Sambor Tczew na turnieju piłki ręcznej plażowej w Wąbrzeźnie

Tczewianie w akcji defensywnej. Od lewej w czerwonych koszulkach Leszek Weinerowski, Wojciech Daszek, Rafał Najda (fot. Sambor Tczew)

zobacz galerię zdjęć: 9
5 maja 2012 roku zawodnicy Latocha Sambor Tczew wzięli udział w I Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej Plażowej o Puchar Burmistrza Wąbrzeźna. W turnieju wzięły udział 2 zespoły kobiece - BHT Byczki Kowalewo Pomorskie i BHT Pyrki Poznań oraz 6 zespołów męskich - BHT Damy Radę Inowrocław, BHT Vambresia Wąbrzeźno, UKS Vambresia Wąbrzeźno, KS Wieldządz, AZS UMK Toruń oraz BHT Latocha Sambor Tczew.

Zawodnicy Latochy Sambor Tczew rozpoczęli turniej meczem otwarcia z gospodarzami turnieju BHT Vambresia Wąbrzeźno przegrywając 2:0 w setach (22:9, 15:14), w drugim meczu grupowym przyszło im się zmierzyć z AZS UMK Toruń. W tym meczu górą byli tczewianie, którzy pewnie pokonali rywali 2:0 (20:12, 18:12). Zawodnicy z Tczewa zajęli w grupie 2 miejsce, dzięki czemu uzyskali prawo gry o 3 miejsce w całym turnieju. Rywalami ostatniego meczu był zespół współorganizatorów UKS Vambresia Wąbrzeźno. Po dwóch wyrównanych setach Samborzanie wygrali 2:0 (20:16, 17:12) i tym samym zapewnili sobie miejsce na najniższym miejscu podium.

Zawody wygrała najbardziej utytułowana drużyna w Polsce, aktualny Wicemistrz Polski BHT Damy Radę Inowrocław, który pokonał w finale grupowych rywali tczewian – BHT Vambresia Wąbrzeźno 2:0 (13:12, 12:8).

Drużyna BHT Latocha Sambor Tczew wystąpiła w składzie:

Michał Jędryszek - 36 punktów , Wojciech Daszek - 19 punktów, Leszek Weinerowski - 24 punkty, Rafał Najda - 11 punktów, Lech Korda - 4 punkty.

Czym jest piłka ręczna plażowa?

Filozofia Plażowej Piłki Ręcznej oparta jest na zasadzie „Fair Play”. Oznacza to, że respektowanie ducha gry, bezpieczeństwo i zdrowie uczestników są najważniejsze.
Plac gry ma wymiary 27 x 12 metrów, a jego nawierzchnię stanowi piasek. Boisko do gry wyznaczają kolorowe linie wykonane z gumy lub taśmy. Na środku linii końcowych ustawione są bramki o wymiarach wewnętrznych: szerokość 3 m i wysokość 2 m
Rywalizacja toczy się między dwoma drużynami. Każdy zespół składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 sety po 10 minut, a w każdym z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów setowych. W przypadku remisu 1:1 w setach, sędzia zarządza dogrywkę, która odbywa się w tzw. systemie "SHOOT-OUT", czyli sytuacji sam na sam z bramkarzem.
W trakcie meczu zdobywa się bramki za 1 i 2 punkty. Za 1 punkt sędziowie zaliczają „zwykłą bramkę”, natomiast za 2 punkty premiowane są „spektakularne bramki” takie jak: rzuty karne, bramki zdobyte przez bramkarza, „wrzutki” oraz obroty 360º w powietrzu. Dzięki czemu zawody stają się szybsze i bardziej widowiskowe.