapłan ginący z ręki niemieckiego nazisty? " (...)Krzysztof Żabierek W Tczewie i na Pomorzu pewnie żyją jeszcze sędziwi uciekinierzy z Wołynia, a na pewno ich potomkowie. Ciekawe, jak oni podchodzą do solidarności z tryzubem ? Nadto należy się spodziewać, iż kilkaset tysięcy(co najmniej) Ukraińców w wieku poborowym wróci do kraju, aby go bronić przed sowiecką agresją ... można na to liczyć ???

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +4

  Piotr_gość

  24.02.2022, 17:36

  Spier... Ruski trollu

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -3

  drużba_gość

  24.02.2022, 17:35

  JESTEM W KROPCE ...

  Przypominam, że Rosjanie są z nami pojednani :))) Wszechrusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podpisali wspólnie na Zamku Królewskim w Warszawie przesłanie obu Kościołów, katolickiego i prawosławnego, wzywające do polsko-rosyjskiego pojednania. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podpisali wspólnie na Zamku Królewskim w Warszawie przesłanie obu Kościołów, katolickiego i prawosławnego, wzywające do polsko-rosyjskiego pojednania. Pełny tekst dokumentu o Wspólnym Przesłaniu do Narodów Polski i Rosji Celem dokumentu - jak podkreślają hierarchowie - "nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by zapoczątkować dialog". Cyryl: to nie deklaracja polityczna, ale dokument duszpasterski To nie jest deklaracja polityczna, ale dokument duszpasterski - powiedział patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I po podpisaniu z abp. Józefem Michalikiem wspólnego przesłania obu Kościołów wzywającego m.in. do polsko-rosyjskiego pojednania. - Wiara nasza mówi, że powinniśmy pokonać negatywne stereotypy historyczne; powinniśmy się nawzajem szanować, ufać sobie nawzajem, dzięki czemu otworzymy perspektywę rozwoju w ramach solidarności i miłości chrześcijańskiej - mówił Cyryl. Dodał, że podpisane przesłanie świadczy o tym, że "grzech jest głównym źródłem wszelkich podziałów, także między narodami". ..no i jestem w czarnej d...e !!! jednałem się z ruskimi, bo tak JE Michalik zadekretował wspólnie ze swoim radzieckim Kolegą...teraz mam się solidaryzować z ich wrogami ?...nadstawiać drugi policzek ? ...nawet nie wiem komu, teraz ? ...to jak z tym pojednaniem polsko -rosyjskim ? nie działa ? ktoś odwołał ?...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +3

  lipiec1943_gość

  24.02.2022, 19:18

  pożyjemy, zobaczymy...

  "Dla nas istotną rolę odgrywają, że tak powiem, aspekty społeczne. Mówiąc po ludzku, zalew emigrantów. Pod naporem tej fali, papierowe, teoretyczne państwo polskie, może się po prostu rozsypać. Co poskutkuje chaosem, o którym myśleć nawet strach. Puki co sytuacja wygląda groteskowo. Np. znikł wraży srowid, zarazę bezobjawową wywołujący. Uchodźców nie dotyczą obłędne plandemiczne zarządzenia: kwarantanna, spowiedź ze szprycowania, czy obowiązek przeprowadzania szarlatańskiego testu. Jednym zdaniem; Ukraińców srowid omija szerokim łukiem, a Polaków, po dawnemu, ściga bezlitośnie, więc dalej debilizmy plandemiczne nam życie będą zatruwać. Taki to i pisowski patriotyzm. Wszyscy mają większe prawa, niż my. Przybysze z banderowskiej upainy również od Lachów, dla "rządu zjednoczonej prawicy" znaczą więcej, od podatników, którzy ten burdel na kółkach utrzymują. Zapowiada się nam wiosna z atrakcjami."...ja sobie pozwolę poczekać, tak z rzucaniem się na szyję potencjalnym "uchodźcom", jak i popierania rządu , który w polityce zagranicznej kroczy od porażki do porażki, od obciachu do obciachu...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • CIEKAWSKI_gość

  24.02.2022, 21:50

  BANDEROWSKI TROLL

  " Przed hotelem w Stanisławowie, do którego zaproszono szefa polskiego MSZ łopotała czerwono-czarna flaga OUN/UPA. To afront ze strony Ukraińców. Polaków i Ukraińców łączy wspólnota interesu. I nam i im zależy na istnieniu państwa ukraińskiego. Im - bo Ukraina jest ich ojczyzną. Nam - bo Ukraina stanowi jeden z buforów oddzielających nas od Rosji. Gdyby nie było Ukrainy, państwo Putina zaczynałoby się za Przemyślem. Ta wspólnota interesów nie może jednak oznaczać, że powinniśmy z uśmiechem przełykać każdą żabę, którą serwuje nam na stół Ukraina. Najnowszym przykładem jest incydent, do którego doszło w Stanisławowie. Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotykał się tam z ukraińskim korpusem dyplomatycznym. " 31.12 2021 r. ...a ty Pietia czyim trollem jesteś ? dziadzio, w której sotni, którego kurenia służył ?!!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +1

  Gosia_gość_gość_gość

  24.02.2022, 22:17

  PO w Czeczewie osłabło jakoś:):)

  Dobrze, że PO takie słabe. W Tczewie cicho siedzą w narożniku nareszcie:):) Żadnych manifestacji?

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx4.xx8 
 • +2

  kto za to zapłaci ?_gość

  25.02.2022, 10:41

  też ich witali kwiatami

  ...z doniesień medialnych wynika , że większość samorządów i nierząd warszawski aż przebiera nogami, by przyjąć hurtowe ilości uchodźców - potomków banderowców. Swego czasu Niemcy też wykazali się niezwykłą gościnnością - teraz muszą swoje kobiety i dzieci zamykać w domu, i sami dla siebie ogłosili godzinę policyjną . Bez żadnej omyłki można twierdzić, że wśród tysięcy rzeczywistych uciekinierów znajdzie się spory odsetek elementu przestępczego i dywersyjnego. Bardzo negatywnie przyjmuję pomysły zalania Polski ukraińska falą , tym bardziej , że Ukraina absolutnie nie wyrzekła się roszczeń terytorialnych wobec Polski, a tradycja OUN/UPA JEST ŻYWA I KULTYWOWANA przez rząd i naród ukraiński. Wszędzie są ulice , place, stadiony nazywane imieniem ludzi splamionych po uszy polską krwią !!! Polski msz Rau, był 31.12 2021roku przyjmowany w Stanisławowie , w hotelu przed którym wisiało wiele czarno- czerwonych flag ukraińskich oun/upa odpowiedzialnych za WOŁYŃSKĄ MASAKRĘ podczas II wojny światowej !!! Ukraińcy w żaden sposób nie przyznają się do odpowiedzialności za LUDOBÓJSTWO WOŁYŃSKIE !!! (PEWNIE TERAZ TEN FILM BĘDZIE ZAKAZANY ?). Wczoraj tvp emitowała " KATYŃ "- Wajdy , dziś dla równowagi czekam na " WOŁYŃ" Smarzowskiego...Uchodźców kierować do Niemiec, w końcu to to oni są najlepszymi kumplami Putina !!! Niektórym katolikom zaś przypominam , że na mocy porozumienie (podpisanej deklaracji) JE abp. Michalika I JAKIEGOŚ ROSYJSKIEGO DUCHOWNEGO, jesteśmy z Rosjanami POJEDNANI !!! Chyba tego POJEDNANIA, nasz Kościół nie odwołał ??? p.s. czy Upaińców będą obowiązywać te same ograniczenia i szykany covidowe , co TUBYLCZYCH Polaków ?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.