Filharmonia w Szczecinie zaprasza na premierę - bez wychodzenia z domu!

(fot. Kamila Kozioł)

odbyło się
05
04.2020
Niedziela
Tczew - Filharmonia w Szczecinie zaprasza na premierę - bez wychodzenia z domu!
W tym ciężkim czasie, w trosce o melomanów i ich nieustającą chęć obcowania z muzyką, Filharmonia w Szczecinie podjęła decyzję o udostępnieniu koncertu Bolero Ravela +.

W niedzielę 5 kwietnia o godzinie 19:00 Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Rune Bergmann, a muzycy wykonają Bolero Maurice'a Ravela. Wszystko online na naszym kanale w serwisie YouTube oraz stronie na Facebooku .

Orkiestra gra Ravela

Muzykę Ravela trudno jednoznacznie przypisać do jakiegoś nurtu, stworzył bowiem unikatowy styl będący syntezą tego co najlepsze z impresjonizmu, folkloryzmu i neoklasycznego konstruktywizmu, połączony z wielką pomysłowością i tendencją do wykorzystywania idei z odległych w czasie lub przestrzeni epok i kultur. Był ponadto znakomitym orkiestratorem, a wiele jego dzieł istnieje zarówno w wersji fortepianowej, jak i orkiestrowej.


O samym "Bolerze" Ravela napisano już wiele. Rzadko jednak zwraca się uwagę na rolę tej kompozycji w, by tak rzec, instrumentalnej demokratyzacji orkiestry. Otóż zauważmy, że od połowy XVIII wieku obowiązywał model, w którym główne partie melodyczne prezentowane były przez kwintet smyczkowy. Natomiast "Bolero" odmienia ten stan rzeczy. Przez większość utworu główny jego temat prezentowany jest przez instrumenty dęte, kwintet zaś pokazuje go tylko w finale.

To uwielbiane przez melomanów dzieło usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Dyrektora Artystycznego Filharmonii - Rune Bergmanna.

Nastrojowy +

W nastrój wspaniałej orkiestracji we francuskim stylu wprowadzi nas niezwykle nastrojowa miniatura fortepianowa Claude'a Debussy'ego "Światło Księżyca" w wykonaniu Rozalii Kierc.

Ta urodzona w 1999 r. młoda pianistka jest laureatką międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych, na których zdobyła kilkanaście pierwszych nagród, nagrody specjalne oraz Grand Prix. Program, nad którym pracuje, to utwory mistrzowskiej estrady pianistycznej, a ich realizacja ukazuje jej wielką indywidualność artystyczną.

Zapraszamy na koncert Bolero Ravela + w niedzielę 5 kwietnia o godzinie 19:00. Koncert będzie można oglądać na naszym kanale w serwisie YouTube oraz stronie na Facebooku.

Drukuj
Prześlij dalej