Ludzkie kości i granat w lesie pod Gniewem

(fot. Klub Odkrywców Pomorza)
Tczew - Ludzkie kości i granat w lesie pod Gniewem
Pomorskie lasy wciąż odsłaniają znaleziska pamiętające czasy II wojny światowej. W Nicponi (gmina Gniew), po odkryciu dokonanym przez członka Klubu Odkrywców Pomorza, dokonano ekshumacji niemieckiego żołnierza. Konieczne było również ściągnięcie do lasu jednostki saperskiej.

Członek tczewskiego stowarzyszenia Klub Odkrywców Pomorza podczas eksploracji terenów leśnych w miejscowości Nicponia gm. Gniew, znalazł miejsce, w którym na małym obszarze zaczęły występować guziki niemieckie tzw. groszki.

- Podczas podejmowania jednego z sygnałów trafił na kość, doświadczenie i intuicja podpowiedziała mu, że może mieć do czynienia z pochówkiem wojennym. Natychmiast zaprzestał dalszych działań, oznaczył miejsce i fakt ten zgłosiliśmy odpowiednim służbom. W czwartek, 27 października doszło do prac ekshumacyjnych, przeprowadzonych przez firmę Detekt Usługi archeologiczne . Podjęto szczątki prawdopodobnie żołnierza niemieckiego, przy którym znaleziono przedmioty osobiste; grzebień, szczoteczkę, miedzianą obrączkę oraz guziki. Brak zarysu jamy grobowej i płytka głębokość zalegania kości (przemieszczonych przez orkę) sugeruje, iż nigdy nie doszło do pochówku! Pod koniec prac, na archeologów czekała niemiła niespodzianka w postaci granatu, Eihandgranate 39. Zawiadomiono policję, która zabezpieczyła niebezpieczny przedmiot i wezwała saperów. Pamiętajmy, że szczątki ofiar wojny (jakiejkolwiek narodowości) powinny spoczywać na cmentarzach wojennych, jeśli wiecie o takich nieoznaczonych pochówkach, możecie odezwać się do nas, pomożemy lub zgłosimy je za was. - pisze w mediach społecznościowych Klub Odkrywców Pomorza.

Dodajmy, że Klub Odkrywców Pomorza - powstał w Tczewie w 2017 roku. Stowarzyszenie skupia miłośników historii i promuje legalne poszukiwania detektorem metali, przy współpracy z archeologami i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Więcej o działalności pasjonatów historii tutaj.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +4

  qq_gość

  07.11.2022, 10:12

  to już w internetach nie mozna zrobic normalnej strony internetowej?....a jak ktos nie ma fejsbuków a chciałby sie czegoss wiece3j dowiedzieć...?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • Sławek EU07_gość

  11.11.2022, 10:39

  PHP

  Żeby stworzyć stronę internetową to trzeba zużyć sporo czasu na programowanie i znać język php, wiem, bo sam kiedyś miałem taką stronę. Na mediach społecznościowych są gotowe szablony.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx8 
 • -3

  Kombatant _gość

  07.11.2022, 11:11

  Nie żałować ich.

  Pochować godnie morderców ? Kocie sobie z Polaków?niech Tusk to sponsoruje.moze to jego dziadek.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx7 
 • Gość _gość_gość

  07.11.2022, 11:42

  ...

  Niemcy to jednak czysty naród, porządek musi być. Przy szczątkach szczoteczka...Inni by nawet nie pomyśleli o tym.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx9 
 • Sławek EU07_gość

  11.11.2022, 10:34

  Granat

  Ten granat miał być do obrony przed nacierającą czerwoną zarazą w 1945 roku, lub do popełnienia "harakiri".

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.