Pływamy, bo to nasza pasja UKS 2 TCZEW

Tczew - Pływamy, bo to nasza pasja UKS 2 TCZEW
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Pływanie które kojarzy się wszystkim ludziom umiejącym pływać z przyjemnością ,rekreacją i swobodą unoszenia się na tafli wody jest relaksacyjne i w bardzo wielu przypadkach wskazane jako forma podtrzymująca kondycję i dobrą figurę. Umiejętność pływania człowiek wykorzystywał już w czasach starożytnych, o czym świadczą rysunki sprzed czterech tysięcy lat z Asyrii, Libii i Egiptu. My jednak chcemy nakreślić i pokazać inny aspekt pływania w czasach obecnych a mianowicie pływanie sportowe i wyczynowe w szkołach i klubach sportowych .

Trochę historii: w 1869 powstało w Londynie towarzystwo pływackie i rozegrano pierwsze zawody pływackie. Pływanie jest w programie igrzysk olimpijskich od samego początku (Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896). Do igrzysk olimpijskich w Londynie (1908) olimpijczycy pływali na akwenach otwartych ,kolejne zawody organizowano już na krytych pływalniach. W 1973 zaczęto organizować mistrzostwa świata w pływaniu których formuła nie zmieniła się do czasów obecnych.
W pływaniu sportowym- wyczynowym wyróżnia się cztery style:
? Styl motylkowy (motyl, motylek, delfin)
? Styl grzbietowy (grzbiet)
? Styl klasyczny (żabka)

? Styl kraul (bardzo szybki styl pływacki (często stosowany w konkurencji jako DOWOLNY)
? oraz pływanie zmienne lub pływanie sposobem zmiennym (ang. medley swimming - FINA Rules)
Od tego miejsca zaczyna się historia - powstanie klubu sportowego w Tczewie która sięga 1973 roku pod nazwą KS SZS-AZS Tczew ,obecnie UKS 2 Tczew. ( Patrz artykuł Tcz.pl )
https://www.tcz.pl/index.php?p=1,1,0,sport&item=f883e2d8dfb3e929&title=Uroczyste-wreczenie-kurtek-klubowych-UKS-2-Tczew
Dla pływaków uprawiających ten sport (wyczyn) to odczucie jest znacząco inne niż dla ludzi traktujących pływanie w kategoriach rekreacji,poprawienia formy fizycznej . Jest to codzienna ciężka , kilkugodzinna praca związana z ciągłym doskonaleniem stylu, osiąganiem nowych ,lepszych wyników czasowych oraz pokonywaniem swoich słabości. Jest to styl życia który podporządkowany jest specyficznej diecie oraz dostosowaniu się do kolejnych zawodów pływackich lub obozów kondycyjnych. Przepływanie kolejnych kilometrów oraz sekwencyjne szlifowanie formy wyklucza kontuzje i niedyspozycje organizmu na które przecież i oni są narażeni . ( Patrz artykuł Tcz.pl ) https://www.tcz.pl/index.php?p=1,1,0,sport&item=17840e88ad47d5e8&title=Pracowite-ferie-plywakow-z-UKS-2-Tczew
Trenować i jednocześnie pasjonować się tym sportem umieją indywidualności z bardzo silną osobowością oraz ludzie posiadający zdolności do dużej samodyscypliny która w życiu codziennym u młodych sportowców wchodzących w życie jest zależna od wielu czynników zewnętrznych. Każdy sportowiec pomimo swoich walorów fizycznych posiada trenera ,nauczyciela czy osobę która stara się nakreślać kierunek jego rozwoju i dla tego w pływaniu wyczynowym ważne jest aby była to osoba z dużą wiedzą i kompetencjami. Osoby takie nierzadko poświęcają swój prywatny czas ,bardzo mocno angażując się w pracę która została im powierzona . Efektem takich działań są wyniki na zawodach cyklu Rocznikowe Mistrzostwa Polski czy bardzo prestiżowe Grand Prix Polski . Jest to sprawdzian pracy i wysiłku zawodnika oraz trenera którzy latami pracują nad doszlifowaniem najmniejszych szczegółów kunsztu pływackiego .Warunki i otoczenie to kolejny ważny aspekt końcowego wyniku osiągniętego przez danego sportowca . Większości ludziom w Tczewie znana jest sytuacja panująca na obiekcie basenowym TCSiR ,która chwilami przeradzała się w walkę o przetrwanie.Liczne afery,manipulacje i niezliczona ilość pomówień zakończyła się wreszcie jednoznacznym prokuratorskim oczyszczeniem z nieudokumentowanych zarzutów i oszczerstw których obiektem był nauczyciel pływania. Sytuacja która trwała prawie 3 lata wpłynęła bardzo niekorzystnie na grupę wyczynowego pływania ,czego skutkiem było przejście dużej części z nich do innego klubu .
Szkoda że ta cała sytuacja rykoszetem odbiła się na zawodnikach UKS 2 Tczew , którzy w swej wytrwałości i chęci kontynuowania dalszego ,profesjonalnego treningu pływackiego wykorzystać musieli inne drogi prowadzące do spełniania swych marzeń i celów do których tak ambitnie się przygotowują . Pomimo tych nowych wyzwań i trudności organizacyjno-dostosowawczych które czekają ich w nowym klubie, życzymy wszystkiego najlepszego oraz czekamy na wieści o nich, patrząc przez pryzmat nowej odsłony w ich życiu . Z pływackim pozdrowieniem ........ .

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (18)
dodaj komentarz

 • +5

  Stiks_gość_gość

  15.02.2020, 16:45

  Szkoda pływaków i tradycji pływackich .

  Niechaj w innym mieście wychowankowie dawnego SAMBORA TCZEW a obecnie UKS 2 Tczew wznoszą na wyżyny pływacki kunszt i będą przykładem dla kolejnych młodych ludzi którzy by chcieli poza nauką pływania walczyć o najwyższe laury w tym sporcie. Szkoda że w Tczewie po szkole podstawowej w pływaniu jest wielki koniec ,czarna dziura ,nicość - szkoda !

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx5.xx1 
 • +2

  taką_gość

  18.02.2020, 00:29

  polityke

  prowadzi miasto.Nie jesteś z nami jesteś przeciwko nam nawet kosztem promocji miasta na arenie miedzynarodowej.Tak jest od kilkudziesiecioleci.Zachodze w glowe jakim cudem ci ludzie wygrywają wybory nic nie robiąc a szkodząc ambitnym osbom izamykając im usta.Pozdrawiam wszystkich tutejszych idiotów z tego miasta.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx1.xx1 
 • +6

  slim_gość_gość

  17.02.2020, 13:18

  UKS 2 TCZEW

  Szacunek dla zawodników UKS 2 TCZEW . Nowe rozdanie w nowym klubie lecz w sercu ciągle UKS !!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx0 
 • +2

  uczen_gość

  17.02.2020, 19:00

  trenejro

  Nie ma trenera a uczniowie juz bija zyciówki, kazdy miał dośc bicia piany i publicznych wojenek i oszczerstw na profilu UKS, od tego sa inne instytucje. Czytały to dzieci i rodzice, decyzja o jego przesunieciu na inne stanowisko przez dyrektora szkoly za poźno!! Nie ma ludzi niezastapionych, wystarczy sie obejrzec i dac szanse młodej z krwi.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xxx 
 • +6

  Brawo ! _gość

  21.02.2020, 16:53

  Dość już promocji trenera !

  Jak długi jeszcze będzie grzany ten temat ? Nie pierwszy i nie ostatni, który zmienił zakres obowiązków ! Sam uskutecznia ten PR wokół siebie i swojej niedoli ! Czy naprawdę sądził, ze bezkarnie może szkalować ludzi, wciągać w to młodzież i wdawać się w dziwne relacje z podopiecznymi ? Czy sadził, ze wiecznie będzie trwać jego zaje....stość i pozjadane rozumy ? Temu człowiekowi średnio raz na tydzień ktoś lub coś nie pasowało ! Ludzie w otoczeniu, miejsce własnej pracy, rodzice , dyrektor basenu , teraz już szkoły ! Za kogo on się uważał i uważa ?? Szok, ze tam długo mamił wszystkich !

  Cytuj
  IP: 37.248.xx7.xx0 
 • +5

  Slim_gość

  18.02.2020, 05:15

  UKS

  Przecięż teraz wychodzi ciężka praca w ferie! hallo!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx0 
 • +4

  pływak_gość

  18.02.2020, 08:38

  Panie Maziewski daj już pan spokój i wstydu oszczędź. Basen powinien być dla wszystkich mieszkańców a nie dla garstki podopiecznych jednego pseudo trenera!

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • +3

  Slim_gość_gość

  18.02.2020, 11:41

  Basen

  Zgadza się DLA WSZYSTKICH - czyli i dla tej garstki ciężko trenujących dzieciaczków TEŻ (twoje słowa człowieku) !!! Brawo

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx0 
  +2

  ja_gość_gość_gość

  28.02.2020, 00:11

  A nie trenowały tam???

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • ?_gość

  21.02.2020, 16:54

  "Zgadza się DLA WSZYSTKICH - czyli i dla tej garstki ciężko trenujących dzieciaczków TEŻ (twoje słowa człowieku) !!! Brawo"

  A czy ktoś broni im wstępu na basen ???

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx7.xx0 
 • Stop_gość

  04.03.2020, 14:15

  Nie broni ale pan pseudo trener uważa, że on może wchodzić kiedy chce jak chce i inni ludzie powinni natychmiast zwolnić mu trzy tory.

  Cytuj
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • +4

  Kama_gość

  21.02.2020, 16:59

  A po co ten przedruk z encyklopedii czy innej Wikipedii ? Komu i czemu służy ten plagiat ? Jak nie w tczewskiej to na tcz.pl ... ? Jaki sens ma przeciąganie tematu ? Każdy ponosi konsekwencje swoich czynów ... nie jest to chyba dla nikogo zaskoczeniem ? Jestem zdania ze zdecydowanie za późno w tym wypadku! Chora sytuacja z jakimś pseudotrenerem, który mniema chyba, że dzięki niemu Tczew olimpijczyków wychował! On sam nigdy nie pływał wyczynowo nawet !

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx7.xx0 
 • +3

  ja_gość_gość_gość

  28.02.2020, 00:13

  Brawo, myślę tak samo

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +2

  Slim_gość_gość_gość

  26.02.2020, 12:57

  Nie przedruk tylko fakty które ludziom nie związanym z pływaniem wyczynowym trzeba naświetlić i nie chodzi tu o trenera ani zarządce basenu tylko o dzieciaki która 8 lat ciężko trenowały aby zacząć przygodę ze sportem przez duże S.Brak odpowiedniego klimatu bardzo negatywnie wpływa na pływanie w Tczewi

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx7 
 • +1

  ja_gość_gość_gość_gość

  28.02.2020, 00:15

  Przestań już, śmieszny jesteś. Tak to jest, gdy mały format myśli, że jest dużym formatem. Lecz się panie M.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
  +3

  Stiks_gość_gość

  03.03.2020, 14:43

  basen

  Hej gościu sam jesteś śmieszny i bardzo ograniczona jest twa wiedza względem pływania . Jeśli piszesz do jakiegoś tajemniczego Pana M (może jesteś jego tajemniczym wielbicielem). Nie masz pojęcia co to jest pływanie wyczynowe rano i po południu parę godzin. A jeśli chodzi o ciągle zajęty basen to pogadaj z władzami w mieście niech postawią AQUAPARK tam sobie popływasz. Szkoła pływa od 6:00 - 8:30 i 14:30 -17:00 . Nie wiem w jakich godzinach pracujesz ale większość ludzi KONCZY PRACĘ O 16TEJ -i oczywiście jak najbardziej na basen mogąsię wybrać na 17tą bo i tak wcześniej niemogą, sobota i niedziela też basen wolny cały dzień . Zapraszam :)

  Cytuj
  IP: 158.116.xx5.xx1 
 • +2

  ooo_gość

  27.02.2020, 13:20

  Chociaz juz nie chodze pare lat na basen, to wkurzalo mnie ciagle to gadanie.jedynie 19 30 i 20 10...po 5 osob na jednym torze..reszta terminow Dwojka.

  Odpowiedz
  IP: 212.202.xx3.xxx 
 • +3

  Gość_gość

  01.05.2020, 02:50

  Basen

  I to jest właśnie zakłamanie którego wszyscy się słuchamy. Jest napisane kiedy 2 czli UKS ma treningi . Wprowadzają ludzi w błąd i c?ągle wplątują w to szkłę sportową. Kpina !

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.