Szymankowo walczy o miejsce w historii

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Szymankowo walczy o miejsce w historii
W polskiej świadomości utarło się, że największy konflikt ogólnoświatowy w dziejach ludzkości rozpoczął się od ostrzału pancernika Schleswig-Holstein; alternatywnie czasami podawany jest również nalot na Wieluń. Tymczasem bohaterska obrona we wrześniu 1939 roku to nie tylko Westerplatte, Poczta Polska w Gdańsku czy też bombardowanie Wielunia, ale również wzorowa postawa polskich patriotów z Szymankowa, Kałdowa i Tczewa, którzy udaremnili opanowanie mostów na Wiśle i znaleźli się w gronie pierwszych ofiar II wojny światowej. Jak do tego doszło?

Przed II WŚ Szymankowo i okolice były spokojnymi wsiami na terenie kolejowego węzła granicznego, gdzie Polak żył z Niemcem w sąsiedzkiej życzliwości. Sytuacja zaczęła stopniowo ulegać radykalnej zmianie wraz z dojściem Hitlera do władzy. Wówczas rozpoczęły się prześladowania Polaków słowem i czynem, a sama atmosfera gęstniała im bliżej było września 1939. Kulminacja nastąpiła, gdy polscy kolejarze i celnicy udaremnili tajny atak na stację kolejową w Tczewie, kierując na ślepy tor niemiecki pociąg pancerny. W odwecie 1 września 1939 roku około godziny 4.30, Niemcy rozstrzelali 40 osób (w tym dwie kobiety) oraz ok. 20 członków ich rodzin.

Na czym polegało strategiczne znaczenie tczewskich mostów? Dlaczego postawa polskich kolejarzy z Szymankowa miała wpływ na wydłużenie wojny obronnej? Jak wyglądały niemieckie akcje prowokacyjne w Wolnym Mieście Gdańsku i okolicach po dojściu Hitlera do władzy?

Szczepan Michmiel, autor e-booka "II Wojna Światowa wybuchła w Szymankowie" opisuje pominięty epizod samego początku zmagań wrześniowych, wskazując pierwsze ofiary i bohaterów. Na podstawie bogatej literatury przedmiotu oraz wspomnień uczestników wydarzeń przedstawia okrucieństwo wojny na pograniczu polsko-niemieckim, rekonstruując etap po etapie drogę prowadzącą do popełnionych zbrodni.


Najnowsza publikacja portalu Histmag.org to pozycja obowiązkowa dla miłośników historii II wojny światowej, a także kryminałów opartych na faktach.

Szczepan Michmiel - mieszkaniec Szymankowa, absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim. Popularyzator wiedzy na temat wydarzeń, które miały miejsce w jego rodzinnej miejscowości 1 września 1939 roku.


Zachęcam Państwa do odwiedzenia sklepu Histmag.org i zapoznania się ze wszystkimi naszymi książkami w formie papierowej: https://histmag.org/fizyczny_sklep  oraz elektronicznej (e-booki i audiobooki): https://histmag.org/sklep

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  gosc_gość

  16.10.2020, 20:19

  .

  Brawo!

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx0 
 • +4

  Szczepan Michmiel_gość

  16.10.2020, 21:06

  Bardzo się Cieszę z opublikowania e-booka mojego autorstwa na stronie Tcz.pl. Niestety autor artykułu nie zadał sobie trudu aby powyższą pozycję przeczytać. W Szymankowie zginęło 5 celników, 1 wywiadowca ps Kordian, 13 kolejarzy i 2 kobiety.W sumie 21 osób. Proszę nie przypisywać błędnie z Wikipedii. Pozdrawiam Szczepan Michmiel - Autor.

  Odpowiedz
  IP: 79.68.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA