Hańba w Tczewie!

Hańba (fot. KH/MM)
Tczew - Hańba w Tczewie!

zobacz galerię zdjęć: 15
Po świetnie przyjętym debiucie i niemal nieustającej trasie koncertowej Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa "Hańba!" zawitała do Tczewa. 12 października w Artystycznym Zagłębiu w Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert tego wyjątkowego zespołu .

Masowe wystąpienia chłopskie i robotnicze krwawo tłumione przez policję i wojsko, getta ławkowe i pacyfikacje żydowskich miasteczek, zakulisowe rozgrywki na szczytach sanacyjnej władzy oraz widmo nadciągającej nad Europę wojennej katastrofy... witaj w roku 1937. Krakowscy muzycy kontynuują swoją fikcyjną muzyczną opowieść, w której punk rock nie powstał w latach 70., lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Jak zawsze pomagają im w tym międzywojenni poeci (Tuwim, Broniewski czy Jurandot) oraz podwórkowe instrumentarium (banjo, akordeon, bęben, tuba, klarnet).

Tylko do 2017 roku (a raczej, jak sami by powiedzieli do 1937) roku Hańba! zagrała między innymi na:

Primavera Festival (Barcelona 2017),
Open'er Festival (Gdynia 2017),
Off Festival (Katowice 2015),
WOMEX Festival (Katowice 2017)
South by Southwest (Austin, USA 2017),
Colours of Ostrava (Ostrava 2017),
Pohoda Festival (Trenczyn 2016)
Spring Break (Poznań 2017).

Ponadto Hańba! koncertowała w USA, Hiszpanii, Czechach i Słowacji (Czechosłowacji), Niemczech, Danii i Holandii oraz - naturalnie - mniej lub bardziej znanych zakątkach Rzeczypospolitej.
W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia. Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (2014).
Hańba! gra w składzie:
Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Tadeusz Król - akordeon, klarnet
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland - tuba, śpiew

Strona oficjalna: www.hanba1926.pl
Facebook: www.facebook.com/hanba1926
Instagram: www.instagram.com/hanba1926
Karoryfer Lecolds: www.karoryfer.com/hanba

Drukuj
Prześlij dalej