"Od deski do deski. Sztuka budowania łodzi". Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Europejskie Dni Dziedzictwa (fot. Narodowe Muzeum Morskie)
"Od deski do deski. Sztuka budowania łodzi". Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 2
Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie ponownie znalazły się na liście renomowanych instytucji biorących udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa - największym projekcie kulturalno-edukacyjnym w Europie. Już 16 września, w dwóch tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego, będzie można uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach i aktywnościach, które przybliżą historię regionu oraz dziedzictwo związane z Wisłą i statkami rzecznymi. Wstęp jest bezpłatny.

"Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń" - tegoroczne hasło wydarzenia nawiązuje do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego,  a także 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one ją spajają oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni.

- Dla naszych gości przygotowaliśmy warsztaty tworzenia łódek z kory. W procesie ich tworzenia wykorzystamy wyłącznie naturalne materiały. To nie tylko okazja do rozwijania kreatywności, ale także do nauki tradycyjnych technik rzemieślniczych" - zachęca Patryk Herdzik z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jedną z atrakcji będą również warsztaty tworzenia lin oraz Koło Fortuny. - Zwiedzający będą mogli wylosować zadanie polegające na udzieleniu odpowiedzi na pytanie lub zmierzyć się z ciekawym wyzwaniem. Przygotowaliśmy też specjalne miejsce, które posłuży do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z wykorzystaniem kreatywnych przedmiotów - dodaje Patryk Herdzik.


Jedną z atrakcji Muzeum Wisły w Tczewie będzie rodzinna gra "Odkrywcy Wisły", podczas której nasi goście wymyślą fabułę własnej przygody, odkrywając jednocześnie tajemnice i historię królowej polskich rzek.


"Od deski do deski. Sztuka budowania łodzi"

Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków
16.09.2023 r.
Godz. 10.00 - 16.00
- "Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy" - samodzielne zwiedzanie wystawy
- Koło fortuny z nagrodami
- Warsztaty szkutnicze
- Warsztaty powroźnicze
- Tworzenie przypinek
- Pamiątkowe zdjęcia z użyciem rekwizytów
- Rodzinna gra "Odkrywcy Wisły"

WSTĘP WOLNY

Drukuj
Prześlij dalej