Trochę Egiptu na Kociewiu - kolejna wystawa w "Fabryce Sztuk"

Na wystawie można zobaczyć m. in. papirusy i ceramikę (fot. tcz.pl)
Tczew - Trochę Egiptu na Kociewiu - kolejna wystawa w "Fabryce Sztuk"
W tczewskiej "Fabryce Sztuk" otwarto wystawę "Egipt - od starożytności do współczesności. W krainie piramid i fellachów." Ekspozycja - jak podkreśla jej komisarz, prof. Henryk Brandys - to delikatne dotknięcie jednej z najstarszych i najbardziej fascynujących cywilizacji na świecie.

Podczas otwarcia ekspozycji jej komisarz, prof. Henryk Brandys, podkreślał, że cieszy go niezmiernie fakt, że udało mu się zorganizować wystawę właśnie w Tczewie - tutaj bowiem mieszkał w latach 1947-1955 i dotąd bardzo miło wspomina nasze miasto.

- Ta wystawa to dotknięcie jednej z najstarszych kultur świata, która w odróżnieniu od chińskiej, jaka ma nieprzerwaną ciągłość, została w pewnym momencie przerwana - w 640 roku Egipt najechali Arabowie, którzy Egipcjan zepchnęli na południe. Od tego czasu Egipt jest krajem muzułmańskim, a dawna ludność stopniowo asymilowała się z Arabami. Ci zastosowali bardzo skuteczną metodę - ten, kto nie chciał przyjąć islamu, musiał płacić większe podatki - mówił prof. Henryk Brandys - Często krytykujemy inne religie i kultury, nie mając o nich zielonego pojęcia. Tymczasem, tak jak Żydzi to nasi starsi bracia w wierze, to wyznający islam, to nasi młodsi bracia. Nie będziemy rozumieć innych ludzi, jeśli nie poznamy ich kultury.

Okazuje się, że to już kolejna ekspozycja przygotowana przez profesora Brandysa dla tczewian:


- To druga wystawa, którą pokazujemy przy współpracy z prof. Brandysem. Wszyscy pamiętamy fascynującą wystawę "Barwy smoka za chińskim murem", która inaugurowała ubiegłoroczną Noc Muzeów. - mówiła Barbara Abdułchalimow z Fabryki Sztuk.

W "Fabryce Sztuk" można m. in. zobaczyć kopie malowideł z grobowców przeważnie z okresu Nowego Państwa na papirusach, oryginalne fragmenty ceramiki rzymskiej (I-IV w.) i arabskiej (XIV-XVIII w.) i z połowy XX w. szkła i naczynia ceramiczne będące własnością komisarza wystawy. Wśród eksponatów wyróżniają się swoją kolorystyką egipskie szkła, wyrabiane tradycyjną technologią w manufakturach na Chan-Chalili. Ich kształty nie zmieniły się od sześciu stuleci. Te ręcznie formowane i dmuchane naczynia o bardzo zróżnicowanych kształtach służyły przeważnie jako lampki oliwne lub pojemniki na mikstury. Szkło to zawiera duże ilości baniek powietrza, tak zwane pladry, które dodają mu wiele uroku i są bardzo poszukiwane przez zbieraczy. Tradycje wyrobów szklanych odziedziczyli Arabowie po starożytnych mieszkańcach Wschodu. Równie znakomite są arabskie wyroby metalowe. Na wystawie przyciągają uwagę charakterystyczne dla całego świata arabskiego sprzęty do parzenia i picia kawy, ulubionego, tradycyjnego napoju, który pije się tak w czasie pracy jak i sjesty.

Wystawę można oglądać w mniejszym budynku CWRDW do końca grudnia br.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  max_gość

  10.11.2010, 08:52

  byłem i jest fajna wystawa

  byłem i jest fajna wystawa, ja bym jeszcze dodał mumię w sarkofagu (oczywiście replikę 1:1) i puszczał muzykę arabską

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx7.xx9 
 • -4

  qwerty_gość

  10.11.2010, 13:40

  Ale mi cos ;// mam papirusów , olejków itd z egiptu od groma ;/ wiec taka ni jaka wystawka mnie nie rusza ;/ zadna rewelacja.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.