Nie masz COVID-19? To nie będzie łatwo! Gdzie pacjenci mają szukać pomocy?

Szpitale Tczewskie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Nie masz COVID-19? To nie będzie łatwo! Gdzie pacjenci mają szukać pomocy?
Decyzją ministerstwa zdrowia Szpitale Tczewskie od 27 października staną się szpitalem jednoimiennym - tzn. przyjmującym tylko pacjentów z COVID-19. W poniedziałek (19.10) wstrzymano jakiekolwiek nowe przyjęcia. Blisko 120-tysięczny powiat został pozbawiony placówki szpitalnej, przyjmującej pacjentów z innymi schorzeniami niż koronawirus - dotyczy to także porodówki, która była jedną z większych w tej części województwa. Jak mają radzić sobie pacjenci?

Wczoraj informowaliśmy, że decyzją ministerialną Szpital w Tczewie będzie przyjmował tylko pacjentów z COVID-19! Przyjęcia już wstrzymane . W ciągu tygodnia placówkę muszą opuścić dotychczasowi pacjenci (jedynie Oddziały Rehabilitacji Neurologicznej oraz Ogólnoustrojowej mieszczące się na ul. 1 Maja 2 mają więcej czasu - od 3 listopada 2020 roku zostaną przekształcone w oddział internistycznych dla pacjentów z Covid dodatnim).

- Wszystkie karetki będą odsyłane do placówek dysponujących wolnymi miejscami. Co do pacjentów indywidualnych, prosimy, by nie przyjeżdżali do naszej placówki, bo niestety nie możemy ich przyjąć - mówi Maciej Bieliński, prezes Spółki Szpitale Tczewskiej.

Gdzie zatem mają pomocy szukać pacjenci z silnym bólem brzucha, złamaną ręką, czy chorą nogą? Podczas spotkania z wojewodą informowano, że w ościennych szpitalach - Starogardzie, Malborku, czy gdańskim UCK i Copernicusie. Sęk w tym, że ościenne placówki również mają problemy z dostępnością.

Szpital specjalistyczny w Kościerzynie w dużym stopniu przyjmuje chorych z COVID-19 - i tak na oddziale Internistyczno-Zakaźnym (stan na 19.10) znajduje się 35 pacjentów / 35 miejsc - aktualnie brak miejsc do przyjęcia większej ilości osób. Na oddziale Kardiologiczno-Zakaźnym znajduje się 21 pacjentów / 20 miejsc. Aktualnie również brak miejsc do przyjęcia większej ilości osób. Na Oddziale Neurologiczno-Zakaźnym znajduje się 15 pacjentów / 22miejsc, na Oddziale Psychiatryczno-Zakaźnym znajduje się 1 pacjent / 30 miejsc, zaś na pozostałych oddziałach znajduje się łącznie 12 pacjentów z Covid-19 (O/Ortopedyczny 6, OIOM 6 / 6 miejsc). Oddziały Urologiczny, Oddział Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej oraz Oddział Reumatologiczny działają w trybie normalnym realizując zarówno przypadki pilne jak i planowe przyjęcia. Oddziały wraz z pododdziałami realizujące świadczenia wyłącznie na rzecz pacjentów z ujemnym wynikiem w kierunku badania Covid-19 wymagających hospitalizacji w swoich dziedzinach to: O/Onkologii Klinicznej, O/Położniczo-Ginekologiczny, Hospicjum Stacjonarne.

Jak wygląda sytuacja w pobliskim Starogardzie Gd.? Kociewskie Centrum Zdrowia poinformowało, że w związku z szybko rosnącą liczbą chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z dniem 16 października 2020 roku podjęta została decyzja o przekształceniu Oddziału Chorób Wewnętrznych w oddział leczenia Pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Placówka do końca listopada wstrzymała też wszystkie planowe przyjęcia.

- Jeśli chodzi o pacjentów ze schorzeniami, którzy powinni trafić na oddział chorób wewnętrznych, to niestety nie możemy ich przyjąć, gdyż zgodnie z zaleceniami wojewody pomorskiego oddział został przekształcony i przyjmuje wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Obecnie oddział ten jest całkowicie obłożony. Na pozostałych oddziałach - np. chirurgicznym przyjmujemy pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Funkcjonuje oddział ginekologiczno-położniczy, który przyjmuje pacjentki do porodu. Bardzo trudna sytuacja jest w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Codziennie trafia tam kilku pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub już zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Czasami pacjenci wymagają podłączenia do respiratora już w obrębie SOR - mówi nam Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gd.

Nie lepiej sytuacja wygląda w sąsiednim Malborku. Tam 12 października wojewoda nakazał utworzenie 18 łóżek "covidowych" na oddziale internistycznym. Ze względu na dostępność lokalową tamtejszy szpital zdecydował się przenieść oddział pediatryczny w miejsce pomieszczeń administracji - a w jego miejsce utworzenie części "covidowej". W związku z informacją o utworzeniu szpitala dla pacjentów z koronawirusem w Tczewie, władze tamtejszej placówki wystąpiły do wojewody o możliwość przywrócenia tych 18 łóżek "niecovidowym" pacjentom. Na razie nie otrzymały odpowiedzi. W Malborku usłyszeliśmy, że będzie w stanie przyjąć rodzące oraz pacjentów z zagrożeniem życia oraz około 10 procent pacjentów więcej niż do tej pory - na więcej nie pozwalają warunki lokalowe i liczba personelu.

Władze Szpitali Tczewskich chciały, aby z rządowego rozporządzenia wyłączyć chociaż tutejszą porodówkę i zostawić ją dla niezakażonych pacjentek - oddział znajduje się w oddzielnym budynku - jednak spółkę poinformowano, że zgodnie z przepisami, nie ma takiej możliwości. To może być problem dla ciężarnych, bo na świat przychodziło tu wiele dzieci, nie tylko z powiatu tczewskiego. Rocznie w tczewskim szpitalu rodzi się około 1000 dzieci - tygodniowo to nawet kilkadziesiąt porodów dziennie. W całym województwie w normalnych warunkach dzieci przychodzą na świat w 21 szpitalach, które dysponują 737 łóżkami.

O to, gdzie pomocy mają szukać tczewianie i mieszkańcy Gniewa, Pelplina, czy Subków, zapytaliśmy Dyrektora Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku - lek. med. Jerzego Karpińskiego. Dlaczego szpital tczewski został przekształcony w placówkę "covidową", a nie np. również powiatowa jednostka w sąsiednim Malborku?

- Obradował nad tym sztab złożony ze specjalistów, lekarzy, pracowników NFZ. Zdecydowało położenie Tczewa, który jest dobrze skomunikowany i leży na południu województwa - gdzie brakowało nam placówki dla pacjentów z COVID-19 - mówi Jerzy Karpiński - Jeśli chodzi o karetki będą odpowiednio kierowane dla szpitali z dostępnymi łóżkami przez dyspozytora. Pacjenci indywidualni, którzy nie chorują na koronawirusa, będą natomiast kierowani do ościennych szpitali - placówek w Starogardzie, czy Malborku - oraz szpitali gdańskich. Tam też pomocy mogą szukać rodzące. Żyjemy w czasach pandemii - apelujemy o wyrozumiałość. Liczymy na to, że lekarze POZ wezmą na siebie rolę zajęcia się pacjentami, którzy nie wymagają pilnej opieki medycznej. Niestety, z obserwacji modeli wynika, że w przyszłym tygodniu liczba zachorowań może wynieść nawet ponad 10 tysięcy mieszkańców. Kolejnych dużych wzrostów spodziewamy się w grudniu. Już ruszyły przygotowania logistyczne do stworzenia tymczasowego szpitala w Gdańsku.

Na razie nie wiadomo, jak długo Szpitale Tczewskie będą przyjmować tylko "covidowych" pacjentów. Data takiego funkcjonowania nie została dokładnie określona, ale spodziewać się należy, że co najmniej do końca roku, a nie wiadomo, czy nie do czasu zakończenia sezonu grypowego. Jeśli poczujemy się bardzo źle, specjaliści sugerują, żeby najpierw skontaktować się z lekarzem POZ, a jeśli szukamy pomocy w szpitalu - w Malborku, Starogardzie, UCK, czy gdańskim Copernicusie, najlepiej najpierw zadzwonić i przed wyjazdem zapytać o dostępność.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (60)
dodaj komentarz

 • +40

  tde_gość_gość

  20.10.2020, 12:20

  Najpierw nic nie robili aby zahamować rozrost zakażeń, teraz zabrali jedyny działający szpital w regionie. Niech zamykają siedliska czyli szkoły a nie szpitale. O ile ten rząd pierwszą kadencję działał całkiem sprawnie, tak teraz to jest jakaś katastrofa.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx3.xx9 
 • -7

  observeur_gość

  20.10.2020, 16:20

  Szpital Psychiatryczny na gdańskim Srebrzysku przyjmuje bez zmian, ma mnóstwo wolnych łóżek i chętnie przyjmie tych ze złamaną ręką czy bólem brzucha.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx5.xx7 
  +2

  Gość _gość

  20.10.2020, 16:39

  Szkoły nie są siedliskiem niczego , otrząśnij się .., ci młodzi ludzie maja tworzyć ten kraj, a teraz co? Zamknąć ich ? Bo może roznoszą? Zamknąć szkoły i co jeszcE ? Do biedry przenieść wszystko i będzie Ok.., poza tym włączyć myślenie radzę, a wyłączyć tv , i wiele innych ... logika Mediom zależy tylko na oglądalności i mijają się z prawda niestety... i niestety teraz tylko covid zasługuje na uwagę.reszta chorych , onkologicznych i nie tylko, małych dzieci nie zasługuje na leczenie i tu by trzeba tworzyć statystyki ilu takich ludzi umrze z braku pomocy i leczenia ..., No ale zawsze można ich wpisać jako ofiary covid i statystyki pójdą w górę.., bo innych chorób nie ma...

  Cytuj
  IP: 185.167.xx4.xx6 
  +6

  Stefan_gość

  20.10.2020, 18:50

  Ważne że 1 listopada nie zamkną cmentarzy a z obecną polityką zamykania szpitali proponował bym zaplanować otwarcie nowych cmentarzy bo na obecnych zacznie brakować miejsc.

  Cytuj
  IP: 165.225.xx6.xx5 
  +4

  Gwajer_gość

  20.10.2020, 21:26

  UWAGA!!! Wizja prorocza!

  Powiem Wam, szanowni Forumowicze, jaki będzie dalszy koniec tej historii. Od dziś lawinowy wzrost zachorowań na Cowid w Tczewie i okolicach. Kolejni pacjenci, którzy będą pilnie potrzebować pomocy szpitala, będą zmuszeni do podpisania oświadczenia, że mają objawy Cowid i w ten sposób trafią na oddział tczewskiego szpitala, który udzieli im odpowiedniej pomocy, w przeciwnym razie zostaną odesłani do innego szpitala lub pozostawieni bez jakiejkolwiek opieki. Jak tu: tnij.tcz.pl/?u=bf5ef1 Oraz tu: tnij.tcz.pl/?u=5b1329

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx0 
  +1

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  21.10.2020, 07:43

  Mieszane uczucia !!

  YOUTUBE! ZAGŁADA LUDZKOŚCI 2030 !

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx3 
 • +38

  Anna_gość

  20.10.2020, 12:23

  PIS debile w akcji. 6 miesięcy NIC nie robili żeby się przygotować.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx7 
 • -13

  Polak_gość_gość_gość_gość_gość

  20.10.2020, 12:50

  COVID 19

  A co mieli wybudować nowy szpital.Totalni i ich zwolennicy tylko krytykują.Przecież to Arłukowicz zamykał szpitale szybko o wszystkim się zapomina .W październiku Totalni chcieli żeby odbyły się wybory ,ciekawe co teraz by mówili gdy jest tyle zachorowań.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx4 
  +32

  brak słów_gość

  20.10.2020, 13:34

  6 miesiecy

  przez pół roku debile kłócili się o to czy LGBT to ideologia, a szumowski wylegiwał się na kanarach.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +34

  next_gość

  20.10.2020, 12:30

  ale cyrk

  Trochę powagi, ze złamaną nogą mają jeździć po miastach? Czym? rowerem?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +8

  Doctor Prozac_gość

  20.10.2020, 12:34

  Next...

  ... otóż mają pójść z buta. Żart. Żarty się skończyły ????

  Cytuj
  IP: 94.254.xx2.xx5 
  +9

  oficer rowerowy_gość

  20.10.2020, 13:25

  Dokładnie tak. Czczew stawia na rowery. Masz piękne nowe ścieżki więc jeździj. Ruch na rowerze to samo zdrowie. Tak wskazują badania, które zamieściliśmy na stronie rowerowy tczew. Proszę na koniec o podzielenie się swoimi uwagami w ankiecie na końcu strony.

  Cytuj
  IP: 167.172.xx3.xx5 
 • +19

  Doktor Prozac_gość

  20.10.2020, 12:32

  Rządzący, a jepał was pies...

  Decyzja wojewody, a kalumnie będą ciskane służbie zdrowia. Czyli mamy otwartą wojnę o wolne łóżka. Rząd - "Jakoś to będzie". Otóż nie będzie. A to dopiero początek tego bałaganu. Współczuję pilnym pacjentom, ich bliskim. Będzie ostra jazda bez trzymanki. Chciałbym to mieć już za sobą, ale to nie koncert życzeń.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx5 
 • -7

  Lech_gość

  20.10.2020, 12:39

  tnij.tcz.pl/?u=bc13ec

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx7 
 • +30

  DS_gość

  20.10.2020, 12:39

  Gratuluję

  Ogólnie, jednym słowem, człowiek faktycznie potrzebujący nie ma gdzie się zgłosić po pomoc, a jezeli juz będzie albo jezdził setki kilometrów i tracił czas. Ja się pytam po co ja płace składki? Kiedy nie mam dostępności ? To największe kuriozum ... wiadomo aby innych leczyć, ale co z tego, jak bede miał wylew, to odrazu po AS bytom dzwonić... Bo zanim trafisz gdzieś, gdzie Ci udziela pomocy zejdziesz z tego swiata. Szpital Tczewski jaki jest taki jest ale był jedynym wolnym od C19. I tak powinno zostać, aktualnie nie ma żadnego szpitala w promieniu 50 - 100 km który faktycznie zaopiekuje sie pacejntem. Zakladam, ze ludzie ze złamaną noga czy z wyrostkiem będą siedzieli na SOR w UCK po kilkanaście godzin... itd itp ... TRAGEDIA! Nie trzeba być geniuszem, aby widzieć, że kogoś ostro popie..... w tym temacie. Ja rozumiem ze potrzeba łóżek... To proszę bardzo ERGO ARENA, co za problem jak na narodowym można... W czym problem ? albo centra wystawiennicze w Gdansku też przekształcic w szpitale polowe. Ale nie odcinać ludzi poki co zedrowych od możliwości ratunkowych w powiecie ! Rząd kompletnie nie zdał egzaminu. Byle wygrać wybory.... Mam nadzieję, że ich ostro przetasuje ta epidemia... Ale to też sprawka ludzi, i antyvocidian/foliarzy... którzy zamiast zachować dystans, dezynfekowac dłonie, czy nosić maseczki. To kpia nagrywaja filmiki w rozmowach z policą wrzucają do sieci i pokazują jacy to chojracy. To wlasnie przez tych ludzi mamy stan taki a nie inny. DZIĘKUJEMY WAM! Powinniscie trafić na narodowy w przyszłosci bez srodków ochorony osobistej jako wolontariusze . Ale też apel do ludzi którzy udają ze noszą maseczki. Maska zakrywać ma usta i nos, nie Twoje usta czy podbródek. Co jest nagminne. DZisiaj w autobusie na 22 pasażerów 18 odryty nos. To zdejmi Młotku jeden tą maskę bo i tak sapiesz nosem i rozsiewasz areozol. Albo zaczniecie respektować obstrzeżenia albo wlasnie wtedy będzie problem ... jeszcze większy niż zamknięty szpital dla niecovidowca.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx4 
 • -3

  blabla_gość

  20.10.2020, 14:46

  "Ale to też sprawka ludzi, i antyvocidian/foliarzy... którzy zamiast zachować dystans, dezynfekowac dłonie, czy nosić maseczki. To kpia nagrywaja filmiki w rozmowach z policą wrzucają do sieci i pokazują jacy to chojracy. To wlasnie przez tych ludzi mamy stan taki a nie inny" Rozum Tobie odebrało? Wydaje Ci się, że winna jest ta garstka ludzi? Tak usłyszałaś/łeś w telewizorze? Wierzysz w to ze rządzącym zależy na Tobie , na mnie. na nas? Jedyne co tym łachmytom wychodzi , to skłócanie społeczeństwa. Ta cała sytuacja jest im na rękę.

  Cytuj
  IP: 185.46.xx2.xx4 
  +6

  observeur_gość

  20.10.2020, 16:23

  oszołomy bez maseczek teraz plują na rzad, a sami całe lato bez maseczek i elementarnego dystansu lansowali się i tasowali na plażach z zarażonymi górnikami. Nie jest winą rządu, ze ma "pod opieką" cymbałów.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx5.xx7 
 • +7

  Marian_gość

  20.10.2020, 13:02

  Liczymy na na lekarzy POZ? HAHAHAHA!

  Odpowiedz
  IP: 85.222.xx0.xx6 
 • +15

  Paweł _gość

  20.10.2020, 13:09

  Dramat

  A co z ludźmi po wypadkach samochodowych... poszkodowani będą konać w karetkach...

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx9.xx7 
 • +1

  WJK_gość

  21.10.2020, 12:55

  JKW

  Zapytaj gościa z nohalem na wierzchu.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx4.xx0 
 • on_gość_gość

  20.10.2020, 13:24

  jechac do

  jechac do starosty

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • X_gość_gość

  22.10.2020, 05:21

  Lepiej do wielbłądziej wary on tyle zalatwil juz dla Tczewian

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx7 
 • +1

  Nie rząd_gość

  20.10.2020, 13:26

  Spokojnie są miejsca w szpitalu MSWiA, zrobiono wcześniej. Zapomniałem tylko że dla tych co mają "R" i są z wierchuszki PiS. A zresztą to wszystko wina opozycji i społeczeństwa, a nie władz.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx3 
 • +10

  pacentka_gość

  20.10.2020, 13:26

  zwrot składki zdrowotnej.

  Wystąpić do NFZ o zwrot składki zdrowotnej 9% i brać faktury za usługi komercyjne od lekarzy specjalistów oraz z prywatnych szpitali typu "luxmed" i koniec okradania ludzi pracy i emerytów ,którym co miesiąc potrącają składki. zdrowotne. KTO te pieniądze zgarnia rzesza pajaców co nic nie robią tylko żyją z wyzysku człowieka.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx4 
 • +15

  Nie suweren_gość_gość

  20.10.2020, 13:34

  "A co mieli wybudować nowy szpital.Totalni i ich zwolennicy tylko krytykują.Przecież to Arłukowicz zamykał szpitale szybko o wszystkim się zapomina .W październiku Totalni chcieli żeby odbyły się wybory ,ciekawe co teraz by mówili gdy jest tyle zachorowań."

  "Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy..." "Niech wyjeżdżają (lekarze)"... "Włożyć lód w majtkach..." I mój faworyt "Wirusa nie trzeba się bać, wirus jest w odwrocie"...

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx3 
 • +6

  Doktor Prozak_gość

  20.10.2020, 13:59

  100/100

  Nie mam nic do dodania, w sedno.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx2.xx5 
  +5

  ja_gość_gość

  20.10.2020, 18:42

  N ie wspominajmy 8 lat, było 6 miesięcy na ogarnięcie sprawy, ale wtedy walczyli o nagrody, premie posadki

  Cytuj
  IP: 79.163.xx9.xx6 
 • +4

  Nat _gość

  20.10.2020, 13:36

  Ciekawe od 27 paź jaki będzie współczynnik śmiertelności, w naszym powiecie ....

  Odpowiedz
  IP: 46.204.xxx.xx2 
 • +3

  Polak _gość_gość

  20.10.2020, 13:36

  Porażka

  No k***a eksperci z Pisu nam będę szpital zabierać wypierdalac

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xxx 
 • +7

  Ehhhhh_gość

  20.10.2020, 13:38

  Widac sytuacja się odwróciła i ratunek bedzie tylko dla tych z covidem. Raz że zwiekszy to teoretyczna liczbę zachorowań, bo np lekarz przyjmie kogoś po wypadku ale będzie musiał dopisać covid, dwa wzrost umieralności. Teraz tylko czekać na decyzję aż udostępnia łóżka w Sztutowie.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx7 
 • +7

  Xx_gość

  20.10.2020, 13:43

  OWI

  Z tego artykułu wychodzi ze zamkną też szpital na 1 maja, a co z dziećmi które mają tam rehabilitację? Niezbędna do życia?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx7 
 • -12

  jakotako_gość

  20.10.2020, 14:20

  njslsl

  rehabilitacja jest niezbędna dla zdrowia a nie dla życia po pierwsze. po drugie trzeba patrzeć na całokształt sytuacji a nie czubek własnego nosa

  Cytuj
  IP: 31.0.xx0.xx4 
 • +6

  gosc_gość

  20.10.2020, 13:45

  pytanie

  czy po tym coronawirusie szpital zostanie spalony czy wyburzony ? bo skoro to taka zaraza morowa to chyba tak wynika z przepisów prawa czy ktos cos wie o tym ?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +1

  on_gość_gość

  20.10.2020, 13:47

  ha ha

  Pan Posel S otwiera szpital i u synusia u siebie w domu kolo parku:)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +5

  duch_gość_gość_gość

  20.10.2020, 14:07

  szpital

  cała pisowska hołote pod sad dalej niech zajmuja sie piatka dla zwierzat teraz bedzie umierac ludzi w tczewie

  Odpowiedz
  IP: 91.224.xx8.xx2 
 • +1

  Trump _gość

  20.10.2020, 17:05

  O PO nie zapomnij

  Kto zamykał szpitale, sanepidy i laboratoria. Każdy dołożył cegiełkę do katastrofy służby zdrowia

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • -7

  Menel_gość

  20.10.2020, 14:25

  Gonić meneli

  Lekarze to menele

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx7.xx8 
 • -5

  janek_gość

  20.10.2020, 15:14

  niech was spotkam lekarze na ulicy : ) albo szanownych panów psow : ) zobaczymy : )

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx6.xxx 
 • +1

  x_gość

  20.10.2020, 16:46

  nie spotkasz :) wiekszosc juz dawno sie zwolniła / wyjechala / nie ksztalci sie w tym zawodzie. Po prostu nie są potrzebni. Dr Google wszystkich uleczy

  Cytuj
  IP: 178.36.xx4.xx8 

  Zgred_gość

  22.10.2020, 09:23

  Jasiu, zwal konia, bo ci na łeb padło

  I uważaj, żebym ja cię nie spotkał, bo różnie być może, tumanie jeden.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx0.xx6 
 • +6

  Gosia _gość

  20.10.2020, 16:58

  Że tak powiem

  Że tak powiem- wszyscy zdechniemy- bez obrazy. Dziecko 40st gorączki, drgawki- pociągiem do Gdańska! Śmierć w trakcie trasy... Człowiek z migotaniem serca - do Gdańska pociągiem! - śmierć w trakcie trasy... Wiele takich przykładów. Oczywiście sporo ludzi ma auta ale czy auto czy pociąg.... Brawo Polsko!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx3 
 • +12

  Trump_gość

  20.10.2020, 17:03

  **** wam wszystkim w ****

  Podstawowa kwestia to nieudolność rządu PiS. Morawieckiego przerasta stanowisko. Nie zrobili nic by przygotować nas na dalszą część pandemii. Niestety, przespali ważny czas. Można było zrobić bardzo wiele. Uwierzyli we własną propagandę jak Goebbels. Oby wraz z narodem nie skończyli jak on... Druga kwestia to antycodidovcy, którzy nie wierzą w coś czego nie widzą. Jeden z naszych największych, krajowych wirusologów powiedział, że gdyby nie poluźnienie społeczne to bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji! Tak niewiele było trzeba... Teraz idziemy drogą włoską, a "foliarze" będą mieć coraz więcej ludzi na sumieniu. Mówi się o przyrostach zakażeń rzędu 20 tysięcy dziennie. Brakuje miejsc w szpitalach, lekarzy i sprzętu. Tyle w temacie. A swoje głosy sprzeciwu wsadźcie sobie w buty. Z debilami w dyskusje wchodzić nie będę. Włączcie sobie na YT filmiki pseudoautorytetów medycznych i tam udawajcie mądrych wśród swoich - skrzywionych umysłowo

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • bezsrejtu

  20.10.2020, 17:17

  Sqr**ysyństwo

  Za jaja i na latarnię bydlaków na czele z wojewodą!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  atychryst_gość

  20.10.2020, 18:11

  Wygląda

  na to, że tylko na covida nie można umierać, na wszystko inne można.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx1 
 • +3

  Fiszka_gość

  20.10.2020, 18:12

  Szpital

  Najlepiej zamknąć jedyny szpital i teraz niech cała reszta pacjentów umiera w domach, w drodze do szpitala może dowiozą może nie. Gdzie tu jest logika dziś tylko można chorować na Covid a reszta chorych nie istotna. Szykują się złote czasy dla pogrzebowe.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx4.xx1 
 • +3

  ja_gość_gość

  20.10.2020, 18:39

  Wcale nie jestem wyrozumiała.Pytam co robił rząd przez ostatnie 6 miesięcy poza straszeniem, że druga fala nadejdzie. Nic , a był czas na uruchomienie szpitali polowych.Teraz w normalnych szpitalach będą leczyć COVID , a pozostali obywatele cierpiący na inne choroby są potraktowani gorzej od zwierząt. Jeśli nawet w Polsce zachorował 1 milion mieszkańców w tym ok 80 % bezobjawowych , to co mają zrobić pozostali. To wkurzające .Dziś w mediach pewna pani wiceminister zdrowia powiedziała, że się nie spodziewali takiego obrotu sprawy - sprawny menedżer patrzy w przyszłość, ale myślenie u tych ludzi jest na szarym końcu na początku są posadki.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx9.xx6 
 • +1

  Poldek_gość

  20.10.2020, 18:43

  Czy to prawda

  Czy to prawda, że MZ wyzbaczylo 235 łóżek szpitalnych w Szpitalach Tczewskich, a wśród tych 235 łóżek wliczone jest 30 stanowisk dla noworodków (łóżeczka i inkubatory)? Dopytuje, bo nie chce mi się wierzyć w aż taka głupotę.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx6.xx4 
 • +5

  Ojciec _gość

  20.10.2020, 18:55

  Szkoła sp 10

  Witam dzisiaj zostałem poinformowany ze mój syn powinien być od czwartku zeszłego tygodnia na kwarantannie gratulacje dla ludzi którzy po 5 dniach dostrzegli i są odpowiedzialni za nasze zdrowie jeśli tak dalej będzie to działało to nic dziwnego że nie wirus a oni nas wykończą to wszystko jest jakaś żenada..... Nikt z rozsądnym umysłem nie funkcjonuje u nas w kraj i serdecznie pozdrawiam masz sanepid który stwierdził że syn ma sam być na kwarantannie po czym zapytałem czy ja też muszę... Wtedy przyznała mi rację że domownicy też muszą paranoja....

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx8 
 • -1

  Adrian Richert_gość

  20.10.2020, 18:56

  Jestem ćpunem i nie umiem oddawać pieniędzy

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx6.xxx 
 • +3

  Ja_gość

  20.10.2020, 21:55

  Serio.?

  Chciałbym aby ktos z rzadzacych miał taką sytuacje ze albo bedzie jego zona rodziła albo dziecko zachoruje. Lekarz POZ ma wszystko gdzieś, słowa pediatry na teleporadzie z przychodni na wojska polskiego w przypadku choroby mojego dziecka( podejrzenie zapalenia oskrzeli) - NIC NIE MOGE ZROBIC, JAK BEDZIE SIE COS DZIALO JEDZCIE NA SOR, MOZE WAS PRZYJMĄ. Ku... Ludzie co to ma byc? Po co placimy podatki i składki? Po to zeby nie moc sie dostac do lekarza, nawet w przypadku małych dzieci.? Druga sprawa, lekarz pediatra prywatnie przyjmie a na Nfz nie da rady. Porazka, wsadzcie sobie tego covida w dupe i sie bawcie dobrze, bo w tym kraju nie ma juz innych chorób. Ave Covid

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx3 
 • +3

  Klaudia_gość

  20.10.2020, 22:30

  Przecież to jest śmiech na sali, jestem w ciąży, termin faktycznie na koniec grudnia, ale jak jest wyżej napisane, do końca roku na pewno nie otworzą normalnie szpitala ani porodowki w Tczewie.. Okej przyjmują w Starogardzie i w Malborku gdzie również przyjmują osoby na Covid. Skąd mam pewność że nie zaraze się ja, bądź moje dziecko? A druga sprawa to jak złapią mnie skurcze to najpierw mam dzwonić do placówek i pytać czy mogę przyjechać i urodzić tam dziecko czy znajdą dla mnie może miejsce? A jak nie to przed szpitalem mam urodzic czy w ogóle się nie fatygowac i poradzić sobie jakoś w domu sama? DRAMAT!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx2.xx9 
 • +3

  Niki_gość

  20.10.2020, 22:43

  Masakra

  To co się dzieje to istna paranoja. Od początku pandemii powinni zwrócić nam składki zdrowotne bo do lekarza się dostać nie dostaniesz, karetka przy zagrożeniu życia nie przyjedzie, lekarz poz odsyła na 112,112 do lekarza poz. Istny cyrk.....

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx5.xx1 
 • +3

  pacjentka_gość

  20.10.2020, 22:57

  xx

  "przez pół roku debile kłócili się o to czy LGBT to ideologia, a szumowski wylegiwał się na kanarach."

  MZ za władzy ewangelisty ŁUKASZA TRWONIŁO PUBLICZNE PIENIĄDZE ZE SKŁADEK ZDROWOTNYCH NAS WSZYSTKICH BYŁO DARCZYŃCĄ dla kumpla z lublina przekazując 70 ml. za respiratory ,które nigdy do jednostek szpitalnych nie trafiły teraz oczekują zwrotu ,a ten drwi i olewa towarzystwo PiS . To jest jeden przykład jak traktuje się społeczeństwo ,które co dnia traci zdrowie nie z powodu wirusa tylko z innych chorób zagrażających życie ponieważ lecznice są niedostępne.OJ, przyjdzie moment ,a bekną.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx4 
 • xx_gość

  20.10.2020, 23:16

  poniżanie praw człowieka

  To jest straszne czego się doczekaliśmy , o wolność walczyło społeczeństwo ,a prawa człowieka są zdeptane zlekceważone virus zapanował ,tak doprowadzili do tego ,żeby ludzie się bali tego czego na prawe nie ma na taką skale.Dla każdego bardzo ważne jest zdrowie i dlatego wiedzieli ,gdzie uderzyć w ludzką wrażliwość i strach przed utratą zdrowia. przeklinam to towarzystwo co nie szanuje praw ludzkich do leczenia tylko staje się powaznym zagrożeniem dla dzieci .

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx4 
 • +3

  XXX_gość

  20.10.2020, 23:35

  "A co mieli wybudować nowy szpital.Totalni i ich zwolennicy tylko krytykują.Przecież to Arłukowicz zamykał szpitale szybko o wszystkim się zapomina .W październiku Totalni chcieli żeby odbyły się wybory ,ciekawe co teraz by mówili gdy jest tyle zachorowań."

  Tak w Niemczech od wiosny budowane szpitale. U na skłamano, że wirus jest w odwrocie.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx7 
 • +2

  Gosc _gość

  21.10.2020, 00:44

  Zdojczlandii

  Niech żyje nasz wielki wódz . Niech żyje nam !!! Gratuluje wyborów .

  Odpowiedz
  IP: 95.90.xx7.xx8 
 • md_gość

  21.10.2020, 07:11

  "...a jeśli szukamy pomocy w szpitalu - w Malborku, Starogardzie, UCK, czy gdańskim Copernicusie, najlepiej najpierw zadzwonić i przed wyjazdem zapytać o dostępność." gdzie oczywiście od razu dowiesz się, ze miejsc już nie ma. I co dalej? Mam dzwonić po karetkę? To oczywiście całkowicie sparaliżuje i tak już obciążony ponad miarę transport medyczny.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx0 
 • +3

  Xx_gość

  21.10.2020, 09:30

  Ax

  "rehabilitacja jest niezbędna dla zdrowia a nie dla życia po pierwsze. po drugie trzeba patrzeć na całokształt sytuacji a nie czubek własnego nosa"

  J**nij się w łeb, nie wiesz w jakich stanach są dzieci i jak rehabilitacja ratuje niektóre je, masakra, widzę że głupota tu nie boli.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx7 
 • Pacjentka_gość

  21.10.2020, 12:24

  Interna to żart

  To są żarty z naszej interny to juz nikt z covidem żywy nie wyjdzie.Przecież te piguły umieją tylko podać leki lub basen a respirator to dla nich kosmos.Wiem coś o tym bo mojego tatę prawie uśmiercili bo żadna niewidziała respiratora na oczy.Lekarze z tego oddziału też mają zlewkę na wszystko.Żeby pracowali jak lekarze i pielągniarki z OIOM w Tczewie to byłoby super.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx0 
 • +2

  Tara_gość

  21.10.2020, 21:19

  Tak rząd PiS załatwia problem. Kosztem ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.