Koronawirus. Sanepid szuka osób, które uczestniczyły w zajęciach fitness

Koronawirus, COVID-19
Tczew - Koronawirus. Sanepid szuka osób, które uczestniczyły w zajęciach fitness
Sanepid poszukuje osób, które miały kontakt z instruktorką fitness, która jak się dzisiaj okazało, jest zakażona koronawirusem. Jest jedną z sześciu osób z Pomorza, u której potwierdzono dzisiaj zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Z apelem do osób, które były na zajęciach we wtorek i środę zwrócił się na portalu społecznościowym sam klub:

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Apelujemy do wszystkich osób, które miały bezpośredni kontakt z Martyną lub przebywały w naszym klubie w dniach 10.03-14.03 (ze szczególnym naciskiem na wtorek i środę) o kontakt z sanepidem - Tel. Alarmowy całodobowy (+48) 601 448 661 , bądź nr tel (058) 531-39-31 - sanepid w Tczewie. Prosimy również wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Możemy Państwa zapewnić, że wszystkie działania, które podjęliśmy w tej sprawie, były zgodne z wytycznymi sanepidu oraz wszelkimi procedurami. Lista nazwisk osób, które potencjalnie mogły mieć kontakt z zarażoną instruktorką, została przekazana odpowiednim służbom. Więcej informacji na ten moment nie możemy Państwu udzielić. - informuje klub.

Jak udało nam się nam ustalić w rozmowie z właścicielką klubu, już w piątek, jeszcze przed wystąpieniem premiera dotyczącym wprowadzenia ograniczeń, zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich zajęć grupowych, a w sobotę - już po informacji, że bliska krewna instruktorki jest chora - o całkowitym zamknięciu klubu. Klub już znacznie wcześniej zaostrzył politykę dotyczącą dezynfekcji sprzętów i sal. Jeszcze w sobotę sam klub usiłował zainteresować służby sanitarno-epidemiologiczne zaistniałą sytuacją, zgłaszając sprawę na ogólnodostępną infolinię. Tam właścicielka miała usłyszeć, że nie ma potrzeby wszczynania alarmu, bo nie wiadomo, czy instruktorka jest chora. Z PSSE w Tczewie oraz Pruszczu Gdańskim siłownia kontaktowała się także wczoraj. Dzisiaj kontaktowano się z kolei w PSSE w Tczewie, które przekierowało do PSSE w Pruszczu (z terenu powiatu pruszczańskiego pochodzą chore osoby). Dopiero tam została przekazana lista osób, które miały kontakt z instruktorką. Mowa o około dwudziestu osobach.

- Jestem przekonana, że jako klub dopełniliśmy wszelkich procedur - i zrobiliśmy nawet więcej. Sami usiłowaliśmy zaalarmować służby. Zadziałaliśmy błyskawicznie - i jasno poinformowaliśmy wszystkich, że jedna z pracownic jest w kręgu ryzyka, chociaż byliśmy poproszeni przez służby sanitarne o nieudzielanie informacji. Chcieliśmy, by nasi klienci mieli tę wiedzę, by podjąć stosowne kroki zaradcze - mówią przedstawiciele klubu.

Do jednostek Sanepidu w Pruszczu i Tczewie wystąpiliśmy z prośbą o komentarz i informację, ile osób zostanie objętych kwarantanną. Odpowiedziała tczewska PSSE.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tczewie wydaje decyzję nakazującą poddanie się kwarantannie wyłącznie wobec osób zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego, osoba o którą Państwo pytają do nich nie należy. Niemniej szczegółowy wywiad epidemiologiczny prowadzony jest zawsze wobec osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Osoby ze styczności z osobą, u której potwierdzono zakażenie objęte zostają 14 - dniową kwarantanną. W obecnej sytuacji epidemiologicznej wszyscy mieszkańcy muszą zapoznać się z ustalonymi wytycznymi dot. sposobu postępowania i je stosować (dot. właściwego utrzymania higieny, prowadzenia samoobserwacji własnego stanu zdrowia, telefonicznej konsultacji medycznej w przypadku pojawienia się niepokojących objawów dot. stanu zdrowia). Na chwilę obecną do PPIS w Tczewie nie wpłynęły wyniki badań laboratoryjnych z potwierdzonymi przypadkami zakażenia koronawirusem wśród osób zamieszkujących teren powiatu tczewskiego. - informuje Karolina Rożekz tczewskiego Sanepidu.

W rozmowie z Radiem Gdańsk Anna Obuchowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dodaje:

- W chwili obecnej powiatowe służby sanitarne prowadzą dochodzenie epidemiologiczne w celu dotarcia do osób z którymi kontaktowała się ww. osoba przed sobotą. Osoby te zostaną objęte 14 dniową kwarantanną domową. Oczywiście wszystkie osoby, które miały kontakt z ww.osobą przed 14 marca 2020r jak najbardziej mogą same zgłaszać się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszczu Gdańskim, takie działanie przyspieszy procedurę nakładania kwarantanny domowej (najlepiej kontakt telefoniczny).


Aktualnie w Tczewie funkcjonują dwa numery: 601 448 661 (dotychczasowy) oraz 603 561 349 (nowy).

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (0)

  • Uwaga! Funkcja komentowania została wyłączona przez Moderatora serwisu...
KOMENTARZ DNIA