Historyczne wydarzenie w Śliwinach. Zdjęcie trafi do kapsuły czasu

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Historyczne wydarzenie w Śliwinach. Zdjęcie trafi do kapsuły czasu
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
W Śliwinach miało miejsce historyczne wydarzenie. Ponad 70 osób - mieszkańców Śliwin - stanęło do wspólnego zdjęcia przy zabytkowej figurze Chrystusa.

- W tym roku mija 80 lat od ufundowania figury Chrystusa przez ks. Bolesława Piechowskiego. Z tej okazji grupa mieszkańców Śliwin, powodowana przede wszystkim względami religijnymi, postanowiła doprowadzić do remontu kapliczki, który rozpocznie się 16 września. Chcieliśmy jednocześnie załączyć jakiś ślad po obecnych mieszkańcach Śliwin i tak wpadliśmy na pomysł wykonania grupowego zdjęcia i umieszczenia go w kapsule czasu, mówi Jacek Błaszkowski, inicjator pomysłu.

Zdjęcie wraz ze współczesnymi artefaktami trafi do hermetycznej kapsuły czasu, która zostanie umieszczona w nowym postumencie figury. Będzie to pamiątka po obecnych mieszkańcach wsi dla przyszłych pokoleń, które za kilkadziesiąt lub kilkaset lat będą ponownie remontować figurę w Śliwinach.

- Jubileusz ufundowania figury zbiega się z koniecznością jej renowacji i jednoczesnym przesunięciem w inne miejsce w związku z planowanym remontem skrzyżowania. Cieszy dzisiejsza frekwencja, aczkolwiek zabrakło części najstarszych mieszkańców Śliwin, zauważa Marcin Kubiak, sołtys wsi Śliwiny.


- Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję. Dzisiejsze wydarzenie oprócz charakteru historycznego jest okazją do poznania siebie nawzajem, gdyż w Śliwinach w ostatnim czasie osiedla się coraz więcej ludzi. Mamy nadzieję, że poprzez te działania wzmocnimy poczucie tożsamości lokalnej, mówi Kinga Tobolska, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwinach.

Już w najbliższą sobotę figura zostanie zdemontowana z postumentu i trafi do pracowni konserwatorskiej. Nowy postument zostanie posadowiony ok. 5 metrów od obecnego miejsca w obrębie krzyżówki przy drodze do Gniszewa. Wyremontowana kapliczka nawiązywać będzie do pierwotnego wyglądu z 1937 roku. Jej odsłonięcie planowane jest na 11 listopada tego roku.

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  ghh_gość

  11.09.2017, 12:07

  Fajna pamiątka

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx2.xx9 
 • +2

  Nikttam_gość

  12.09.2017, 20:15

  Fota

  Fajna sprawa! Pozdrówka dla sołtysa!!!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx0 
 • +1

  Małgorzata_gość

  21.09.2017, 15:00

  to nie wszyscy!

  A gdzie Grzes i Dorotka ja się pytam ????

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx2 
 • ask_gość

  29.09.2017, 21:52

  xxx

  A gdzie Zenek iBogdan

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx4.xx0 
 • -1

  lost_gość

  20.11.2017, 22:03

  figura

  Pytam gdzie jest figura. Sekularyzacja juz w sliwinach. Miala byc jednosc a piwstaje rozłam

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.