Wyniki konkursu plastycznego Fabryki Sztuk

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Wyniki konkursu plastycznego Fabryki Sztuk
Odkrytka - to przestarzałe określenie kartki pocztowej. W rożnych źródłach podaje się odmienną jej genezę. Na przykład Maria Ziółkowska w książce "Skąd my to mamy?" wskazuje, że kartka pocztowa pojawiła się po raz pierwszy w wojennej rzeczywistości. Było to w latach 1870-1871 podczas wojny francusko-pruskiej. Cenzor francuskiej poczty polowej wpadł na pomysł, by korespondencja z frontu była krótka i konkretna. Być może nie chciało mu się czytać zbyt długich listów. Wojna skończyła się, a pocztówka stawała się modna w różnych kręgach. Przesyłano zwłaszcza kartki z podroży. Najpierw były one białymi kartonikami z nadrukiem, stopniowo zaczęły przybierały ozdobną formę graficzną.

Od kilku lat Fabryka Sztuk organizuje konkurs na projekt kartki pocztowej. W tym roku nie mogło być inaczej. Oprócz kategorii głównej, gdzie należało narysować lub namalować awers kartki pocztowej o dowolnej tematyce, pojawiła się kategoria okolicznościowa - zaprojektowanie pocztówki z okazji Narodowego Święta Niepodległości.. Oto wyniki konkursu, w którym wzięło udział 65 osób:

w kategorii głównej
do lat 6:
I miejsce: Zuzanna Petruszyńska

II miejsce: Oliwia Kurnicka
III miejsce: Zofia Burczyk
7-9 lat:
I miejsce: Jan Pyrzyński
II miejsce: Julia Gostomczyk
III miejsce: Nadia Rykała
wyróżnienia pozaregulaminowe: Lena Zaremba, Ewelina Petruszyńska
10-12 lat:
I miejsce: Marianna Pauch
II miejsce: Szymon Piotrzkowski
III miejsce: Maja Krzyżanowska
13-18 lat:
I miejsce: Aniela Burczyk
II miejsce: Urszula Sobkiewicz
III miejsce: Antonina Kalamat
w kategorii: pocztówka okolicznościowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości
nagroda główna: Maja Krzyżanowska
wyróżnienie: Agata Różycka

Pocztówki okolicznościowe można oglądać na wystawie online: http://new.fabrykasztuk.tczew.pl/aktualnosci/niepodleglosciowa-pocztowka/


Drukuj
Prześlij dalej