Wystawa "Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952"

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Wystawa "Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952"
Od 1 marca na deptaku przy ul. Jarosława Dąbrowskiego można zwiedzać wystawę plenerową "Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952" .

W latach 1946-1952 na terenie powiatu tczewskiego funkcjonowały grupy konspiracyjne stawiające sobie za cel walkę z sowietyzacją Polski. To głównie organizacje młodzieżowe, których członkowie związani byli z harcerstwem. Zajmowały się one kolportażem ulotek antykomunistycznych oraz często planowaniem akcji zbrojnych. Na wystawie została opisana działalność: Oddziału Dywersyjnego Armii Krajowej kryptonim "Delfin", "Zapory", "Victorii", "Victorii I", organizacji "Wolność i Niezawisłość", "Znicz", "Wolność Młodzieży Polskiej", "Zwycięstwo", "Tajnej Organizacji Skautingu", "Związku Mścicieli Polskich" i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Losy poszczególnych organizacji i ich członków zostały przedstawione na tle powojennej historii Polski. Możemy zobaczyć również współczesne zdjęcia budynków, w których spotykali się młodzi ludzie, niegodzący się z panującym systemem.

Wystawa wpisuje się w program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA