Plenerowa wystawa o historii ulicy Stefana Wyszyńskiego

(fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Plenerowa wystawa o historii ulicy Stefana Wyszyńskiego
W przestrzeni publicznej zagościła kolejna wystawa z cyklu "Nasze miasto - Twoja ulica..." Tym razem Fabryka Sztuk zaprezentowała reprodukcje zdjęć przedstawiających niegdyś jedną z najokazalszych i najważniejszych ulic w Tczewie, czyli obecną Stefana Kard. Wyszyńskiego.

To przy niej zlokalizowany jest najstarszy zabytek w mieście - Fara św. Krzyża, z którą sąsiaduje zabytkowy dom (obecny nr 8), gdzie można znaleźć relikty gotyckiej baszty, tzw. Kleszej i murów miejskich, wzniesionych w okresie krzyżackim (XIV w.).

W średniowieczu ulica sięgała tylko do tych murów. Sytuacja zmieniła się po pożarze miasta w 1577 r., gdy w murze przebito bramę, tzw. Młyńską, i przedłużono trakt. Kolejne przedłużenie nastąpiło, kiedy w połowie XIX wieku zaczęto budować dworzec kolejowy (usytuowany tuż przy mostach przez Wisłę). Od tego miejsca ulica zyskała swą nazwę - Bahnhofstrasse, późniejsza Dworcowa.

Nieco w jej głębi, pod numerem 10, znajduje się okazały obiekt, w którym od zawsze kwitło życie kulturalne. To Centrum Kultury i Sztuki, dawna Stadthalle, Hala Miejska, Dom Kultury Kolejarza, Tczewski Dom Kultury. Nieopodal znajdował się Młyn Parowy - jedno z pierwszych przedsiębiorstw przemysłowych w Tczewie. Został zbudowany przez kupca Aleksandra Preussa w połowie XIX w.


Wystawa dostępna jest w parku przy ul. Wyszyńskiego. Towarzyszył jej konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. "Kiedyś w Tczewie, na Dworcowej". Organizatorzy dziękują Józefowi Golickiemu, Archiwum Państwowemu w Gdańsku (partnerowi projektu) i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie za udostępnienie archiwalnych materiałów.

Drukuj
Prześlij dalej