Czarno-białe święto Tczewa. In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego za nami

Festiwal in Memoriam 2020 (fot. mat. organizatora)
Tczew - Czarno-białe święto Tczewa. In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego za nami

zobacz galerię zdjęć: 35
Już po raz XIX odbył się w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. To święto muzyki i poezji naszego artysty musiało, w czasie pandemii koronawirusa, odbyć się w nowej, nowatorskiej formie. Wszystkie imprezy odbyły się bez udziału publiczności. Wydarzenia festiwalowe były transmitowane na żywo z sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. W relację online wpleciono reportaż z wystawy przygotowanej przez Fabrykę Sztuk. Znalazły się tam również spoty festiwalowe, archiwalne materiały muzyczne z innych edycji festiwalu, fragmenty wspomnień Grzegorza Ciechowskiego dotyczące Tczewa oraz wywiady z organizatorami, artystami i uczestnikami tegorocznego Festiwalu. Ten obszerny materiał dzięki Telewizji Tetka realizującej transmisję można było oglądać za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube na całym świecie.

Głównymi punktami programu In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego były koncert finałowy XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, z nagrodami ufundowanymi przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Tczewa, Starostę Tczewskiego, Stowarzyszenie "Porozumienie na Plus" i Fanklub "Republika Marzeń", koncert zespołu Golden Life, koncert "Wielki hipnotyzer" w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress i wystawa fotograficzna "Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego". Wszyscy uczestnicy koncertów opracowali i wykonali utwory z repertuaru naszego artysty. Zaprezentowano dorobek Grzegorza Ciechowskiego odwołując się do tradycji muzyki klasycznej i różnych odmian muzyki rockowej. Na długo w pamięci słuchaczy pozostaną interpretacje przygotowane specjalnie na Festiwal przez Golden Life i znakomite, zdawałoby się nieprzetłumaczalne na język muzyki poważnej, klasycznej, interpretacje w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa.

- Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja, twórczy zapał i finansowe wsparcie wielu podmiotów - osób, firm, instytucji. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kolejnej edycji Festiwalu. Festiwal był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt: "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego". Sponsorami imprezy byli również: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Apator Metrix, Starostwo Powiatowe, Przychodnia Rogowscy. Firmy te od wielu lat wspierają przedsięwzięcia festiwalowe. Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich zamierzonych przedsięwzięć. Działania festiwalowe w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja "Piaskowa", Fanklub "Republika Marzeń", Stowarzyszenie "Porozumienie na Plus". Dziękuję tczewskim i regionalnym mediom, w szczególności Telewizji Tetka, Radiu Tczew, Radiu Gdańsk, Tcz.pl i Wrotom Tczewa za informacje zapowiadające Festiwal i relacje z działań festiwalowych. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za bezcenną pomoc i osobiste włączenie się w przygotowanie i realizację In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. - mówi Józef Golicki, organizator imprezy.

Więcej o przedsięwzięciu:


www.festiwalciechowskiego.pl
https://www.facebook.com/festiwalciechowskiego

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • Kefas_gość

  02.09.2020, 14:27

  In Memoriam z roku na rok coraz lepszy

  Od 2011 roku, gdy pierwszy raz przyjechałem na In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, nie wyobrażam sobie Tczewa bez tego Festiwalu. Co roku wysoki poziom i świetni goście starający zmierzyć się z twórczością Obywatela G.C. i Republiki. Ze Starogardu mam bardzo blisko i to dla mnie zawsze najlepsza okazja, by spotkać się z ludźmi, dla których dzieła Ciechowskiego mają ogromne znaczenie. W tym roku świetne występy Golden Life i Orkiestry Kameralnej Progress. Spośród uczestników festiwalu najbardziej podobał mi się duet Kwiatki. Oby tak dalej!

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx2.xx7 
 • grzesiekoxywie_gość

  02.09.2020, 14:36

  XIX In Memoriam

  Jako fan Republiki i Grzegorza Ciechowskiego bałem się, że tegoroczny IN MEMORIAM się nie odbędzie, a przecież to tradycyjne miejsce i czas spotkań Republikańskiego grona. Spotkanie to nie tylko koncert i wspólne znajomi ale także rodzina i przyjaciele Grzegorza z młodości od których słyszymy ciągle mnóstwo wspaniałych historii. To także urokliwy Tczew w przepięknych okolicznościach przyrody i takie nieoficjalne pożegnanie lata. Tym razem trudny czas pandemii wystawił na próbę organizatorów i nas samych. Ale zgodnie z hasłem BĘDZIE DOBRZE, udało się !!! Powiem więcej było wspaniale. Te ponad 3 godziny transmisji powaliły na kolana. Konkurs na wysokim poziomie, choć szkoda, że tylko po jednej piosence zaśpiewali wykonawcy, Golden Life rewelacja, ale symfoniczne wykonanie piosenek Grzegorza to była wisienka na torcie. To zawsze trudny temat takie aranżacje i mimo, że kilka słyszałem już wczesniej, te były jednymi z lepszych, także dlatego, ze prezentowane były te mniej znane utwory Grzegorza. Dlatego bardzo serdecznie chciałbym podziękować organizatorom, sponsorom, włodarzom Tczewa oraz każdemu kto choć troszkę przyczynił się do realizacji tegorocznego IN MEMORIAM i mam nadzieję, że tym razem już osobiscie do zobaczenia na przyszłorocznym jubileuszowym XX już spotkaniu w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx7.xxx 
 • Poławiacz Pereł_gość

  02.09.2020, 14:42

  Wyszło świetnie!

  W Tczewie na festiwalu GC byłem już kilka razy, tym razem obecna sytuacja nie pozwoliła na odwiedzenie tego pięknego miasta, czego strasznie żałuję, ale na festiwalu byłem online :) Bardzo ciesze się, że mimo niekorzystnej sytuacji udało się zorganizować wszystko zdalnie i to jeszcze na tak wysokim poziomie! Koncerty były super, młodzież zacnie się zaprezentowała, a Golden Life myślę że dał fanom dokładnie to czego oczekiwali, a nawet więcej, czyli po prostu dobrze dobrany i zagrany repertuar. Największym zaskoczeniem dla mnie i dla osób z którymi o tym rozmawiałem był jednak występ Orkiestry Progress - to było coś magicznego, a "Synonimy" do teraz huczą mi w głowie :) Nie wiem, czy ten komentarz dotrze do organizatorów, ale chcę bardzo serdecznie podziękować! Do zobaczenia za rok na jubileuszowej 20. (!) edycji festiwalu

  Odpowiedz
  IP: 85.221.xx4.xx8 
 • Zgdański_gość

  02.09.2020, 15:25

  In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego

  Jak mój nick wskazuje - jestem z Gdańska. I od kilku lat co roku przyjeżdżam na festiwal poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu do Tczewa. W tym roku musiałem zadowolić się transmisją on-line, ale jestem ogromnie zadowolony, że festiwal się odbył. I nie wyobrażam sobie, że miałoby go nie być! To świetne, że mieszkam tak blisko i mogę co roku ze znajomymi przyjechać do Tczewa, miasta rodzinnego tak znakomitego artysty. Do zobaczenia za rok na jubileuszowym In Memoriam! Pozdrowienia dla fanów i organizatora Pana Golickiego!

  Odpowiedz
  IP: 89.64.xx6.xx5 
 • Astronom__gość

  02.09.2020, 21:48

  Nieustająco wysoki poziom

  Bywając w przeszłości na wielu edycjach Festiwalu nie wyobrażałem sobie, że w tym roku mógłby się nie odbyć. Na szczęście Organizatorzy z nawiązką sprostali zadaniu, jakie sobie postawili - Festiwal odbył się i w żadnym razie nie odbiegał poziomem od wcześniejszych edycji. Online-owa formuła pozwoliła w teraźniejszość wpleść odrobinę przeszłości i efekt był znakomity. Szczerze mówiąc poziom samego konkursu nie był najwyższy (choć zespół wykonujący "Nostradamusa" zrobił to świetnie!), ale na to nikt nie ma wpływu. Natomiast występ zespołu "Golden Life" oraz Orkiestry Kameralnej "Progress" były kapitalne. "Golden Life" zaprezentował utwory Republiki w swoim stylu, który dla fanów był więcej, niż akceptowalny. ;) Natomiast Orkiestra dokonała rzeczy teoretycznie niemożliwej - grając symfonicznie porwała wszystkich; również tych, którzy na codzień nie słuchają muzyki poważnej. Poza niewątpliwymi wysokimi umiejętnościami warsztatowymi muzyków i dyrygenta receptą na sukces były interesujące aranżacje oraz przemyślany dobór repertuaru. Serdecznie dziękuję Panu Józefowi oraz wszystkim jego współpracownikom, a także każdemu, kto w jakikolwiek sposób był cząstką tego wydarzenia. Do zobaczenia za rok!

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA