Mateusz Biskup w reprezentacji Polski na ME

Mateusz Biskup (fot. unia.tczew.pl)
W dniach 26-27 maja 2012 na torze regatowym w Kruszwicy odbyły się Ogólnopolskie Centralne Wiosenne Regaty Juniorów. Zawodnicy ścigali się na dystansie 2 km. Regaty w Kruszwicy dały szansę zawodnikom Unii Tczew na sprawdzenie się w rywalizacji z wioślarzami z całej Polski. Zawody te były zarazem eliminacjami do Mistrzostw Europy Juniorów i Regat Nadziei Olimpijskich dla juniorów młodszych.

W zawodach wzięło udział ok. 600 zawodników i zawodniczek z 37 klubów wioślarskich Polski. Tczewski klub reprezentowało 7 zawodników.

Pierwszego dnia regat w konkurencji jedynek juniorów startowali Mateusz Biskup i Michał Baran. Mateusz zajął w swoim biegu eliminacyjnym pierwszą pozycje i awansował do finału A, Michał był trzeci w przedbiegu i płynął w finale C. W finale A Mateusz był 6, a Michał 3 w finale C (15 pozycja) na 34 startujących zawodników. Roksana Karpińska w jedynce juniorek zajęła druga pozycje w przedbiegu i startowała w finale B w którym zajęła pierwszą pozycję (w sumie 7 pozycja). Łukasz Piątkowski w jedynce juniorów kategorii lekkiej awansował do finału A i zajął w nim drugą pozycję. Dwójka podwójna Juniorek Iwona Stachowicz i Karolina Wittkamp zajęła w swoim biegu trzecia pozycję.

Startująca w jedynce juniorek młodszych Paulina Brzostek pewnie awansowała do finału A tej konkurencji.

Drugiego dnia zawodów kwalifikacyjnych trener kadry narodowej juniorów Artur Jankowiak dobierał zawodników na dwójki podwójne. Mateusz Biskup startował na dwójce podwójnej z zawodnikiem Lotto Bydgostii Jakubem Dominiczakiem i zajęli w swoim przedbiegu druga pozycję co dało im awans do finału A, w którym zajęli ogólnie czwartą pozycję. Roksana Karpińska startowała z zawodniczką KW 04 Poznań Anną Twardowską. Zajęły drugą pozycję w swoim biegu eliminacyjnym dwójek podwójnych juniorek i awansowały do finału A, w finale zajęły czwartą pozycję. W tej samej konkurencji startowały Iwona Stachowicz i Karolina Wittkamp, zajęły drugie miejsce w finale C. Łukasz Piątkowski ponownie zajął druga pozycję w finale A. W jedynce juniorek młodszych Paulina Brzostek zajęła trzecia pozycję w finale A. Michał Baran startował w jedynce juniorów i w swoim biegu zajął pierwszą pozycję.

Trener Mariusz Grubich:

Regaty te były bardzo mocno obsadzone, praktycznie płynęły wszystkie najsilniejsze osady z całej Polski. Należy dodać że były one zarazem eliminacjami dla juniorów do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy. Trener kadry narodowej powołał Mateusza Biskupa do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Bled (Słowacja). Będzie on reprezentował nasz kraj na czwórce podwójnej płynąc razem z zawodnikami AZS AWF Kraków, AZS Politechnika Wrocław i AZS AWF Poznań. Mam nadzieję, że tak dobre wyniki na tych regatach przełożą się na dobre starty w Mistrzostwach Polski, które czekają nas w lipcu. Liczymy na kilka wysokich pozycji.