Zakończył się festiwal ZDARZENIA. 11. edycja bez Grand Prix

Etiuda QUASI w realizacji Piotra Tetlaka na tczewskim placu Hallera (fot. tcz.pl)
Tczew - Zakończył się festiwal ZDARZENIA. 11. edycja bez Grand Prix

zobacz galerię zdjęć: 3
11. edycja festiwalu Zdarzenia przeszła już do historii. Przez trzy festiwalowe dni obejrzeliśmy czterdzieści pięć różnorodnych artystycznych przedsięwzięć, spektakli teatralnych, performance’ów, instalacji plastycznych, etiud warsztatowych. W tym roku jury zdecydowało się nie przyznawać Grand Prix szajnowskiego festiwalu. Przyznano za to dwie równorzędne, pierwsze nagrody.

Co przeżywaliśmy przez ostatni weekend? 20 projektów teatralnych, instalacji w miejskiej przestrzeni oraz spektakle w wykonaniu laureatów dotychczasowych edycji. Już po raz jedenasty na trzy dni (3-5 września) Tczew stał się miastem teatralnym. Sale widowiskowe, salki wystawiennicze, miejskie zaułki stały się świątyniami sztuki. Mocnym punktem Zdarzeń są zmagania konkursowe. W tym roku teatralnemu jury przewodniczył Jerzy Radziwiłowicz:

- Po raz pierwszy zasiadam w jury i nie mam porównania do poprzednich edycji, dlatego nie mogę powiedzieć, czy ten festiwal był lepszy, czy gorszy. - mówił podczas gali finałowej - Podczas tej edycji zaobserwowaliśmy ogromną przewagę lalkarzy. Po drugie zafrapowały nas tematy, które podejmują młodzi artyści - niekiedy bardzo cierpkie, gorzkie, beznadziejne. I wreszcie to, że wszyscy państwo coś nam bardzo chcecie powiedzieć, ale nie zawsze znajdujecie właściwe środki wyrazu - niekiedy chcecie za dużo na raz powiedzieć.

W tym roku jurorzy nie przyznali Grand Prix festiwalu, argumentując, że wszystkie spektakle prezentowały podobny poziom. Przyznano za to dwie równorzędne pierwsze nagrody dla spektaklu "Pif Paf" przygotowanego przez Katarzynę Grajlich i Darię Brudnis - studentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz dla monodramu "Jak początek umierania" w opracowaniu Małgorzaty Kazińskiej - studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu. Nagroda Prezydenta Tczewa trafiła do Lecha Walickiego studenta Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku za spektakl "Zagraj to jeszcze raz... sam". Nagrodę Fair Play zdobyli artyści z Białegostoku za spektakl "Prosta Historia", który również najbardziej spodobał się publiczności. Nagrodę specjalną, czyli udział w przyszłorocznym ROMATEATROFESTIVAL, przyznano Mateuszowi Tymura i Paulinie Karczewskiej za spektakl "Mała pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa".


W tym roku podczas "Zdarzeń" mieliśmy po raz trzeci do czynienia z konkursem instalacji w przestrzeni miasta. W różnych punktach Tczewa młodzi twórcy zaprezentowali swoje autorskie projekty.

- Zasiadam w jury od kilku edycji i mam wrażenie, że te instalacje są z roku na rok coraz ciekawsze, coraz dojrzalsze - mówił Sławomir Witkowski, przewodniczący jury.

Za najlepszy uznano projekt [...] Cezarego Koczwarskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jury przyznało także dwa wyróżnienia honorowe - dla instalacji "Spowiedź telefoniczna" Justyny Strąk z ASP we Wrocławiu oraz projektu "Ucho miasta" przygotowanego przez Marka Dubiela z warszawskiej ASP.

- Chociaż ten festiwal nie jest jubileuszowy, to jest równie bogaty jak poprzednia edycja. Zakładaliśmy, że "jedenastka" będzie nieco mniejsza, ale jakoś nie udało się nam tego zrealizować. Oferta przygotowana przez studentów była tak bogata, że nie mogliśmy okroić ZDARZEŃ - podkreślał Mirosław Ostrowski, dyrektor festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy za część artystyczną imprezy odpowiadał "dyrektoriat" artystyczny:

- Dyrektoriat wywodzi się z rewolucji francuskiej, a jak wszyscy wiemy, my tu w Tczewie, chcemy zrobić rewolucję - przekonywała Halina Kasjaniuk, która tworzy dyrektoriat wspólnie z Martyną Groth.

Dodajmy, że budżet tegorocznej edycji (łącznie z kilkudniowymi warsztatami Euro-Inter-Trans) wyniósł ok. 500 tys. zł - wkład miasta w imprezę to ok. 60 tys. zł.

Wideorelacja oraz galeria zdjęć

Na wideorelację z 11. edycji festiwalu ZDARZENIA zapraszamy już wkrótce do działu Telewizja Internetowa . Galeria zdjęć: 11. edycja festiwalu ZDARZENIA


Drukuj
Prześlij dalej