Warsztaty plastyczne dla młodzieży

(fot. mat .prasowe)

odbyło się
06
10.2020
Wtorek
Tczew - Warsztaty plastyczne dla młodzieży
Dwie plastyczki Aleksandra Ujazdowska i Emilia Kalinowska, zawodowo związane z Fabryką Sztuk, postanowiły nauczyć młodzież podstaw rysunku i malarstwa.

6 października startują wasz ARTY, adresowane do młodzieży. Zajęcia odbywają się we wtorki o godz. 16.00. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia: https://tiny.pl/7phbf
Program:
6.10 - Podstawy rysunku
Zaczynamy przygodę z rysowaniem. Poznamy takie zagadnienia, jak: perspektywa, walor, światło, kreska czy kontrast. Nasza przygoda zaczyna się od martwej natury i stopniowo będziemy zwiększać poziom zaawansowania.
13.10 - Martwa natura - malarstwo

Poobcujemy z farbą. Zostaniemy przy temacie martwej natury i będziemy zgłębiać tajniki sztuk manualnych. Do waloru i światła dojdzie kolor. Pozwoli nam to zupełnie inaczej spojrzeć na otoczenie i nauczy nas myślenia plamą.
20.10 - Martwa natura - suchy pastel
Lekcja trzecia to wciąż kolor, jednak w innym medium. Suchy pastel to mieszanka węgla, kreski, plamy i koloru. Również przy martwej naturze postaramy się stworzyć zupełnie nową jakość.
27.10 - Martwa natura - węgiel
Martwa natura węglem jest podsumowaniem wszystkich trzech technik, które dotychczas poznaliśmy. Pozbywamy się koloru, jednak musimy myśleć plamą i kreską jednocześnie. Wykorzystujemy wiedzę o świetle, równocześnie skupiając swoją uwagę na cieniu.
03.11 - Martwa natura - kompozycja papierowa
Rysować można nie tylko ołówkiem. Malować nie tylko farbą. Nauczymy, jak przedstawić rzeczywistość w zupełnie innej formie wyrazu. Użyjemy kolorowego papieru, by stworzyć zbudowaną kompozycję martwej natury.
10.11 - Akwarela - kopia obrazu
Zakończyliśmy etap wstępny do sztuk plastycznych. Poznamy tajniki siatki kalkującej i przenoszenia obrazu z fotografii na kartkę. Użyjemy do tego akwareli i cienkopisu.
17.11 - Realizm - Fabryka Sztuk
Realizm namieszał w sztuce już w drugiej połowie XIX wieku. I wciąż wzbudza kontrowersje. Wtajemniczymy się w jego początki, omówimy powiązane z nim zagadnienia, a co najważniejsze stworzymy pracę inspirowaną tym stylem.
24.11 - Symbolizm - Kompozycja dowolna zawierająca symbole
Posługiwanie się symbolem dało artystom możliwość szyfrowania informacji w swoich dziełach. Dało im też swego rodzaju wolność. Zapoznamy się z symboliką prac wykonanych na początku XIX wieku. Porozmawiamy o definicji symbolu i alegorii. Zastanowimy się, jakie symbole nas określają i które z nich chcemy zawrzeć w pracy.
01.12 - Impresjonizm - pejzaż ze sztafażem
Czym jest sztafaż? Jak stworzyć idealny pejzaż i na jakie formy się dzieli i jakie są jego typy? Wszystko to omówimy sobie przy okazji, wzorując się na pięknych impresjonistycznych pracach wielkich malarzy z tego okresu.
08.12 - Fowizm - autoportret emocjonalny
Dlaczego niebo musi być niebieskie na obrazie? Fowizm jest kierunkiem, który przełamał konwenanse malarstwa na przełomie wieków. Zainspirujemy się pracami z tego stylu i poznamy symbolikę koloru. Stworzysz wspólnie z nami swój autoportret, zadając sobie pytanie: Jakie kolory określają emocje, które ze sobą wiąże?
15.12 - Kubizm - autoportret kubistyczny
Pamiętacie lekcję z kompozycji papierowej? Nie przypadkiem się pojawiła. Była wprowadzeniem i nauką. Kubizm charakteryzuje się uproszczeniem kompozycyjnym, zrezygnował też z zasad perspektywy i proporcji. Zapoznamy się bliżej z jego cechami, obejrzymy prace artystów i stworzymy nasz własny portret inspirowany tym kierunkiem.
05.01 - Abstrakcjonizm

Ostatnie spotkanie podsumowujące 3 miesiące naszej wspólnej pracy. Abstrakcjonizm to styl bez ograniczeń. Jego cechą rozpoznawczą jest odejście od form i przedmiotów z otaczającego nas świata. Co nie oznacza, że do tego świata nie musi się odnosić. Stworzysz swoją kompozycję, opierając się o wszystkie poznane dotychczas techniki i definicje. Będziesz mógł sprawdzić swój progres w nabytych umiejętnościach i odpowiedzieć na pytanie, co dała mi sztuka przez ostatnie 3 miesiące?

Drukuj
Prześlij dalej