Granty dla organizacji pozarządowych wspierających integrację migrantów

Pieniądze
Tczew - Granty dla organizacji pozarządowych wspierających integrację migrantów
Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył 150 tys. zł na granty dla NGO-sów, które działają na rzecz aktywizacji i integracji cudzoziemców w regionie. To jedno z wyzwań wpisanych w strategię rozwoju Pomorza do roku 2030. Chodzi o pomoc imigrantom poprzez wzmocnienie kompetencji lokalnych samorządów w obszarze rynku pracy, pomocy i integracji społecznej, ochrony zdrowia oraz edukacji.

Konkurs grantowy dla pomorskich NGO-sów został ogłoszony po raz trzeci. W tym roku przeznaczono na ten cel 150 tys. zł, a od początku trwania projektu 450 tys. zł. Termin składania ofert mija 21 sierpnia 2020 r.

Integracja migrantów w Strategii 2030

Dynamiczny rozwój gospodarki, w tym nowych miejsc pracy, wymusza konieczność pozyskiwania pracowników z rynków zagranicznych i zdefiniowania na nowo polityki migracyjnej. W województwie pomorskim tylko w 2019 r. zgłoszono prawie 130 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom. A jeszcze pięć lat temu liczba odnotowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcom do powiatowych urzędów pracy wynosiła tylko 5,8 tys. Dlatego w przygotowywanej właśnie Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 znalazły się również zapisy dotyczące działań na rzecz migrantów.


- Ważnym wyzwaniem dla naszego regionu w najbliższym czasie jest integracja imigrantów ze społecznością lokalną - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Widoczny w ostatnich latach napływ cudzoziemców, głównie z Ukrainy i Białorusi, wpływa nie tylko na rynek pracy. Chcemy prowadzić aktywną politykę integracyjną, która ułatwi zatrudnianie obcokrajowców, pomoże im w budowaniu dobrych relacji i więzi z mieszkańcami Pomorza i zachęci ich do zamieszkania na stałe bądź na dłużej w regionie. Wiemy z doświadczenia, że właśnie organizacje pozarządowe doskonale radzą sobie z tym zadaniem - podkreśla marszałek Struk.

Kto i na co może przeznaczyć granty?

Do konkursu ofert mogą zgłosić się pomorskie organizacje pozarządowe, które działają na rzecz osób wykluczonych społecznie, w tym cudzoziemców, a jednocześnie w tym zakresie współpracują z samorządami. Granty są przeznaczone na rozwój współpracy, której efektem będzie zaprojektowanie i wdrażanie usług społecznych, np. stworzenie i wdrażanie mechanizmów reagowania na wyzysk, dyskryminację, wsparcie w sytuacjach kryzysowych, działania przeciwdziałające konfliktom, wsparcie dostępu do usług zdrowotnych i inne.
Oferty można składać do 21 sierpnia (w systemie Witkac.pl), a następnie do 24 sierpnia należy dostarczyć oryginał oferty. Regulamin i dokumenty dostępne są pod linkiem: Konkurs grantowy na zadania w obszarze rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych.

Konkurs jest organizowany od 2018 r. Dzięki środkom przekazanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego Stowarzyszeniu PORT. Przestrzeń Otwarta ze Słupska oraz Fundacji Rozwoju Lokalnego PARASOL z Bytowa, przy udziale partnera, jakim był Obszar Metropolitarny Gdańsk Gdynia Sopot, powstał Standard Minimum Integracji. Standard został opisany w pomorskim przewodniku "Integracja Imigrantów i Imigrantek". Obecnie jest polecany do wdrażania lokalnym samorządom, aktywnie działającym na rzecz integracji i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu cudzoziemców w regionie.

Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +8

  antylewak_gość

  11.08.2020, 04:59

  szalom POPIS

  o fundacja znanego sponsora mieszania ras daje kasę . Witamy w lewackim świecie. Na Polaków nie ma , ale po co wspierać naszych. Dać obcym , a nasze zarobki wciąż małe .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • +12

  Iwona_gość_gość_gość

  11.08.2020, 05:34

  lewactwo

  takie absurdalne wywalanie kasy

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx9 
 • +2

  Wpuszczajmy_gość

  11.08.2020, 08:55

  Wpuszczajmy imigrantów pod jednym warunkiem blondynki o niebieskich oczach i biuście D.

  Odpowiedz
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • +9

  TAK TAK_gość

  11.08.2020, 09:10

  Tylko wpuszczać Chińczyków i Japończyków. Mili uprzejmi szanują naszą i swoja kulturę. Nie agresywni. Szybko się asymilują. No i dobrze gotują :-)

  Odpowiedz
  IP: 37.235.xx6.xx6 
 • -5

  JAN_gość_gość_gość

  11.08.2020, 21:58

  x

  Tam gdzie są Chińczycy tam jest i mafia chińska

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA