Wystawa Sztuki Współczesnej

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
17
05.2021
Poniedziałek
Tczew - Wystawa Sztuki Współczesnej
Fabryka Sztuk zaprasza na wystawę malarstwa Iwony Szpak-Pawłowskiej pt. "Wielopłaszczyznowość kompozycji III". Wystawa jest czynna do 13 czerwca w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Iwona Szpak-Pawłowska
- profesor UMK, na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi pracownię dyplomującą z Malarstwa Ściennego w Katedrze Malarstwa. W 2019 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego. W 2011 r. otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne.
W 2006 r. ukończyła studia z wyróżnieniem na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku malarstwo w pracowni prof. Lecha Wolskiego. W 2019 r. pełniła funkcję Wicedyrektora Instytutu Artystycznego, a w 2020 r. Pełnomocnika Dziekana ds. Promocji WszP UMK w Toruniu.
Twórczo zajmuje się malarstwem, obiektem, malarstwem ściennym. W kręgu jej zainteresowań pojawiają się zjawiska optyczne, sztuka geometryczna, działania w świetle ultrafioletowym. Zgłębia zagadnienia przestrzenności, barwy i układów kompozycyjnych.
W dorobku artystycznym posiada kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Getyndze, Częstochowie, Warszawie, Olsztynie oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych na terenie Polski i poza jej granicami.
iwonaszpak.wix.com/iwonaszpak/


Wystawa pt. "Wielopłaszczyznowość Kompozycji III", jest trzecią odsłoną najnowszych prac z cyklu " Wielopłaszczyznowość". Pokazane na niej zostaną obrazy od skali mikro do skali makro, wykonane w autorskiej technice własnej autorki. Część prac oglądać będzie można w świetle zwykłym, część w świetle ultrafioletowym. Obrazy w swych walorach estetycznych uderzają intensywną barwą, światłem z niej wypływającym, zakłóceniem w postaci holograficznych płaszczyzn, ulegającym zróżnicowaniu pod wpływem kierunku patrzenia na obraz oraz wieloma transparentnymi płaszczyznami, tworzącymi jedną, spójną całość. W warstwie formalnej zwracają uwagę na przestrzenność geometryczną, wynikającą z przecinania się i przenikania warstw linii na osi X,Y i Z. Ostre pasy, niekiedy zakłócane są ekspresyjną wartością rysunkową, zbliżoną do ornamentu. Połączone czynniki plastyczne ukazują problem dotyczący odczytu obrazu w kontekście zmienności świetlnej i zakłóceń naszej percepcji.

Sztuka Iwony Szpak-Pawłowskiej to melanż form przekazu z pogranicza czystości formy i narracji, z elementami baśniowości i ludyczności. Przekaz na wskroś ludzki, podnoszący do rangi ważności dziedzictwo kultur obecne zawsze w nas wszystkich, z wszystkimi jego pozytywami i negatywami, na różnych poziomach i płaszczyznach świadomości".
Fragment tekstu krytycznego "Geometria Iwony Szpak-Pawłowskiej"

dr hab. Krzysztof Pituła, prof. UMK w Toruniu

poniedziałek - piątek godz. 8.00-18.00
soboty, niedziele i święta godz. 10.00-18.00
przerwa na dezynfekcję: 12.00-12.15, 14.00-14.15, 16.00-16.15
ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem
dezynfekcja, dystans, maseczki
www.fabrykasztuk.tczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej