Lekcje o morzu - tylko w Muzeum!

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Lekcje o morzu - tylko w Muzeum!
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza na nowe lekcje muzealne. Bo jeśli uczyć się o morzu, a dodatkowo o historii, ekologii, geografii, fizyce, archeologii i chemii - to tylko w wybranych oddziałach NMM.

Na przedszkolaków czekamy w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej i w Tczewie, w Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków. Dla nieco starszych (ale dalej małych) gości przygotowaliśmy w Spichlerzach na Ołowiance hit lekcyjny, czyli poszukiwania muzealnej cebulki z Miedziowca. Do Spichlerzy zapraszamy także na zajęcia warsztatowe, poświęcone archeologii podwodnej, podczas których uczniowie będą wykonywać różne prace archeologów i poznają wiele ciekawych zabytków znalezionych na dnie morza oraz na suchym lądzie. W Żurawiu pobuszujemy w kupieckim kantorze i poszukamy śladu nieczystych mocy! A na naszych statkach-muzeach, Sołdku" oraz "Darze Pomorza" dzieci poznają jak wyglądało życie na morzu: na rudowęglowcu i na żaglowcu. Na wystawie interaktywnej w OKM sprawdzimy jak działa stocznia i wskoczymy do szalup. W tym roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, oferta edukacyjna NMM została urozmaicona o fascynującą opowieść o najpiękniejszym statku II Rzeczypospolitej - transatlantyku MS "Piłsudski", który swą piękną sylwetką i wystrojem wnętrz rozsławiał imię Polski na całym świecie. W czasie lekcji uczniowie szkół średnich poznają nie tylko ciekawą historię statku i jego dramatyczne, wojenne losy, ale także tło historyczne związane z rozwojem portu w Gdyni i polskiej floty handlowej w czasach II RP.

- Jesteśmy jedynym w Polsce Narodowym Muzeum Morskim i zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu treści historycznych, szczególnie tych związanych z polskim dziedzictwem morskim - mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM - Czujemy odpowiedzialność, ale staramy się jednocześnie, aby lekcje muzealne były zawsze prowadzone w jak najbardziej atrakcyjnej formie. Wplatamy w nie wiele elementów aktywizujących, gry i zabawy. Dla kilkulatków prowadzimy zajęcia oparte na miejscowych legendach i podaniach, starszym w zależności od ich wieku przemyca się więcej wiedzy. Stawiamy na twórcze aktywności i nie zapominamy też o dorosłych, zapraszając ich np. na warsztaty plastyczne z morzem w tle. Muzeum stanowi doskonałą przestrzeń do takich działań


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA