Radni przegłosowali utworzenie skweru im. Romana Dmowskiego w Tczewie!

Radni przegłosowali utworzenie skweru im. Romana Dmowskiego w Tczewie!
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Po wielu miesiącach oczekiwań projekt utworzenia skweru im. Romana Dmowskiego w Tczewie znalazł swój finał na XLVII sesji rady miasta. W głosowaniu nad projektem uchwały wzięło udział 20 radnych. 11 głosów za 6 przeciw 3 wstrzymujące. Ni mniej, ni więcej oznacza to, że u zbiegu ulic Topolowej i Jarzębinowej powstanie skwer im. Romana Dmowskiego-jednego z ojców naszej niepodległości. Tczew pamiętał o marszałku Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim i generale Hallerze. Do tego grona dołączy również Roman Dmowski. Kim był i ile zrobił dla naszego narodu, można pisać godzinami. Uzasadnienie przed głosowaniem odczytał przewodniczący Rady Miasta. To, że wniosek został przegłosowany pozytywnie, dziwić nie może. Może natomiast dziwić fakt, że ktoś zagłosował przeciw. Takie uroki polityki...

Osobiście cieszy mnie fakt, że Tczew upamiętni w symboliczny sposób tak wielką postać, jak Roman Dmowski. Pamięć o naszych wielkich przodkach to wręcz nasz obowiązek!

Warto również wspomnieć o komicznym, choć przykrym incydencie, jaki miał miejsce po głosowaniu. Przedstawiciele tczewskiego środowiska lewicy (których nie będę wymieniać z nazwisk, by ich nie promować) decyzję radnych przyjęli z wielką niechęcią. Zaczęli wykrzykiwać o hołdowaniu faszystom i o tym, że Roman Dmowski popierał Hitlera w czasie wojny. Szczerze mówiąc, nie wiem jak to skomentować? Z jednej strony być może pokazuje to, jak słabo od lat działa u nas system edukacji? A może nie jest tak źle, tylko niektórzy mają braki w edukacji? Fakt historyczny jest taki, że Roman Dmowski zmarł w styczniu 1939 roku, a wojna wybuchła we wrześniu. Jak więc nieboszczyk mógł kogokolwiek aktywnie wspierać? Na to pytanie niech każdy sobie odpowie sam!

Poniżej prezentuję komentarz twórców inicjatywy:


A więc mamy to! Roman Dmowski zostanie upamiętniony w Tczewie!
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni przyjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia Romana Dmowskiego skwerowi położonemu w obszarze ulic Topolowej i Jarzębinowej.
To o co walczyliśmy, staje się faktem!
Miesiące naszych starań zostały docenione!
Jest nam niezmiernie miło przekazać wiadomość, że jeden z ojców naszej niepodległości zostanie w sposób godny upamiętniony w naszym mieście!
Jako Młodzież Wszechpolska zorganizowaliśmy Społeczny Komitet Upamiętnienia Romana Dmowskiego w Tczewie i zainicjowaliśmy
ten projekt. Projekt, który mógł zostać zrealizowany tylko wspólnie i ponad podziałami. Udowodniliśmy, że można zmieniać naszą małą ojczyznę. Wystarczy szczytna idea i dobre chęci!
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym którzy wspomagali naszą inicjatywę i przyczynili się do wprowadzenia jej w życie. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pana Prezydenta Mirosława Pobłockiego, szanownych radnych, którzy zagłosowali za przyjęciem uchwały i zaangażowanym w sprawę pracownikom urzędu.
Teraz tylko czekać na zakończenie prac na tym obszarze i otwarcie skweru. Oczywiście o tym będziemy informować!
Pozdrawiamy!

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +8

  Kinjo_gość

  30.08.2022, 06:07

  Jest moc!

  Ja również dziękuję radnym. To była jedyna słuszna decyzja. Czy komuś się to podoba czy nie, Dmowski to jeden z ojców naszej niepodległości. Całe swoje życie poświęcił na starania i walkę o polskie sprawy. Jednocześnie nie będąc łasym na tytuły polityczne! Mąż stanu! A zachowanie pani O. To bez komentarza. Ja się dziwię, że taka osoba... A szkoda słów nawet. Brawa dla Komitetu! Kawał dobrej roboty!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx5 
 • +9

  EkO_gość

  30.08.2022, 06:56

  Czekam na otwarcie skweru

  Niezbyt często przychodzi mi chwalenie radnych, ale teraz z pewnością na to zasługują, a przynajmniej 11 z nich. Upamiętnienie człowieka pokroju Dmowskiego nie powinno być niczym nadzwyczajnym, a jednak był z tym problem. Komuś nie odpowiada politycznie? Jego problem. A ten żałosny happening, który urządziła kobieta od czarnych marszów, to dobre podsumowanie jej kariery. Co ona ma do zaproponowania? Na wiecach broni rzekomo demokracji, a jak radni wyrazili swoją wolę, to jej nie szanuje. Zapomniała, że demokracja to wola większości? Może inny ustrój ją kręci..? Swoją drogą tcz.pl nie kwapiło się z wprowadzeniem tego wpisu na stronę :)

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +6

  TwójStaryPijany_gość

  30.08.2022, 07:36

  Dmowski

  Brawo Młodzież Wszechpolska! Brawo radni!

  Odpowiedz
  IP: 83.28.xx1.xx6 
 • +9

  Patriotka_gość

  30.08.2022, 09:48

  Potrzeba więcej takich inicjatyw

  Wspaniała inicjatywa i duży sukces tczewskich działaczy narodowych. Młodzież powinna więcej się dowiedzieć o Ojcu Niepodległości Romanie Dmowskim, a nadanie skwerowi imienia zdecydowanie to ułatwi. Ważna postać dla naszej historii.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx3.xx2 
 • +6

  AG Gość _gość

  30.08.2022, 15:26

  Super inicjatywa cieszę się że się udało i skwer powstanie ;)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.