"Korpus Wsparcia Seniorów". Te opaski mogą uratować życie

(fot. mat. prasowe)
"Korpus Wsparcia Seniorów". Te opaski mogą uratować życie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie kontynuuje program "Korpus Wsparcia Seniorów". W ramach przedsięwzięcia osoby starsze otrzymują specjalne opaski, które w chwili zagrożenia mogą uratować życie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie jest realizatorem programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Korpus Wsparcia Seniorów". Gmina Miejskiej Tczew wnioskowała o środki pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w ramach Modułu II na kwotę 96 000 zł na opłatę abonamentów do zakupionych w 2022 roku 200 opasek bezpieczeństwa. Gmina Miejska na realizacje zadania w 2023 r. zapewnia wkład własny w wysokości 19 200 zł.

- Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania osób powyżej 65 roku życia w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. "opieki na odległość". Czym jest opieka na odległość: Teleopieka pozwala na opiekę nad daną osobą w sposób zdalny dzięki opasce na nadgarstek. Opaska połączona jest z telecentrum ratunkowym, w którym pracują ratownicy (tacy sami jak operatorzy numeru 112). - wyjaśnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie.


Opaska monitoruje parametry życiowe i wyposażona jest w detektor upadków, przycisk SOS, pomiar tętna, lokalizację GPS, dwustronną komunikację głosową, czujnik zdjęcia opaski i pomiar poziomu naładowania baterii.


- Dzięki teleopiece osoba nosząca opaskę ma całodobowy dostęp do ratowników w centrum telemedycznym. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z gotową do interwencji centralą. Wtedy Ratownik podejmuje natychmiastową interwencję by udzielić pomocy użytkownikowi opaski. Sam użytkownik opaski może także wezwać pomoc w każdej chwili i z każdego miejsca dzięki przyciskowi SOS. - wyjaśnia MOPS.


Jak skorzystać z Modułu II

Osoba, która chce wziąć udział w programie Korpus Wsparcia Seniorów Moduł II musi mieć ukończony 65 rok życia oraz złożyć wypełnioną kartę pacjenta wraz z podpisanym RODO (pliki do pobrania znajdują się na stronie internetowej oraz biurze podawczym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej). Osoby mieszkające same bez wsparcia ze strony rodziny mogą skontaktować się z pracownikiem socjalnym celem dostarczenia stosownych dokumentów tel. 698-292-211 lub (058) 777 00 20 (30) wew. 128 lub 130. Do udziału w programie będą kwalifikowane w pierwszej kolejności osoby samotne i samotnie gospodarujące.

Po złożeniu kompletu dokumentów pracownik MOPS kontaktuje się bezpośrednio z klientem celem podpisania stosownej umowy użyczenia i pobrania "opaski bezpieczeństwa".

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +6

  Wujek samo zło_gość

  28.02.2023, 10:29

  Powinien być jeszcze przycisk alarmowy - "dzwoni do mnie wnuczek/policjant i żąda wypłaty oszczędności z banku"

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • +4

  XX_gość

  28.02.2023, 10:49

  PROPAGANDA

  dajcie spokój z propagandą wobec ludzi starszych (seniorów) opaska jakaś tam opaska ma pomóc ,kto będzie ją respektował po drugiej stronie ?????? i zainteresuje się alarmem. DLACZEGO TAK WCISKACIE BANIALUKI LUDZIOM STARSZYM NIE ZORIENTOWANYM jak ten mechanizm propagandy działa.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx3 
 • gość_gość

  02.03.2023, 08:29

  Zgłosiłam babcie i pani z MOPSu powiedziała, że tych opasek już dawno nie ma :) Może czas się przyjrzeć czy panie gdzieś pokątnie nie rozdają znajomym albo nie sprzedają, pozdrawiam :)

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.