Vivat Vasa! Pod Gniewem wielka bitwa pomiędzy Szwedami a Polakami

Vivat Vasa (fot. mat. prasowe)
Tczew - Vivat Vasa! Pod Gniewem wielka bitwa pomiędzy Szwedami a Polakami
W sobotę, 11 sierpnia zapraszamy Państwa na błonia nadwiślańskie leżące u podnóża gniewskiej warowni, na których zobaczymy 17 już odsłonę inscenizacji bitwy Dwóch Wazów z roku 1626. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 salwą armatnią na Anioł Pański w zamku Gniew.

Vivat Vasa to impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII wieczną. Bitwa Vivat Vasa (Vivat Gniew) rozgrywa się w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. Rekonstrukcja odbywa się na terenie zamku, podzamcza i okolic..

Po raz kolejny dojdzie do Wielkiej Bitwy pomiędzy Szwedami a Polakami. Na polu staną szwedzkie regimenty piechoty cudzoziemskiej uzbrojone w piki i muszkiety oraz działa regimentowe, a po polskiej stronie Chorągwie Husarskie i Pancerne, wspierane przez piechotę autoramentu narodowego. Działania Szweda zostaną zdławione przez niespodziewaną szarżę husarii, a wszystko uświetni wielki przemarsz z pochodniami po starówce miasta.


W ten weekend cały zamek będzie tętnił XVII- wiecznym życiem. Pod murami obozować będą wojska, na placu turniejowym odbywać się będą musztry i egzercerunki.

Drukuj
Prześlij dalej