Konsultacje z ekonomii społecznej


odbyło się
05
02.2015
Czwartek
Konsultacje z ekonomii społecznej
W każdy czwartek w godzinach od 9:00 do 13:00 w Domu Przedsiębiorcy w Tczewie - pokój nr 17 I piętro czekają na Państwa konsultanci z ekonomii społecznej z projektu Dobra Robota.

OWES Dobra robota czyli co?

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) to podstawowa instytucja wsparcia tzw. przedsiębiorczości społecznej w Polsce, której sensem jest przełożenie wartości społecznej nad ekonomiczną w działaniach mających na celu zysk ekonomiczny.
Aby te procesy wzmacniać na terenie całego kraju powstała Sieć 44 Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES). Mają one za zadanie wspierać przedsiębiorstwa ekonomii społecznej (PES) w formie doradztwa prawnego, biznesowego oraz finansowego (dotacje). Na terenie województwa pomorskiego funkcjonują dwa takie Ośrodki: w Gdańsku i Słupsku.

OWES Dobra robota czyli kto?

OWES Dobra robota został powołany przez konsorcjum 5 podmiotów, mających doświadczenie zarówno w pracy z podmiotami ekonomii społecznej jak i przedsiębiorcami oraz jednostkami samorządu terytorialnego różnych szczebli. Liderem projektu jest Gdański Obszar Metropolitalny, a partnerami Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Pracodawcy Pomorza.

OWES Dobra robota czyli gdzie?

OWES Dobra robota funkcjonuje na terenie 13 powiatów. Ten duży obszar podzielony jest na 4 subregiony. Pierwszy „północny” obejmuje powiaty pucki, wejherowski i kartuski. Drugi „wschodni” to powiaty, malborski, nowodworski, sztumski, kwidzyński. Osobny subregion stanowią powiaty starogardzki, tczewski, gdański. W całej strukturze wydzielone zostało Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), które z uwagi na swój specyficzny charakter oraz mnogość inicjatyw tworzy odrębną całość. Na terenie każdego subregionu działa animator pracujący bezpośrednio z poszczególnymi podmiotami, korzystającymi z usług OWES. Jego praca wspierana jest przez edukatorów, którzy mają za zadanie tworzyć tzw. „dobry klimat” wśród instytucji mogących mieć wpływ na rozwój ekonomii społecznej na danym terenie.

OWES Dobra robota czyli dla kogo?

Z naszych usług korzysta kilka kategorii podmiotów. Po pierwsze potencjalne grupy spółdzielcze.
W odróżnieniu od innych podmiotów ekonomii społecznej spółdzielnia socjalna wymaga dużej samodzielności i odpowiedzialności jej członków. W związku z tym staramy się zarazić grupę jak największą energią, pracować nad jej zasobami i wzbogacać możliwie szerokim wsparciem. Poszukujemy i wzmacniamy lokalnych liderów, łącząc dzięki nim społeczności wokół wspólnego problemu bądź wspólnej potrzeby. Chcemy niczym zastrzyk dobrej energii uruchamiać własne zasoby grup i społeczności. Wspieramy także istniejące spółdzielnie socjalne, które chciałyby rozwinąć skrzydła, także dzięki zatrudnieniu dodatkowych osób.
Doceniamy sektor pozarządowy. Wiemy jaką siłą są prężne i świadome ngo-sy. Kierujemy zatem nasze działania do organizacji pozarządowych (stowarzyszenia i fundacje) prowadzących działalność gospodarczą lub odpłatną oraz tych, które rozważają taką możliwość.

OWES Dobra robota czyli jak?

Tak jak wspomniano powyżej pracujemy przede wszystkim animacyjnie i edukacyjnie. Jednak animatorzy, których w projekcie nazywamy „lekarzami pierwszego kontaktu” mają także możliwość kierowania do specjalistów, a lista tych ostatnich w projekcie jest długa. Swoim podopiecznym oferujemy wsparcie szeregu doradców: formalno - prawnych, biznesowych, marketingowych, coachów, mentorów biznesowych, psychologów i doradców zawodowych. Ponadto dajemy także szansę na podwyższenie swoich kwalifikacji korzystając z bogatego wachlarza szkoleń. Prowadzimy również Szkołę Menadżerów Ekonomii Społecznej. Jeśli trzeba świadczymy specjalistyczne usługi marketingowe, prawne czy księgowe. Mamy świadomość, że przedsiębiorczość społeczna musi opierać się na stabilnej koncepcji biznesowej aby móc przetrwać na rynku, przynosić zyski i rozwijać się jako prężny podmiot gospodarczy. Dlatego czerpiemy z doświadczeń sektora biznesu organizując fora biznesowe, zatrudniając mentorów i doradców biznesowych. Tworzymy Klaster Ekonomii Społecznej umożliwiając tym samym podmiotom ekonomii społecznej sieciowanie i współpracę. Dysponujemy także wsparciem finansowym w postaci dotacji na założenie 10 spółdzielni socjalnych oraz „dotrudnienie” pracowników do już istniejących. Wiemy, że najważniejsze dla sukcesu każdego podmiotu jest współpraca, partnerstwo i zwrot ku lokalnej społeczności. Dlatego zapraszamy do współpracy instytucje, organizacje i istniejące podmioty ekonomii społecznej, aby na swoim terenie, przy naszym wsparciu tworzyły Lokalne Modele Ekonomii Społecznej, wypracowując właściwe danemu terytorium metody i narzędzia kształtowania rozwiązań w zakresie ekonomii społecznej.
Obecnie wsparcie w ramach OWES-u Dobra robota uzyskało 181 osób, w tym ponad 100 z grup wykluczenia społecznego. Pracujemy z 30 grupami inicjatywnymi pragnącymi założyć spółdzielnie socjalne. Wspieramy 38 istniejących już podmiotów ekonomii społecznej, w tym organizacji pozarządowych. Odbyło się 55 spotkań w instytucjach, podczas których budowaliśmy „dobry klimat” dla ekonomii społecznej na terenie naszych działań. W naszym grupach jest siła, zapał i moc pomysłów, od Szkoły Rocka poprzez usługi opiekuńcze aż po… produkcję trumien. Mamy zatem pełne ręce roboty, ale warto, bo to DOBRA ROBOTA.

Więcej o inicjatywie: www.dobrarobota.org bądź zadzwoń pod nr tel. (58) 728 24 55.


Przybliżona lokalizacja na mapie


To jest mapa poglądowa, która w niektórych przypadkach może wskazywać błędną lokalizację obiektu. Pokaż "83-110 Tczew, ul. Obrońców Westerplatte 3" na większej mapie - kliknij tutaj
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +1

    dfdf_gość

    05.02.2015, 00:31

    gdgfdf

    szkoda czasu

    Odpowiedz
    IP: 46.113.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.