Fabryka Sztuk zaprasza do świętowania Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Zostań w domu z Fabryką Sztuk (fot. mat. prasowe)
Tczew - Fabryka Sztuk zaprasza do świętowania Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
Fabryka Sztuk zaprasza do świętowania Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. W tym tygodniu proponujemy film, lekcję muzealną - nie tylko dla dzieci i młodzieży - oraz udostępnimy online wystawę "Od Fabryki Kelcha do Fabryki Sztuk".

Odcinek trzeci - film "Skarby Fabryki Sztuk"

W minioną sobotę, czyli 18 kwietnia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto ustanowione przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków zostało wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Z tej okazji Fabryka Sztuk, której siedziba znajduje się w zabytkowych obiektach przy ul. 30 Stycznia 4, postanowiła pokazać swoje skarby.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o historii Tczewa widzianej poprzez pryzmat różnych muzealiów. Chociaż początki Tczewa jako miasta liczymy od 1260 r., kiedy Sambor II wydał dokument potwierdzający lokację, to wykopaliska archeologiczne potwierdzają bytowanie ludności na tym terenie nawet w czasach przed naszą erą. W Tczewie natrafiono na kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych, np. z epoki kamienia, brązu i żelaza. Ciekawe było też odkrycie na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej osad, obozowisk, śladów domostw, palenisk, pieców, studni, chat, półziemianek, jam z resztkami pożywienia! To niejedyne skarby, jakie kryła tczewska ziemia. Ponad 40 lat temu przy wykopie kolektora sanitarnego na os. Suchostrzygi koparka uderzyła w gliniane naczynie, z którego wysypało się kilkaset srebrnych monet z początku XVIII wieku. Nie wiemy, kto i kiedy zakopał ów skarb. Ostatnio sporo dyskutuje się o pamiątkowej, dziewiętnastowiecznej tablicy i kapsule czasu znalezionej podczas remontu mostu tczewskiego. Kapsuła, którą umieścił sam król pruski Fryderyk Wilhelm IV, zawierała monety oraz dwa zwitki pergaminu.


W filmie "Skarby Fabryki Sztuk" historyk Radosław Wiecki opowiada również o pamiątkach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i przybyciem do Tczewa wojska gen. Hallera.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:Drukuj
Prześlij dalej