Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców metropolii

Cukier (fot. Mali Meader/pexels.com)
Tczew - Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców metropolii
W powiatach wejherowskim, puckim oraz w Gdyni wystartował program profilaktyki cukrzycy typu 2. Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy aktywni zawodowo, głównie w wieku od 35 do 64 r.ż., którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Program od kilku miesięcy jest już realizowany w Sopocie, Gdańsku, Stegnie, gminie i mieście Tczew oraz powiecie gdańskim.

Strona internetowa niecukrzymy.pl z ciekawymi artykułami i wywiadami, strona na facebooku NieCukrzymy, spotkania z pracodawcami, a wkrótce także kanał na youtube z filmami o tematyce kulinarnej, sportowej i zdrowotnej dla osób zagrożonych cukrzycą - to tylko część kampanii informacyjno-edukacyjnej w ramach programu profilaktyki cukrzycy typu 2, jaką dla mieszkańców Gdyni, Wejherowa, Redy, Rumi, Pucka, Kosakowa, Władysławowa, Helu, Jastarni, Luzina i Szemuda przygotowało Gdyńskie Centrum Zdrowia. Partnerem projektu jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Gdyni.

Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia i zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby.

Na czym polega metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2?


Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.

Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:

- zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,

- podniesienie świadomości zdrowotnej,

- redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

9 milionów złotych na walkę z cukrzycą w metropolii

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest ze środków europejskich RPO WP na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 5 projektów:

Miasto Gdańsk i gmina Stegna,

Miasto Tczew i gmina Tczew,


Miasto Sopot,

Powiat gdański,

Gdynia i powiaty pucki i wejherowski

Szósty projekt - w powiecie kartuskim - jest w przygotowaniu.

Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych - w Gdyni będzie to 300 osób, a w powiatach wejherowskim i puckim po 100 osób.

Sonda - odpowiedz na pytanie

Kogo chcesz na letnim koncercie w Tczewie? (część 1 z 2)

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  młoda_gość

  01.06.2021, 09:36

  Tczew - lokalizacja

  Gdzie można w Tczewie dokonać takich bezpłatnych badań?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx9 
 • gość_gość_gość

  01.06.2021, 13:49

  Podstawówka....

  A czytać ze zrozumieniem to już nie nauczyli ???????

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.