Miasto przyjęło budynek dawnej biblioteki

Filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Miasto przyjęło budynek dawnej biblioteki
Miasto nabyło od powiatu budynek po byłym tczewskim oddziale Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Dzięki temu będzie można rozbudować infrastrukturę Szkoły Podstawowej nr 2.

Jesienią ub. roku radni powiatu wyrazili zgodę na bezprzetargową sprzedaż miastu nieruchomości zlokalizowanej przy ulicy Warsztatowej, z 99-procentową bonifikatą. Działka ma posłużyć w przyszłości rozbudowie Szkoły Podstawowej nr 2 - która obecnie gnieździ się w dwóch budynkach - na Gdańskiej i Południowej. W zamian miasto ma przekazać powiatowi na podobnych zasadach nieruchomość przy ulicy Wojska Polskiego.

Temat przekazania działki, na której do niedawna prowadziła działalność filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, pojawił się na październikowej Sesji Rady Powiatu (więcej o likwidacji biblioteki pedagogicznej tutaj - Tczewski oddział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku zamknięty ). Placówka działała od lat w budynku w sąsiedztwie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie. W związku ze złym stanem technicznym budynku, potwierdzonym m. in. ekspertyzą budowlaną, przygotowaną na zlecenie Starostwa Powiatowego w Tczewie i protokołem Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie, biblioteka opuściła dotychczasową siedzibę.

Na październikowej sesji pojawiła się z kolei uchwała dotycząca bezprzetargowej sprzedaży działki zajmowanej przez bibliotekę z przeznaczeniem na cele oświatowe - z 99-procentową bonifikatą. Wartość działki oszacowano na około 740 tys. zł. Przejęciem działki było zainteresowane miasto - obok bowiem działa Szkoła Podstawowa nr 2.


- Obecnie nasza placówka działa w dwóch budynkach - zlokalizowanych na działce przy ulicy Gdańskiej - i w dawnej siedzibie gimnazjum przy ulicy Południowej. W dwójce mamy obecnie 38 oddziałów - z czego 12 działa na Południowej, reszta - w tym dwie "zerówki" - na Gdańskiej. Chcielibyśmy docelowo przenieść całość na jedną działkę. To z pewnością poprawiłby warunki, w jakich przebywają uczniowie i nauczyciele. Teraz bowiem istnieje duże zagrożenie zmianowością i pogorszeniem warunków uczniów - tłumaczyła nam wtedy Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa.

Miasto chciałoby gruntowanie wyremontować dawną siedzibę biblioteki - bądź wyburzyć - i wybudować od nowa - i całość połączyć łącznikiem z istniejącą infrastrukturą. Zapewniłoby to niższe koszta mediów (obecna siedziba dawnego gimnazjum, to przedwojenny obiekt) i lepszą bazę dla dzieci i młodzieży.

- Dzięki współpracy miasta z Samorządem Powiatu Tczewskiego, udało się nabyć nieruchomość za 1 % wartości, czyli za niecałe 8 tys. zł. Pozyskana nieruchomość ma w przyszłości poprawić warunki lokalowe uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2. - mówi Martyna Link z tczewskiego ratusza.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +5

  Zmn_gość

  07.07.2020, 14:07

  Rozbudowa szkoly na jednej dzialce brzmi sensownie. Ciekawe tylko czy miasto ma pomysl na budynek szkolny, ktory opustoszeje przy ul Południowej. Swego czasu zainwestowano niemale srodki w jego remont. Czy moze przewidziany jest los podobny do tczewskiej Przystani?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx7 
 • +3

  Nien_gość

  07.07.2020, 17:00

  No chyba nie masz na myśli tego, że nasza tczewska świta nieporadnie gospodaruje miejską kasą??

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx6 
 • +5

  am_gość

  07.07.2020, 22:13

  Oto efekt bezsensownej (której to już?) reformy szkolnictwa - z jednej strony pustostany z drugiej potrzeba powiększania placówek. Ale przecież nikt nie pociągnie pani Zalewskiej ani Szydło do odpowiedzialności. Obiecali likwidację gimnazjów no i zlikwidowali - bez refleksji nad sensem i kosztem takiej akcji. A co tam stać nas !

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.