Rok Mikołaja Kopernika w Fabryce Sztuk

Urodziny Kopernika w Fabryce Sztuk (fot. Fabryka Sztuk)
Rok Mikołaja Kopernika w Fabryce Sztuk

zobacz galerię zdjęć: 5
19 lutego, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, Fabryka Sztuk zaprosiła najmłodszych, jak i nieco starszych gości na wystawę opowiadającą o tym polskim uczonym oraz jego przyjacielu i współpracowniku rodem z Tczewa - Aleksandrze Skultecie. Mimo że ekspozycję można oglądać już od dłuższego czasu, to odkryto ją na nowo.

Edukatorzy postanowili przypomnieć postać Eufemii - siostry Skulteta, nazywanej "Różą z Tczewa". Zwiedzający musieli znaleźć klucz do skarbczyka, gdzie ukryty został atrybut Eufemii. W tym celu wykonali bez problemu kilka zadań, poznając przy okazji najważniejsze fakty z życia Kopernika i Skulteta. Na zakończenie czekała słodka niespodzianka - pierniki z wróżbami, które nawiązywały do myśli i idei twórcy teorii heliocentrycznej. Jak na Fabrykę Sztuk przystało, nie mogło zabraknąć aktywności plastycznej. Dzieci wykonały obrazki - widoki ze statku kosmicznego oraz kosmiczną abstrakcję na szkle z wykorzystaniem farb i brokatu. Świętowanie urodzin Kopernika zwieńczyło kuratorskie oprowadzanie po wystawie adresowane do młodzieży i dorosłych.
W wydarzeniu wzięło udział blisko sto osób. Organizatorzy zapowiadają, że to nie koniec atrakcji, jakie czekają nas w Roku Mikołaja Kopernika.

Wystawę "Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek" można zwiedzać do 10 września. Wstęp bezpłatny.

Pierwsza część wystawy - to gratka dla miłośników historii; jesteśmy świadkami bitwy pod Lubiszewem, wielkiego pożaru Tczewa, początków reformacji; zobaczymy też, jak wyglądało życie codzienne w szesnastowiecznym Tczewie. W drugiej części przypatrujemy się życiu kanoników warmińskich, którymi był zarówno Kopernik, jak i Skultet, a także poznajemy dokonania obu uczonych. Atrakcje wystawy: makieta z ruchomymi planetami, prezentacja multimedialna o założeniach układu heliocentrycznego i towarzysząca jej muzyka elektroniczna, filmy z udziałem cenionego aktora Mirosława Baki, multimedialne puzzle i kolorowanka.
Kurator: Józef M. Ziółkowski; patronat Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego i Polskiej Agencji Kosmicznej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -2

  xxx_gość_gość_gość

  20.02.2023, 11:45

  Tak to jest .....

  Pobłocki ? Kogo stać na utrzymywanie takiej nikomu nie potrzebnej instytucji ?

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx3 
 • -5

  Dikembe_Mutombo_gość_gość_gość_gość

  20.02.2023, 12:09

  Skoro Polaków stać na utrzymywanie Polskiej Agencji Kosmicznej z budżetem na rok 2023r. w wys. ponad 400 mln zł, to co tam taka Fabryka Sztuk. Przy takiej skali kilkaset tys. zł to dla podatnika żadna różnica.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx0 
  +4

  MiniaTURA_gość

  20.02.2023, 14:12

  Na sztukę i tak idzie b. mało środków (zawsze jest niedofinansowana) ale i tak znajdzie się malkontent, który wie lepiej. Jak się ma taką sztukę przed sobą to niełatwo zachować kulturę...

  Cytuj
  IP: 153.19.xx1.xx0 
  +1

  do - MiniaTURA_gość

  20.02.2023, 15:12

  Gdzie ty tu sztukę widzisz? Ja widzę kolorowanki i przewałkę na kasę pod pretekstem kultury.

  Cytuj
  IP: 80.52.xx9.xx8 
  +2

  Gość_gość_gość

  20.02.2023, 20:44

  I na co to komu?

  Na co to komu sztuczne podtrzymywanie muzeum do którego nikt nie chodzi. Choć bądź co bądź istnieje wąska grupka emerytów zaszczycająca otwarcie wystawy. I na tym koniec niestety:( Tak po ludzku i najzwyklej szkoda kasy na takie obiekty na które zainteresowanie niestety jest mierne (((( gdzie najewidentniej brak pomysłu by przyciągnąć mieszkańców.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.