Pomorze ma nowego konserwatora zabytków

(fot. Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku)

odbyło się
10
06.2019
Poniedziałek
Tczew - Pomorze ma nowego konserwatora zabytków
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, powołał dziś Igora Strzoka na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Igor Strzok z wykształcenia jest architektem, absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku - Wydziału Architektury Wnętrz oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ukończył także Podyplomowe Studium Urbanistyki - Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studium podyplomowe "Architekt-konsultant d/s inwestycji międzynarodowych" w Paryżu.

Pracę zawodową rozpoczął w 1988 roku w Biurze Projektów "Społem" w Sopocie. Był zatrudniony w pracowniach projektowych w Polsce i we Francji. Ostatnio prowadził własną pracownię projektową.

Jest autorem kilkudziesięciu opracowań, projektów i realizacji dotyczących architektury zabytkowej i współczesnej w Polsce i we Francji, m.in. :

- "Projekty konserwacji i rewitalizacji Fortu Grodzisko w Gdańsku, realizacja i nadzory konserwatorskie przy budowie Centrum Hewelianum,1998-2007"
- "Adaptacja wnętrz Baszty Łabędź w Gdańsku, 2004"
- "Koncepcja Parku Pamięci Narodowej i Muzeum Westerplatte, oraz początkowa faza realizacji 2007, projekty obiektów i nadzory konserwatorskie nad pracami rewitalizacyjnymi, 2006-2009".

Współpracował m.in. przy projektach:
- "Parlament Europejski w Strasburgu", projekt techniczny i nadzór 1994 dla "Architecture Studio" Paryż
- "Renowacja modernistycznego zespołu mieszkaniowego Cour de la Marne w Strasburgu 1999 dla Atelier Claude Bucher, Strasbourg
- "Adaptacja wnętrz średniowiecznego zamku książąt Bretanii w Nantes na muzeum" dla Atelier J.-F. Bodin, Paryż, 2001.

Igor Strzok w latach 2005-2011 był rzeczoznawcą Ministra Kultury RP w dziedzinie "Ochrona zespołów zabytkowych - zabytki fortyfikacji nowożytnej" . Współpracował z władzami Gdańska i Torunia w zakresie adaptacji obiektów zabytkowych (ekspertyzy, koncepcje, projekty).

Jest członkiem Ordre des Architectes (Ile de France), Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów w Gdańsku, Stowarzyszenia Architektów Polskich we Francji, Association Vauban.

Za swoją działalności otrzymał: Krzyż Wolności i Solidarności, Złoty Krzyż Zasługi oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA