Mój Prąd - czy można jeszcze liczyć na dofinansowanie?

Fotowoltanika (fot. tcz.pl)
Tczew - Mój Prąd - czy można jeszcze liczyć na dofinansowanie?
Planując inwestycję w fotowoltaikę, warto skorzystać z dostępnych dofinansowań, które pozwolą zmniejszyć koszty inwestycji oraz skrócić okresu zwrotu. Wśród najpopularniejszych form, wymienić można program Mój Prąd. Sprawdzamy czy środki w ramach trzeciej tury są jeszcze dostępne oraz ile można zaoszczędzić.

Pamiętajmy, że decydując się na wsparcie i skorzystanie z dostępnych dofinansowań do fotowoltiaki, wniosek można złożyć samodzielnie lub zwrócić się do doświadczonej firmy, kompleksowo zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi. Oprócz zarekomendowania korzystnej formy odliczeń, taki dostawca pomoże w kwestiach administracyjnych i zajmie się także przygotowaniem odpowiednich wniosków.

"Mój Prąd 2.0"

Najpopularniejszą formą dodatkowego wsparcia finansowego przy zakupie instalacji jest dotacja z programu "Mój Prąd". W 2020 r. dotacja wynosiła 5 tys. zł.


- Od stycznia 2020, do końca naboru, czyli 6 grudnia, Vosti złożyło w imieniu swoich Klientów 2800 wniosków o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niemal wszystkie są już rozpatrzone i wypłacone. Ostrożnie licząc można powiedzieć, że pozyskaliśmy dla klientów 13 mln zł dotacji z tego programu - mówi Maciej Humeniuk Kierownik Operacyjny Vosti.

Druga edycja programu "Mój Prąd" zakończyła się w grudniu 2020 r. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem i znacznie wpłynęła na rozwój rynku PV w Polsce. Łączna kwota budżetu wynosiła 1,159 mln zł. Mimo tak wysokiej kwoty, część osób starających się o dofinansowanie, nawet jeśli zostały pozytywnie ocenione, trafiła na listę rezerwowych.
W ostatnich dniach NFOŚiW podjął decyzję o kolejnym, już czwartym, zwiększeniu puli dofinansowań! Uchwała zarządu NFOŚiGW wymaga teraz przygotowania specjalnego programu priorytetowego (lub wprowadzenia zmian w już istniejącym). Dzięki tym zmianom dotację może otrzymać nawet ponad 20 tysięcy wnioskodawców umieszczonych obecnie na listach rezerwowych.

Fundusz zapewnił, że wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski w drugim naborze i trafili na listy rezerwowe, otrzymają dofinansowanie w kwocie zakładanej w poprzedniej edycji, czyli do 5 tys. zł.

"Mój Prąd 3.0"

W trzeciej edycji programu wnioskodawca może otrzymać wsparcie w wysokości 3 tys. zł. Dofinansowaniu podlegają instalacje o mocy 2-10 kW. Obejmuje ono do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia. Wniosek mogą złożyć osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Nabór potrwa do 22 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania środków.

Jak wynika z ostatnich doniesień medialnych, w trwającej edycji kończą się już środki - całkowity budżet tegorocznej edycji wynosił 534 mln zł. Kwota ta wystarczy na dofinansowanie instalacji dla maksymalnie 178 tys. instalacji. Zgodnie z ostatnimi informacji do dnia 28 września 2021, zostało złożonych 167 tys. wniosków! Przy tak ogromnym zainteresowaniu nabór może zostać zamknięty jeszcze w tym tygodniu, dlatego wszystkie osoby które nie złożyły jeszcze wniosku w tej edycji powinny się pospieszyć.

Dodatkowe oszczędności - Ulga termomodernizacyjna

By zmaksymalizować korzyści finansowe, Mój Prąd można dodatkowo połączyć z ulgą termomodernizacyjną, która zależy od stawki rozliczania podatku i w najgorszym przypadku pozwala obniżyć koszt instalacji o 17%. Odliczenie wygląda podobnie jak ulga na dziecko lub ulga internetowa. Kwota ulgi termomodernizacyjnej w tym roku wynosi maksymalnie 53 tys. zł. Mogą z niej skorzystać wszyscy właściciele i współwłaściciele domu. By móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, rozliczając się ze swoim Urzędem Skarbowym, należy wypełnić załącznik PIT/O, część B., pole "Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego".

- W Vosti doradzamy Klientowi, w jaki sposób skorzystać z tej ulgi, jakie są jej zasady i jakie kroki powinni podjąć w tym celu. Należy jednak pamiętać, że jeśli podatnik posiada wiele nieruchomości limit dla podatnika jest łączny - maksymalnie odliczy on 53.000 zł, bowiem limit nie jest związany z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, a 1 podatnikiem. Jeśli nieruchomość ma dwóch współwłaścicieli, każdy z nich może odliczyć poniesione przez siebie wydatki osobno. - dodaje M. Humeniuk.

Polacy wciąż żywo interesują się fotowoltaiką. Mają wiele argumentów za tym, że warto skorzystać z tego rozwiązania, a program Mój Prąd jest tylko jednym z nich. Wpływają na to również rosnące ceny energii, bardziej wyśrubowane normy energetycznych przy budowie nowych domów czy zapowiadane zmiany w systemie rozliczania prosumentów, choć tu aktualnie brak jest jakichkolwiek konkretnych informacji.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +4

  observeur_gość

  07.10.2021, 09:32

  Dobra dobra trololo. A ile i według jakich załozen bedzie wynosił podatek energetyczny od wytworzenia zielonego prądu w Nowym Ładzie? Będzie liczony od powierzchni paneli czy od ilosci wytworzonego pradu, beda to stawki dla monopolisty czy dla konkurencji monopolisty? Czy prywatnie wytworzony prąd będzie się łapał pod przepisy górnicze (bez opłacania akcyzy za wytworzenie) czy pod prawo cywilne (gdzie prywatny wytwórca jest jednoczesnie konsumentem owego pradu, zatem musi opłacic oprocz myta za wytworzenie takze akcyzę za zuzycie jak w benzynce ) ? Panstwo dało na instalację piataka (bo sie opłaca dac piataka i nałapac frajerów, któzy od nowego roku beda przynosic złote jajka beda uwiazani na wieloletnich umowach). No to niektórym sie gały na wierzch wywalą , tak sie konczy nieumiejetnosc liczenia.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.