Sprawy urzędowe załatwiaj online. Podpowiadamy, jak to zrobić

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Sprawy urzędowe załatwiaj online. Podpowiadamy, jak to zrobić
Czy wiecie, że niemal wszystkie sprawy urzędowe możecie załatwić przez internet? Jeśli pierwszy raz słyszycie o takiej możliwości, nie martwcie się - wszystko Wam wytłumaczymy. Zaczynamy?

Możecie na nas liczyć! Nie tylko podpowiemy, jakie sprawy są do załatwienia online, ale i przejdziemy przez nie z Wami krok po kroku. Zaczynamy od podstaw. Dzisiaj dowiecie się, czego potrzebujecie, by korzystać z e-administracji i pod jaki adres się udać... Oczywiście adres internetowy. Startujemy.

Po pierwsze - profil zaufany

Przede wszystkim do załatwiania spraw urzędowych przez internet potrzebujemy profilu zaufanego (PZ). Nie wiecie, co to takiego? To tzw. środek identyfikacji elektronicznej. Brzmi skomplikowanie, prawda? W praktyce to jednak bardzo proste, a co najważniejsze - bardzo pomocne.


- Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Mówiąc inaczej - profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden profil zaufany - jest on przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Profil zaufany jest ważny 3 lata. Dlatego jeśli właśnie sobie przypomnieliście, że kiedyś go zakładaliście, sprawdźcie kiedy to było. Jeśli Wasz PZ skończył 3 lata - załóżcie nowy.

Obecnie z profilu zaufanego korzysta ponad 5,5 miliona Polaków. Warto do nich dołączyć.

Jak założyć PZ? Sposoby są dwa. W obecnej sytuacji najlepiej to zrobić korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość dają największe polskie banki. Ich listę znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl

Drugi sposób na założenie profilu zaufanego to wypełnienie wniosku w internecie, a później potwierdzenie swojego PZ w punkcie potwierdzającym. Takie punkty to m.in. poczty, urzędy gmin czy starostwa. Nie chcemy Was jednak narażać na ryzyko, dlatego - jeśli to możliwe - załóżcie profil przez bankowość elektroniczną. Jeśli nie macie konta, bądźcie cierpliwi - pracujemy nad rozwiązaniem, które umożliwi Wam założenie PZ bez konta w banku i wizyty w punkcie potwierdzającym.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany - obejrzyj instruktaż.

Po drugie - GOV.PL

Jeśli założyliście już profil zaufany i chcecie zacząć załatwiać online sprawy urzędowe, jest tylko jeden adres, pod który powinniście się udać - na stronę www.GOV.pl.

- To portal, który powstał po to, by ułatwiać życie obywatelom. Znajdą tam informacje ze wszystkich ministerstw, ale i wszystkie dostępne e-usługi - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Aby ułatwić wyszukiwanie pogrupowaliśmy je w kategorie. Można też skorzystać z wyszukiwarki. Poruszanie się po portalu jest bardzo intuicyjne, nawet dla osób, które rzadko korzystają z internetu - dodaje szef MC.

A jakie e-usługi (czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet) znajdziecie na GOV.PL?


Oto tylko kilka przykładów:

- Wyślij pismo ogólne,

- Zgłoś urodzenie dziecka,

- Uzyskaj dowód osobisty,

- Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK),

- Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące,

- Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego,

- Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.

W kolejnych dniach krok po kroku wytłumaczymy Wam, jak z nich skorzystać.

Co ważne, każdy kto ma profil zaufany i wejdzie na GOV.pl może też zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony).

To miejsce, w którym znajdziemy nie tylko wszystkie swoje dane, dostęp do e-usług, ale i... nową skrzynkę służącą do wymiany korespondencji z urzędami. Dzięki Mój GOV, aby wysłać pismo do urzędu nie musimy wchodzić na platformę ePUAP!

- Dzięki internetowi, niezależnie od sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, urzędy są dla nas otwarte 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Korzystanie z e-administracji nie jest trudne - przekonuje minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Warto dobrze wykorzystać czas w domu, np. załatwiając urzędowe zaległości - dodaje szef MC.

Więcej informacji na www.GOV.PL

Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu - takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi.

Wiele jednak zależy od Ciebie!

- Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz - udaj się na pracę zdalną.

- Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.

- Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  On_gość

  23.03.2020, 07:13

  Zaraz będę bezrobotny czy urząd pracy jest czynny trzeba się zarejestrować

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx8 
 • +1

  Raf_gość

  23.03.2020, 14:36

  Telefonicznie lub online.

  Cytuj
  IP: 89.8.xx5.xx3 
 • Radek_gość

  23.03.2020, 23:49

  sprawy on-line

  Znaczy się, można załatwić wszystkie sprawy które mogą poczekać :)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA